Reklama

Aula

Ogłoszenie wyników śledztwa w sprawie relikwii Chrystusowych

Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń

Bożena Sztajner/Niedziela

Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Całun Turyński jest najdokładniej przebadanym lnianym materiałem na świecie - twierdzą Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń, autorzy książki „Świadkowie tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych”, wydanej przez Rosikon Press. Autorzy książki cytują liczne opinie naukowców na temat Całunu Turyńskiego, wśród nich orzeczenie wydane w ubiegłym roku przez Włoską Narodową Agencję ds. Nowych Technologii Energii i Środowiska (ENEA), która po pięciu latach badań stwierdziła, że nie potrafi w sposób naukowy wyjaśnić, jaki proces mógł doprowadzić do powstania wizerunku na płótnie pogrzebowym Jezusa.

Dla dziennikarzy, młodzieży i wszystkich

Książka o relikwiach Chrystusowych była prezentowana 14 maja w auli redakcji „Niedzieli” w Częstochowie podczas trzech kolejnych spotkań: z dziennikarzami, młodzieżą i czytelnikami. Książkę, efekt dwuletniej pracy dokumentacyjnej i śledczej podróży do wielu sanktuariów oraz rozmów z naukowcami całego świata, przedstawili obaj autorzy - Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń.
W spotkaniu wieczornym uczestniczyli m.in.: abp Stanisław Nowak, o. Dariusz Cichor - definitor generalny Zakonu Paulinów, o. Nikodem Kilnar - paulin. Prezentacja książki odbywała się w formie dialogu z autorami, prowadzonego przez aktora Mariana Florka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świadkowie Tajemnicy

Tytułowi „Świadkowie Tajemnicy” to relikwie Chrystusowe - materialne ślady męki, śmierci i zmartwychwstania Zbawiciela. Oprócz Całunu przechowywanego w katedrze w Turynie w książce są omówione m.in.: Chusta z Manoppello we Włoszech, Tunika z Argenteuil we Francji, Sudarion z Oviedo w Hiszpanii, przechowywane w różnych sanktuariach gwoździe i fragmenty Krzyża. - Nasze poszukiwania nie były powodowane duchowymi wątpliwościami, interesowała nas kwestia zgodności nauki i religii, rozumu i wiary - podkreślił Grzegorz Górny. - Przez wiele wieków kult relikwii był wyszydzany. Teraz paradoksalnie, dzięki najnowszym technologiom, ponownie dochodzi do spotkania wiary i nauki.
W trakcie spotkań autorzy książki przekazali wiele ciekawych informacji, zachęcających słuchaczy do podróży ich śladami, z wykorzystaniem najnowszej książki Rosikon Press. Dowiadujemy się, że pierwszą fotografię Całunu Turyńskiego wykonał 28 maja 1898 r. włoski fotograf Secondo Pia. Przeżył on szok, gdy po naświetleniu negatywu w laboratorium zobaczył wizerunek Oblicza Chrystusa. Profesjonalne badania Całunu rozpoczęła w 1978 r. ekipa złożona z naukowców pracujących w znanych laboratoriach, m.in. w NASA i Los Alamos. W grupie badaczy znalazł się - niebędący chrześcijaninem - fotograf Barrie Schwortz. Dziś wygłasza on wykłady, w których przedstawia wyniki badań potwierdzające, że mamy do czynienia z Całunem Jezusa z Nazaretu. Założył on serwis internetowy z informacjami o Całunie i wspiera organizację non-profit, której zadaniem jest popularyzowanie wiedzy na ten temat.
Dalsze badania naukowe odkrywają kolejne tajemnice relikwii. Dowiedzieliśmy się m.in., że Sudarion z Oviedo pochodzi z czasów Chrystusa i jest to lniana chusta wykonana splotem charakterystycznym dla terenu Palestyny w tamtym czasie. Jej podobieństwa z Całunem Turyńskim dotyczą nie tylko materiału, ale również identyczności rozmieszczenia odbitych na materiale plam krwi oraz zachowanych pyłków roślin typowych dla okolic Jerozolimy. Badania hematologiczne wykazały zgodność grupy krwi zachowanej na Całunie Turyńskim, Sudarionie z Oviedo oraz Tunice z Argenteuil.

Reklama

Nasze pielgrzymowanie po materialnych śladach Zbawiciela

Autorzy przekazali również informacje, które nie zawsze są umieszczane w świeckich przewodnikach. Relikwie korony cierniowej znajdującej się w Sainte-Chapelle w Paryżu w pierwsze piątki miesiąca są uroczyście przenoszone do katedry Notre-Dame, gdzie - jak zauważył Janusz Rosikoń - z wielkim wzruszeniem modlą się przed nimi wierni. Władze francuskie - jak dotąd - nie wyraziły jednak zgody na naukowe zbadanie zarówno tej relikwii, jak i innych znajdujących się na terenie Francji, np. Czepka z Cahors.
- Dziś, w czasach neomodernizmu, obowiązuje kwestionowanie wszystkiego, co dotyczy wiary - wyjaśnił o. Dariusz Cichor. - Książka „Świadkowie Tajemnicy...” ukazuje, że wiara styka się z nauką. Swoje pytania do autorów książki skierował m.in.abp Stanisław Nowak.

Lektura na Rok Wiary

Spotkanie ubogacili muzycznie studenci Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie: Katarzyna Jakóbczyk - śpiew (klasa dr Katarzyny Suskiej-Zagórskiej) i Michał Grotecki - fortepian (klasa mgr Barbary Karaśkiewicz), z którymi przybyła do „Niedzieli” dr Katarzyna Suska-Zagórska - solistka Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Studenci goszczący w redakcji są laureatami IX Międzynarodowego Konkursu „Studencka Działalność Artystyczna”, który odbył się w kwietniu 2012 r. w Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku (Słowacja). Gospodarz spotkania ks. inf. Ireneusz Skubiś wyraził uznanie dla talentów i owoców wielkiej pracy młodych artystów z częstochowskiej uczelni. Podziękował autorom książki za ich twórczy wysiłek podczas śledztwa w sprawie relikwii Chrystusowych. Specjalne podziękowania obok Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia otrzymała również Grażyna Rosikoń, bowiem m.in. jej zasługą jest atrakcyjny i nowoczesny układ wydawnictwa. - Dzięki tej książce dotykamy tajemnicy Boga wcielonego, który cierpiał i oddał życie za grzechy świata - mówił Redaktor Naczelny „Niedzieli”. Jego zdaniem, ta fascynująca praca powinna trafić do rąk wielu polskich czytelników - jest to lektura, która pomoże nam wejść w Rok Wiary.

Wydawnictwo Rosikon Press oferuje przedsprzedaż książki z 15-procentowym rabatem dla Czytelników „Niedzieli”. Sklep internetowy: www.rosikonpress.com. Aby skorzystać z rabatu przez stronę internetową, wystarczy wpisać kod rabatowy „Niedziela”, tel. 22/722-66-66, fax 22/722-66-67, handel@rosikonpress.com.Mecenasem wydania książki jest Fundacja im. Franciszka Stefczyka.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty dopełnia naszą historię

2024-05-20 19:28
Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

Elżbieta Wroczyńska

Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

W wigilię Zesłania Ducha Świętego Mszy św. w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Amrogowicz.

Więcej ...

Pokorny piewca Ewangelii

wikipedia.org

Więcej ...

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...