Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski: Katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych we współczesnym świecie

Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

– Katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych we współczesnym świecie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Dnia Katechetycznego, który odbył się dziś w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Nasze wysiłki katechetyczne są jedną wielką batalią o człowieka w świecie współczesnym – mówił abp Marek Jędraszewski do zgromadzonych na Dniu Katechetycznym w Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Zaznaczył, że nie da się przeprowadzić neomarksistowskiej rewolucji, jeśli wcześniej nie usunie się religii ze szkół. Stąd walka z Kościołem, a dokładniej mówiąc – z chrześcijańską wizją człowieka. – Katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych we współczesnym świecie – podkreślał metropolita krakowski zauważając, że katecheci powinni być dumni, że reprezentują chrześcijańską wizję człowieka w szkole.

Zachęcał katechetów, by wracali do postaci i nauczania św. Jana Pawła II. W tym roku będziemy obchodzili 45. rocznicę jego wyboru na papieża. Zwrócił uwagę na konieczność współpracy katechetów z parafią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na terenie Archidiecezji Krakowskiej 90% uczniów szkół podstawowych uczęszcza na lekcje religii (na terenie samego Krakowa – 81%). W szkołach ponadpodstawowych natomiast na lekcje religii uczęszcza 67% uczniów (50% w Krakowie). Arcybiskup zwrócił uwagę, że problem dotyczy w znacznej mierze młodzieży, która przed chwilą przyjęła sakrament bierzmowania. – Co się z nimi dzieje? Dlaczego ulegają temu popularnemu hasłu, że "bierzmowanie jest oficjalnym pożegnaniem z Kościołem, w obecności biskupa"? Co robić, jak przygotowywać młodych w parafiach, żeby nie ulegali temu hasłu? – pytał.

Postawił też pytanie, czy bierzmowanie nie powinno być dopiero w szkole ponadpodstawowej. Zwrócił uwagę, że konsekwentnie powinny być sprawdzane indeksy katechetyczne osób, które chcą być świadkami bierzmowania czy sakramentu małżeństwa, żeby się nie okazało, że zostają nimi osoby, które zrezygnowały z lekcji religii.

Przypomniał, że w przyszłym tygodniu udaje się do Asyżu archidiecezjalna pielgrzymka z okazji 770-lecia kanonizacji św. Stanisława. A 10 września odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. W tym kontekście zwrócił uwagę na element patriotyzmu w nauczaniu i obecności katechetów w szkołach. – Żeby się ocalić, trzeba wiedzieć z jakiej ziemi wyrastamy i w jaką ziemię musimy się zakorzeniać, by ostać się i nie dać się złamać – mówił arcybiskup.

Reklama

Podziękował także wszystkim duszpasterzom i katechetom, dzięki którym na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony wybrało się około 2 tysiące osób z Archidiecezji Krakowskiej, co stanowiło najliczniejszą reprezentację wśród polskich diecezji. Zaznaczył, że to także obraz wykorzystywania szans w regularnej pracy wśród młodych i budowania wzajemnych relacji. Podkreślił, że silne więzy staną się "zaczynem pod dobre jutro Kościoła, a przez to także dobre jutro naszej ojczyzny".

W sanktuarium św. Jana Pawła II metropolita przewodniczył Eucharystii dla wszystkich katechetów z całej Archidiecezji. W czasie homilii wskazał na dwie postaci z liturgii Słowa - proroka Jeremiasza i Jana Chrzciciela. – Pozostają dla nas nie tylko jako symbole, ale jako bliskie nam wzory, jak być wiernym Bogu, który wybiera, który posyła i który oczekuje wiernego świadectwa – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że katecheci i katechetki są przedłużeniem tej tradycji. – Czynicie to głosząc Chrystusa nie we własne imię, nie głosicie własnych poglądów – jesteście na służbie prawdy, tej jedynej i najwyższej, głoszonej z woli Chrystusa z pokolenia na pokolenie całemu światu. Posyła was Kościół, w imię Tego, który do końca nas umiłował. Jesteście świadkami Chrystusa we współczesnym świecie. A także znakiem sprzeciwu dla tego świata – dodawał zaznaczając, że katecheci niosą pomoc ludziom, aby uwierzyli w Chrystusa i mieli życie wieczne. – W jakiejś mierze wieczność innych zależy od waszego jednoznacznego świadectwa prawdzie – podkreślał. Życzył katechetom, aby na wzór proroka Jeremiasza nie ulękli się, ale stawali się "twierdzą warowną, kolumną żelazną, murem spiżowym przeciw temu złemu światu".

Podziel się:

Oceń:

+8 -1
2023-08-29 17:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowa nowenna wyrazem odpowiedzialności za wiarę i Polskę

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

- Musimy się czuć odpowiedzialni za wiarę chrześcijańską, która jest tkanką duchową naszego narodu od momentu przyjęcia chrztu w 966 roku przez księcia Mieszka I.

Więcej ...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa.

Więcej ...

Nazaret Domem Modlitwy

2024-05-15 14:49

Mat. prasowy

Siostry Nazaretanki zapraszają serdecznie wszystkich pragnących pogłębić życie duchowe i relację z Bogiem na rekolekcje pt. "Nazaret Domem Modlitwy".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie