Reklama

Kultura

Kraków: otwarto ostatnią część Muzeum Czartoryskich; na wystawie pióro Woltera i krzesło Szekspira

Kraków, 12.06.2023. Nowa wystawa

PAP/Łukasz Gągulski

Kraków, 12.06.2023. Nowa wystawa "Klasztorek. Muzeum Książąt Czartoryskich" w siedzibie Muzeum w Krakowie

Pióro Woltera, krzesło Szekspira czy pamiątki po Chopinie księżnej Marceliny z Radziwiłłów znalazły się wśród ok. 1800 przedmiotów zgromadzonych w Klasztorku, ostatniej z udostępnianych publiczności części Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. W poniedziałek odbył się uroczysty wernisaż wystawy stałej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dzisiejszy wieczór to symboliczny powrót Muzeum Książąt Czartoryskich na mapę Krakowa i polskiego muzealnictwa. Moglibyśmy powiedzieć, że jest to powrót tych zbiorów do +krakowskiej Itaki+ po długiej odysei” – powiedział podczas wernisażu dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski. Jak dodał, powrót kolekcji trwał wiele lat m.in. ze względu na konieczność renowacji budynków. Podziękował także szefowi MKiDN Piotrowi Glińskiemu za „historyczny zakup kolekcji w 2016 roku” i jego „osobistą inicjatywę”.

Klasztorek jest trzecią, ostatnią częścią Muzeum Książąt Czartoryskich – obok otwartego w 2019 r. Pałacu i w 2021 r. Arsenału. Zaaranżowana w ostatniej z części muzeum ekspozycja stanowi narracyjne rozwinięcie otwartej już wystawy stałej, a ścieżka zwiedzania połączyła wszystkie trzy budynki tego kompleksu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Dzisiaj mamy święto. Święto ma Kraków, święto ma Muzeum Czartoryskich, Polska ma święto, dlatego że ta wystawa jest jedną z setek wspaniałych wystaw prezentujących siłę polskiej kultury, która jest niebywale ważna dla naszej wspólnoty" – mówił podczas wernisażu na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich minister kultury Piotr Gliński. Szef MKiDN podziękował w swoim wystąpieniu środowisku muzealników i historyków sztuki, "którzy swoją cichą siłą spowodowali, że państwo polskie zakupiło kolekcję książąt Czartoryskich".

"Bo to państwo - mówię o tej grupie zawodowej, grupie etosowej - dzięki swojemu oddaniu, aktywności, misji umożliwili nam podjęcie tej decyzji. Dzięki tej decyzji kończymy dzisiaj wieloletni proces inwestycyjny, a także dzięki temu możemy kolekcję zaprezentować w całej jej krasie, w całym bogactwie" – dodał.

W XIX-wiecznych gablotach Klasztorku zgromadzono w sumie ok. 1800 przedmiotów, a zbiory zostały podzielone na cztery części: "Zbrojownię", "Dziedzictwo Puław", "Ciekawości" i "Hotel Lambert".

Reklama

Wystawa połączyła dwa wątki – pierwszy poświęcony jest czasom napoleońskim oraz powstania listopadowego i Wielkiej Emigracji. W Klasztorku zaaranżowany został m.in. XIX wieczny salon z fortepianem księżnej Marceliny z Radziwiłłów i jej osobistym zbiorem pamiątek po Fryderyku Chopinie. Drugi wątek prezentuje memorabilia ze zbiorów puławskich, upamiętniające osobistości z Europy i świata.

Wśród cennych przedmiotów w Klasztorku zgromadzono m.in. obrazy, w tym Św. Anna Samotrzeć nieznanego autora wg Albrechta Dürera, portret Henryka IV, króla Francji nieznanego autora, pamiątki po Napoleonie Bonapartem, Jamesie Cooku, Jeanie-Jacques’u Rousseau, cesarzu Karolu V, królu Franciszku I, królu Anglii Henryku VIII, relikwiarze ze szczątkami Cyda i Jimeny Díaz, Piotra Abelarda i Heloizy, a także biżuterię patriotyczną związaną z okresem powstania styczniowego. W gablotach można obejrzeć również przedmioty używane przez przedstawicieli rodziny Czartoryskich, w tym ubiory, biżuterię, przybory toaletowe i osobiste, broń oraz medale.

