Reklama

Kościół

Kard. Nycz w 11. rocznicę śmierci prymasa Glempa: Był człowiekiem Opatrzności

Ryszard Rzepecki

„Był człowiekiem Opatrzności. Boża Opatrzność, która prowadzi konkretnego człowieka i dzieje ludzkości, była mu bardzo bliska i potrafił odczytywać te Boże zamiary względem Kościoła i wszystkich, których jako biskup prowadził” - powiedział kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski w archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył uroczystej Mszy w 11. rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W okolicznościowym kazaniu kard. Nycz wyraził przekonanie, że prymas Glemp cieszyłby się, widząc w katedrze tylu kleryków. „My Panu Bogu dziękujemy za to, że jesteście, chociaż się martwimy, że was mniej” - zwrócił się do alumnów, zapewniając, że są przyszłością Kościoła.

Nawiązując do 11 lat, które minęły od śmierci kard. Glempa, kaznodzieja wyraził wdzięczność za modlitewną pamięć o nim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ponad 25 lat biskupiego życia poświęcił służbie warszawskiemu Kościołowi, a przez pierwsze lata także gnieźnieńskiemu. Łączył te dwie funkcje, również przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, co dla nas jest nie do pomyślenia, było to wielkim trudem - mówił kard. Nycz, wskazując na rolę zmarłego prymasa w pisaniu historii warszawskiego i gnieźnieńskiego Kościoła, wraz z diecezjanami.

Wyraził wdzięczność za tę posługę prymasa Glempa. „Wiemy doskonale, jak ten etap historii dla Kościoła był ważny i trudny, a prymas często był jednostronnie oceniany przez ludzi myślących ahistorycznie, nie uwzględniających tamtych realiów i wiedzy, która jest potrzebna do odpowiedzialnego oceniania postaci i decyzji, jakie podejmował czy w imieniu diecezji czy Kościoła w Polsce” - mówił warszawski metropolita podkreślając, że sytuacja wówczas nie była czarno-biała.

- Tu najbardziej widać wielką intuicję w osobie księdza prymasa i zarazem jego wielką pokorę. Pamiętamy, jak był czasem krytykowany za różne decyzje, potrafił to pokornie znosić, taki był przez całe ponad 30 lat swojego biskupiego życia - powiedział kard. Nycz.

Podziel się cytatem

Reklama

Nawiązując do fragmentu Ewangelii, w którym Jezus swoją rodziną nazywa pełniących wolę Bożą, kaznodzieja wyraził przekonanie, że kard. Glemp „był człowiekiem, który trwając na modlitwie, słuchając woli Bożej, do tego grona należał”. - Umiał wysłuchiwać wolę Bożą wtedy także, kiedy innym wkoło po ludzku wydawało się, że jest inaczej. Podejmował decyzje profetyczne, wynikające z posłuszeństwa woli Bożej, był człowiekiem Opatrzności. Boża Opatrzność, która prowadzi konkretnego człowieka i dzieje ludzkości, była mu bardzo bliska i potrafił odczytywać te Boże zamiary względem Kościoła i wszystkich, których jako biskup prowadził - mówił hierarcha.

Reklama

Wśród owoców profetycznych decyzji kard. Glempa wymienił sprowadzenie do Warszawy misyjnego seminarium duchownego neokatechumenatu Redemptoris Mater, dodając, że aktualnie teren misyjny otwiera się bardzo blisko nas.

Śp. kard. Józef Glemp był arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim w latach 1981-1992. Jednocześnie sprawował urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego, obie archidiecezje były bowiem do 25 marca 1992 połączone unią personalną. Po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce w 1992 i rozłączeniu obu archidiecezji zachował godność Prymasa Polski do 2009 roku jako kustosz relikwii św. Wojciecha. Na mocy decyzji Benedykta XVI tytuł Prymasa Polski wrócił do arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w grudniu 2009 roku, gdy kard. Glemp skończył 80 lat. Otrzymał go ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński. Śp. kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 roku. 28 stycznia po Mszy św. pogrzebowej w archikatedrze warszawskiej został pochowany w znajdującej się w świątyni krypcie arcybiskupów warszawskich.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-23 20:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz w TVP1: Na Boże Narodzenie życzę słuchania Boga i siebie nawzajem

Stelmasiak Artur

Słuchania Boga i siebie nawzajem życzył Polakom w wigilijny wieczór za pośrednictwem TVP 1 kard. Kazimierz Nycz. Nawiązując do zakończonego niedawno Roku Miłosierdzia przypomniał o św. Bracie Albercie Chmielowskim jako wzorze godnym naśladowania, bowiem dokładnie w Boże Narodzenie przypada 100. rocznica jego śmierci.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...