Reklama

Kościół

Brat Alois przekazuje urząd przeora wspólnoty Taizé

YouTube.com

Brat Alois przekaże 3 grudnia br. urząd przeora ekumenicznej wspólnoty Taizé. Jego następcą będzie Brytyjczyk wyznania anglikańskiego brat Matthew - poinformowała wspólnota Taizé w przekazany KAI komunikacie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniżej treść komunikatu:

Niedziela, 23 lipca 2023 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zgodnie z Regułą Taizé, według której przeor wspólnoty wyznacza brata, który zapewni po nim ciągłość, brat Alois, po konsultacji z wszystkimi braćmi, przekaże w tym roku swoją odpowiedzialność bratu Matthew, Brytyjczykowi wyznania anglikańskiego. Zmiana przeora nastąpi w pierwszą niedzielę Adwentu, 3 grudnia 2023 roku.

Brat Alois wyjaśnia: „Minęło osiemnaście lat od chwili, kiedy zastąpiłem brata Rogera. Podczas tych dwóch dekad świat i Kościół tak bardzo się zmieniły. Poczułem więc, że nadszedł czas, aby brat, który dołączył do naszej wspólnoty po mnie, przejął moją odpowiedzialność. Rodzinna formuła naszego wspólnotowego życia nie ogranicza ani wieku, ani nie określa z góry czasu trwania posługi przeora. Powiedziałem sobie jednak: to do mnie należy przekazanie tej odpowiedzialności, podczas gdy mogę poświęcić czas na przygotowanie tej zmiany nie będąc pod presją nagłej konieczności. Przez ostatnie dwa lata konsultowałem się ze wszystkimi moimi braćmi, modliliśmy się i zastanawiali. Dokonałem wyboru brata Matthew i wskazałem na nowego przeora. Ma on moje pełne zaufanie, aby zapewnić ciągłość i podejmować właściwe inicjatywy, pobudzające naszą wspólnotę do bycia, zgodnie z intuicją jej założyciela, małą przypowieścią o komunii”.

Brat Alois (Alois Loeser) urodził się 11 czerwca 1954 r. w Ehingen am Ries w Niemczech. Jako rzymski katolik wstąpił do Wspólnoty Taizé 1 listopada 1974 roku. Jest przeorem od dnia śmierci brata Rogera 16 sierpnia 2005 r.

Podziel się cytatem

Reklama

Brat Matthew (Andrew Thorpe) urodził się 10 maja 1965 r. w Pudsey (Wielka Brytania). Anglikanin, dołączył do Wspólnoty Taizé 10 listopada 1986 r.

Reklama

---

Taizé jest jednym z symboli ruchu ekumenicznego. Ta mała miejscowość w Burgundii stała się przede wszystkim od lat 70. XX w. miejscem spotkań młodych ludzi z całego świata. Obecnie Wspólnota skupia ok. stu mężczyzn z około 30 krajów świata, członków Kościołów ewangelickich, anglikańskiego i katolickiego. Około jedna czwarta z nich żyje w małych wspólnotach w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Bracia ci dzielą swoje życie z dziećmi ulicy, więźniami, umierającymi i samotnymi.

Od 1978 r. Wspólnota z Taizé organizuje na przełomie roku wielkie spotkania młodzieży w Europie, a także w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji, z udziałem dziesiątek tysięcy młodych ludzi. Założyciela Wspólnoty, brata Rogera (1915-2005), wielokrotnie przyjmował na audiencjach prywatnych Jan Paweł II. Ta znajomość datowała się jeszcze z czasów krakowskich kard. Karola Wojtyły. 5 października 1986 roku Jan Paweł II przybył tam jako papież, spotykając się zarówno z młodzieżą jak i braćmi. Po śmierci brata Rogera kolejni papieże – Benedykt XVI i Franciszek co roku przyjmowali przeora Taizé na audiencji wraz z grupą braci.

Podziel się:

Oceń:

+2 -2
2023-07-23 20:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Potrzebne noclegi dla uczestników Taizé

Maciej Biłas / photo on flickr

Nadal szukamy 7.100 miejsc, aby ugościć uczestników Europejskiego Spotkania Młodych

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 r.

2024-05-06 16:33

Adobe Stock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?