Podziel się cytatem

Reklama

„Bez wątpienia [Muzeum Książąt Czartoryskich - PAP] w swoich murach kryje najcenniejszą kolekcję w Polsce i uważaną za jedna z najcenniejszych w Europie” – mówił podczas wernisażu wystawy wojewoda małopolski Łukasz Kmita. „Życzę, aby to muzeum przyciągało jak magnes wszystkich, którzy chcą podziwiać kolekcję Czartoryskich, zachwycać się najwspanialszym miastem w Polsce, Krakowem, i najwspanialszym regionem” – dodał.

Reklama

Muzealnicy przypominają, że inaugurowana wystawa stała pokazuje obiekty, które świadczą o ówczesnym romantycznym modelu muzealnictwa, kiedy to szczególną troską otaczano muzealia ze względu na ich wartość nie tylko artystyczną, ale przede wszystkim historyczną i symboliczną.

Reklama

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej wernisaż kuratorka wystawy dr Katarzyna Płonka Bałus podkreśliła, że wystawy znajdujące się we wszystkich trzech budynkach uzupełniają się wzajemnie, tworząc całość, ale prezentacja w Klasztorku różni się od tej zaaranżowanej w Pałacu.

"W Pałacu opowiadamy historię; historię muzeum, historię Polski, historię sztuki poprzez wielkie dzieła, są wśród nich niekwestionowane arcydzieła. W Klasztorku opowiadamy podobną historię – muzeum, Polski, historię Europy – poprzez drobne pozornie przedmioty" – wyjaśniła. "Trudno tutaj wypunktować wybitne dzieła sztuki, które stanęłyby do konkurencji z Leonardem da Vinci czy Rembrandtem, to raczej zbiór przedmiotów, które przetrwały, a przetrwały być może dzięki przypadkowi, dzięki temu, że w XIX wieku nie zostały usunięte" – dodała, zaznaczając, że są wśród tych przedmiotów rzeczy "niezaprzeczalnie atrakcyjne i piękne".

Muzeum Książąt Czartoryskich zostało ponownie otwarte dla zwiedzających 20 grudnia 2019 roku. Kolekcję pamiątek narodowych stworzyła w 1801 roku księżna Izabela z Flemmingów Czartoryska. Kolekcjonowane przez nią zbiory były prezentowane w Puławach, w dwóch parkowych pawilonach: Świątyni Sybilli, a od 1809 roku także w Domu Gotyckim.

Reklama

Muzeum nie przetrwało jednak powstania listopadowego, w 1831 roku – po emigracji księcia Adama Jerzego Czartoryskiego – zbiory zostały przewiezione do Paryża. Powróciły do Polski dopiero w 1876 roku, w związku z planowanym otwarciem muzeum w Krakowie. Znaczące straty dla kolekcji przyniosła II wojna światowa. Po wojnie muzeum trafiło pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie, a w 1991 pod zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich. W grudniu 2016 r. rząd zakupił kolekcję i budynki za 100 mln euro, a następnie przekazał je Muzeum Narodowemu w Krakowie.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ aszw/

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-06-12 20:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

By pokazać piękno Krakowa

Maciej Moszew ze swą tegoroczną szopką na krakowskim rynku

Adam Wojnar

Maciej Moszew ze swą tegoroczną szopką na krakowskim rynku

Więcej ...

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech

2024-06-28 09:41

pixabay.com

Co najmniej 16 osób zostało rannych w piątek nad ranem w wypadku polskiego autokaru w Meklemburgii-Pomorzu Przednim na północnym wschodzie Niemiec. Według wstępnych ustaleń autokar z 59 pasażerami zjechał z autostrady między Hamburgiem a Berlinem i uderzył w barierkę i znak drogowy.

Więcej ...

Kościoły zaniepokojone planami ministerstwa odnośnie do lekcji religii

2024-06-28 19:01

Karol Porwich/Niedziela

Zapowiedzi minister edukacji narodowej o ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wzbudziły sprzeciw i zaniepokojenie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Podobnie jak zamiar organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w grupach międzyklasowych oraz niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen na świadectwie. “Poza wartością katechetyczną związaną z wiarą podkreślamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły” - zwraca uwagę bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024