Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bp Pikus zachęca do udziału w Dniu Podlasia - pierwszy list nowego ordynariusza do diecezjan

Ks. Artur Płachno

Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus wystosował do diecezjan swój pierwszy list pasterski, w którym zapowiada diecezjalne dziękczynienie za kanonizacje św. Jana Pawła II podczas obchodzonego w rocznicę jego pobytu w Drohiczynie Dnia Podlasia, 10 czerwca. List pasterski będzie odczytany w niedzielę Zesłania Ducha Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jako wasz biskup, pisze, od Maryi chcę uczyć się wierności, miłości i otwartości na Boże natchnienia. (…) Pragnę dziękować Bogu za dar udziału w pełni Kapłaństwa Chrystusowego, do którego zostałem włączony przed piętnastu laty przez św. Jana Pawła II. W ostatnich dniach jego następca, papież Franciszek, posłał mnie do Kościoła nad Bugiem i Narwią.”

Wspomniał też nieugiętą postać pierwszego pasterza naszej diecezji, śp. biskupa Władysława Jędruszuka, który prowadził lud wierny Diecezji Drohiczyńskiej powołanej 5 czerwca 1991 r. oraz dwudziestoletnią posługę poprzednika ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Do historii nie tylko diecezji, lecz także miasta i całego Podlasia, weszła na zawsze pamięć o wizycie apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II. To historyczne spotkanie ze świętym papieżem mogło się odbyć dzięki staraniom bp. Antoniego. Jemu też zawdzięczamy zwołanie I Synodu Diecezjalnego, przez jego posługę pasterską Bóg budował tę wspólnotę Kościoła” – napisał.

Reklama

Zapraszając na Dzień Podlasia, jako wotum pamięci i dzień radości, przypomniał, że na wniosek bp. Antoniego Dzień Podlasia został przyjęty przez Sejmiki trzech województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Bowiem w tym dniu w Drohiczynie przebywał największy z rodu Polaków – św. Jan Paweł II. Biskup przypomniał jego słowa wówczas wypowiedziane: „Witaj, ziemio podlaska. Ziemio ubogacona pięknem przyrody, a przede wszystkim wiernością ludu, który w czasie swojej historii był niejednokrotnie boleśnie doświadczany i musiał zmagać się z ogromnymi i różnorodnymi przeciwnościami”.

„Papież uczy nas cenić i kochać ten piękny skrawek naszej ojcowizny z jej bogatą historią i tradycją. (…) W tym roku mija piętnaście lat od momentu, kiedy na błoniach drohiczyńskich rozległy się też słowa Jana Pawła II, modlącego się, by wszyscy byli jedno. Słuchali ich nie tylko katolicy, ale i prawosławni, protestanci, starowiercy, wyznawcy innych religii i niewierzący. (…) W tle wypowiadanych słów modlitwy o jedność ludzi widniał czytelny znak podziału, pęknięty krzyż złączony ramionami Chrystusa i siecią Piotrową” - czytamy.

Ksiądz biskup napisał też, że obecna rocznica stanowi okazję, aby wyrazić wdzięczność za dar kanonizacji Jana Pawła II. Zaprasza diecezjan i mieszkańców Podlasia do Drohiczyna na 10 czerwca, na godzinę 18.00, kiedy to w drohiczyńskiej katedrze rozpocznie się uroczysta Eucharystia.

W liście czytamy również, że przesłaniem św. Jana Pawła II na dziś, mogą być, miedzy innymi słowa zaczerpnięte z homilii papieża Benedykta XVI, który podczas beatyfikacji, powiedział, że Jan Paweł II „pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności”. Na zakończenie listu pasterz Kościoła drohiczyńskiego podziękował za doniosłą i bogatą w treść uroczystość ingresu do katedry drohiczyńskiej oraz serdeczne przyjęcie do Diecezji Drohiczyńskiej, prosząc o dalszą pamięć w modlitwie.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-06 10:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Drohiczyn: bp Pikus zainaugurował nowy rok katechetyczny

Mszą świętą w kaplicy drohiczyńskiego seminarium duchownego w niedzielę, 3 września bp Tadeusz Pikus zainaugurował nowy rok katechetyczny. W spotkaniu uczestniczyli katecheci świeccy i siostry zakonne, zatrudnione w katechizacji na terenie diecezji drohiczyńskiej.

Więcej ...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa Sowińskiego – misjonarza cyfrowego

2025-07-26 19:57

Archiwum prywatne Krzysztofa Sowińskiego

Krzysztof Sowiński należy do najpopularniejszych chrześcijańskich twórców internetowych w Polsce. Głosi Ewangelię, prowadzi popularne podcasty, śpiewa w chrześcijańskim zespole i inspiruje innych do powrotu do Pana Boga. „Kościół jest piękny, kochający, pełny życia” - mówi z przekonaniem, choć lata temu jego świat zdominowany był przez uzależnienia.

Więcej ...

Reformę należy zacząć ją od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa