Reklama

Kościół

Bp Jan Piotrowski upomina się o miejsce katechezy w szkołach

Karol Porwich/Niedziela

„Każdy polski obywatel jako chrześcijanin ma prawo, aby zgodnie z dotychczasowym porządkiem prawnym, lekcje religii były organizowane w szkole. Niestety, nieprzychylny klimat, jaki tworzą politycy wokół katechezy szkolnej, budzi wiele kontrowersji i obaw, a zwłaszcza u katechetów świeckich, którzy są w pełni wykwalifikowanymi i przygotowanymi do pracy nauczycielami” – pisze biskup kielecki Jan Piotrowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowo pasterskie bp. Jana Piotrowskiego było lub będzie odczytywane wiernym we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji kieleckiej w jedną z następujących niedziel: 28 stycznia, 4 lutego lub 11 lutego 2024 r.

Biskup przypomina w nim, że „od zawsze katecheza ma charakter ewangelizacyjny i służy integralnemu rozwojowi człowieka”, powołując się na słowa Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II Catechesi tradendae.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W trosce o dzieło katechetyczne Kościoła w Polsce biskup kielecki zaprasza do wspólnej modlitwy o poszanowanie konstytucyjnych praw polskich obywateli i zagwarantowanie dostępu do szkolnych zajęć religii, powołując się na art. 53.4. Konstytucji RP.

Podziel się cytatem

Reklama

Przestrzega przed powrotem do niechlubnej historii, pisząc: „Zdajemy sobie sprawę, że w minionej historii, w Polsce Ludowej, usuwano katechezę ze szkół kilkukrotnie, czego sam doświadczyłem w 1961 roku. Uderzenie w podstawowe, konstytucyjne prawo obywatelskie do wolności sumienia i religii (art. 53.1. Konstytucji RP) byłoby więc i dziś czymś oburzającym, a zarazem powrotem do niechlubnych kart polskiej historii”.

Reklama

Podkreśla zarazem, że jego słowo pasterskie nie ma charakteru deklaracji politycznej, „nie zmierza ku żadnej polemice, nie jest ingerencją w polityczne utarczki, ale wyłącznie przypomnieniem bolesnej przeszłości, a przede wszystkim wyrażeniem głosu osób, które czują się dotknięte rozsiewanymi, nieodpowiedzialnymi opinii” (…), które „są przejawem daleko idącego braku szacunku i tolerancji, a jednocześnie burzą dobry klimat oraz zaufanie do władz politycznych i oświatowych na najwyższych szczeblach”.

Prosi o modlitwę w intencji poczucia bezpieczeństwa rodziców i dzieci w kwestii lekcji religii w szkole.

„Z tym większą troską módlmy się w tych intencjach, aby rodzice oraz ich dzieci, które wciąż licznie uczęszczają na lekcje religii, mieli poczucie autentycznego bezpieczeństwa, dalekiego od niepokojów, które polskie społeczeństwo i Kościół przeżywali w minionych dekadach historii naszej Ojczyzny” – apeluje biskup kielecki.

Podaje także statystki, ilustrujące zainteresowanie szkolną katechezą w diecezji kieleckiej.

„W diecezji kieleckiej, w szkolnych lekcjach religii, bierze udział ok. 90% uczniów, którzy są kształtowani na płaszczyźnie wiedzy religijnej przez 691 nauczycieli religii, w tym 373 katechetów świeckich, 253 księży diecezjalnych, 49 sióstr oraz 16 księży zakonnych” – podkreśla bp Piotrowski.

„Drodzy Bracia i Siostry ‒ szanowni Rodzice i Uczniowie ‒ bądźmy solidarni w modlitwie i świadomi, że katecheza szkolna jest czymś bardzo potrzebnym w formacji nowych pokoleń Polaków” – zachęca biskup kielecki.

Podziel się:

Oceń:

+21 -5
2024-01-31 12:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dyrektorzy wydziałów katechetycznych o tym, jak wychodzić na współczesne areopagi

Karol Porwich/Niedziela

Katecheza w parafii jest przede wszystkim wydarzeniem, które buduje osobowe relacje, więzi w wymiarze naturalnym i religijnym, nadprzyrodzonym - wskazał o. dr hab. Mirosław Chmielewski podczas wykładu w ramach Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Gospodarzem tegorocznego wydarzenia jest diecezja siedlecka, a miejscem zjazdu jest Dom Pielgrzyma przy Sanktuarium Królowej Podlasia w Kodniu.

Więcej ...

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Wiara

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst