Reklama

Wiadomości

Konkurs „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje...”

gov.pl

Zachęcamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursie „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje...”. To wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Archiwów Państwowych. Celem konkursu jest popularyzowanie historii osób, które pomagały Żydom w czasie II wojny światowej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 grudnia 2023 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Założenia konkursu przedstawili podczas wspólnej konferencji prasowej Dyrektor Generalny MEiN Sławomir Adamiec oraz Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk. Briefing został połączony z promocją książki „Biografie Sprawiedliwych”. W wydarzeniu uczestniczył Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

gov.pl

– Traktujemy naszą dzisiejszą obecność jako misję w przypominaniu o roli zwykłych ludzi, zwykłych polskich obywateli w niesieniu pomocy Żydom. Jako tych sprawiedliwych, za przykładem rodziny Ulmów, których były tysiące, setki tysięcy po to, aby edukować młode pokolenie – mówił podczas konferencji prasowej Dyrektor Generalny MEiN Sławomir Adamiec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

gov.pl

Przedstawiając założenia wspólnego przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Archiwów Państwowych, zwrócił uwagę na rolę edukacji historycznej w kształtowaniu tożsamości narodowej. – Wiemy, jak bardzo ważna to praca z punktu widzenia budowania naszej tożsamości narodowej, odkłamywania – również poza granicami, ale i u nas w kraju – historii, rzeczywistości, która była zupełnie inna.

Zadanie konkursowe

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu tekstu z elementami pracy badawczej na temat historii rodziny Ulmów lub własnej rodziny pomagającej Żydom w czasie II wojny światowej. Materiał powinien zostać opracowany na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z rodziną, kwerendy w archiwum rodzinnym oraz w archiwach państwowych.

Założenia konkursu

Celem konkursu jest przybliżenie uczniom postaci Józefa i Wiktorii Ulmów i ich dzieci oraz innych osób, które wykazały się bohaterską postawą i wyjątkową odwagą, ratując Żydów podczas II wojny światowej. Ważne jest także zachęcenie młodych ludzi do zdobywania wiedzy i poszukiwania informacji o trudnej rzeczywistości okupacyjnej w Polsce i polskiej pomocy Żydom w tym okresie.

Prace konkursowe można nadsyłać do 31 grudnia 2023 r. na adres: ndap@archiwa.gov.pl.

Podziel się cytatem

Reklama

gov.pl

Promocja publikacji „Biografie Sprawiedliwych”

Publikacja zawiera 90 biogramów osób, które udzieliły różnych form pomocy osobom narodowości żydowskiej. Biogramy zostały opracowane przez pracowników Archiwów Państwowych na bazie zasobów archiwalnych przechowywanych w tych instytucjach. Celem autorów opracowania było pokazanie wybranych postaci, często zupełnie nieznanych i odnotowanych jedynie w dokumentach archiwalnych, a także przybliżenie dramatycznych wydarzeń związanych z udzielaniem pomocy Żydom w czasie II wojny światowej i przeżyć z perspektywy zwykłych obywateli.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-09-13 20:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

MEN: do 29 listopada przedłużone zajęcia zdalne, od poniedziałku zdalnie także klasy I-III

Karol Porwich/Niedziela

Od poniedziałku na zdalne nauczanie przechodzą także klasy I-III szkół podstawowych; jednocześnie przedłużono do 29 listopada zdalną naukę dla starszych klas podstawówki i szkół średnich - informuje MEN. Przedszkola mają działać jak dotąd. Świetlice mają zapewnić opiekę zwłaszcza tym uczniom, których rodzice są zaangażowani w walkę z epidemią.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...