Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Myślibórz: Bł. ks. Michał Sopoćko patronem miasta

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego

15 lutego, we wspomnienie liturgiczne spowiednika św. Faustyny Kowalskiej, odbyła się uroczystość ustanowienia bł. ks. Michała Sopoćki patronem miasta Myśliborza (woj. zachodniopomorskie). Pierwsza stała osada w pobliżu dzisiejszego Myśliborza powstała w VI w. p.n.e. – było to grodzisko kultury łużyckiej nad Jeziorem Myśliborskim. Pierwsza wzmianka o Myśliborzu występuje w dokumencie z 1238 r. W kolejnych wiekach znajdował on w rękach Polaków, krzyżaków, Czechów oraz Niemców. Miasto zostało ponownie włączone do terytorium Polski 23 maja 1945 r. Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 7 maja 1946.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Myśliborzu rozpoczęły życie wspólne pierwsze członkinie Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, zgromadzenia zakonnego będącego odpowiedzią na wyraźne żądanie Pana Jezusa skierowane do św. Faustyny Kowalskiej: „Pragnę, aby zgromadzenie takie było” (Dz. 437).

Siostry zamieszkały w domu macierzystym w Myśliborzu 25 sierpnia 1947 r. – w dniu urodzin siostry Faustyny Kowalskiej. W tym czasie chodziły jeszcze w świeckich strojach, co było zgodne z tym, co wcześniej zapisała w swoim „Dzienniku” św. Faustyna: „Osoby w tym klasztorze żyjące chodziły w sukniach świeckich na razie, lecz duch panował zakonny w całej pełni” (Dz. 1154).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ks. Mariusz Marszałek, Paweł Szymczyk

Ksiądz Michała Sopoćko wielokrotnie odwiedzał w tym miejscu duchowe córki siostry Faustyny. Pierwszy raz przybył tutaj jeszcze w 1947 roku. Tak o tym pisał w swoich wspomnieniach:

„Udałem się do Myśliborza z wielkim zainteresowaniem, jako do pierwszego domu zgromadzenia, o którym mi mówiła s. Faustyna i szkicowo opisała go nawet w swoim Dzienniku. Na dworcu spotkały mnie z wielką radością owe kandydatki i poprowadziły do kościółka w pobliżu, przy którym ujrzałem dość obszerny dom piętrowy z małym ogrodem owocowym. Poszedłem nasamprzód do kościoła i ku wielkiemu zdziwieniu spostrzegłem w ścianie ołtarzowej okno z nieco uszkodzonym witrażem, przedstawiającym konanie Pana Jezusa na krzyżu. Przyglądałem się z radością i zdumieniem, albowiem siostra Faustyna mówiła mi o takim kościółku i witrażu, przy którym będzie siedziba pierwszego domu nowego zgromadzenia. Zdumiałem się jeszcze bardziej, gdy wszedłem do tego domu i oglądałem pokoje na parterze i piętrze, doskonale dostosowane do życia wspólnego kandydatek” (M. Sopoćko, Wspomnienia z przeszłości, wrzesień 1947 r.).

W ten sposób Założyciel potwierdził to, czego nie wiedziały dwie pierwsze siostry, że Myślibórz – to miejsce wybrane przez samego Jezusa na kolebkę Zgromadzenia. Zachowała się też pośród sióstr taka ustna tradycja, że szczegół, który zrobił na ks. Sopoćce ogromne wrażenie to róże, które na witrażu oplatają podstawę krzyża. Wspominała o nich swemu spowiednikowi s. Faustyna. Ks. Michał Sopoćko utrzymywał stały kontakt z siostrami założonego Zgromadzenia, służąc radą, duchowym i materialnym wsparciem.

Reklama

Starania o ogłoszenie bł. ks. Michała Sopoćki patronem miasta i gminy Myślibórz rozpoczeły się w 2005 roku. Pismo ze stosowną prośbą skierował do ówczesnego burmistrza ks. Marian Kucharczyk. Z powodu braku jednoznacznej odpowiedzi pismo zostało ponowione. W 2006 roku ówczesny burmistrz Myśliborza zwrócił się z prośbą o ustanowienie patrona miasta do metropolity szczecińsko-kamińskiego. W 2015 stosowna uchwała trafiła pod obrady rady miejskiej, a w dwa lata później została przyjęta. W 2023 roku zawiązała się grupa podejmująca działania mające na celu przyspieszenie ustanowienie patronem miasta i gminy Myślibórz bł. ks. Michała Sopoćkę. Dn. 7.07.2023 abp. Andrzej Dzięga skierował do Rzymu oficjalną prośbę o zatwierdzenie bł. ks. Michała Sopoćki jako patrona Myśliborza u Boga. W odpowiedzi na nią Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret zatwierdzający. Dokument został podpisany 30.11.2023 przez kard. Arthura Rochego.

Czwartkowe uroczystości rozpoczęły się o godz. 13:00. W gmachu Myśliborskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczysta otwarta sesja rady miejskiej, podczas której przy nieobecności dwóch radnych jednogłośnie przyjęto uchwałę o ustanowieniu bł. ks. Michała Sopoćki patronem miasta i gminy Myślibórz. Po południu uroczystości były kontynuowane w myśliborskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. O godz. 16:30 odbyło się nabożeństwo do bł. ks. Michała Sopoćki, a o 17:00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. abp. Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. W swojej homilii podkreślił on rolę ks. Michała Sopoćki w szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia. Wskazał takę na znaczenie rodziny i katolickiego wychowania w kształtowaniu charakteru i postaw społecznych przyszłego spowiednika św. Faustyny Kowalskiej. Metropolita wyraził nadzieję na rychłą kanonizację ks. Michała Sopoćki. Uroczystość zakończyła się aktem zawierzenia miasta i gminy Myślibórz Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał abp. Andrzej Dzięga w asyście Burmistrza Myśliborza Piotra Sobolewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Antczaka.

Reklama

W ramach duchowych przygotowań do uroczystości w Kolegiacie św. Jana Chrzciciela dzięki staraniom ks. kan. Jerzego Tobiasza, w dn. 10-14 lutego br. odbyły się rekolekcje dla miasta pt. „Niezgłębione Miłosierdzie Boże w nauczaniu bł. ks. Michała Sopoćki”. Rekolekcje poprowadził ks. dr Mariusz Marszałek SAC, Sekretarz ds. Miłosierdzia Bożego Prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Również w Kolegiacie św. Jana Chrzciciela codzienne odbywała się nowenna do bł. ks. Michała Sopoćkę przygotowana i prowadzona przez s. dr Teresę Szałkowską ZSJM. W lokalnej telewizji TVB24 Myślibórz prezentowane były materiały przybliżające postać nowego patrona miasta.

Święto patrona miasta wyznaczono na 28 września, dzień beatyfikacji ks. Michała Sopoćki.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-02-16 12:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

U źródła Bożego Miłosierdzia

Procesja Różana w Myśliborzu

Maria Palica

Procesja Różana w Myśliborzu

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...