Reklama

Kościół

Japonia: Polonia pielgrzymowała do Matki Bożej na górę Fuji

Adobe Stock

Zgodnie z kilkuletnim zwyczajem w niedzielę 14 maja kilkunastoosobowa grupa polskich pielgrzymów z ambasadorem RP Pawłem Milewskim na czele przybyła, mimo deszczu, na nabożeństwo majowe przed posąg Matki Bożej z góry Fuji (na wysokości 1500 m). Podobnie jak w zeszłym roku pątnicy nawiedzili najpierw znajdujący się na cmentarzu Fuji Reien pomnik wybitnego polskiego misjonarza br. Zenona Żebrowskiego (1898-1982), towarzysza św. Maksymiliana Kolbego i odmówili tam różaniec.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Następnie udali się pod figurę Matki Bożej „Fuji no Seibo” i tam odśpiewali Litanie Loretańską, po czym wzięli udział we Mszy św. odprawionej w pobliskim klasztorze sióstr salezjanek nad jeziorem Yamanaka – jednym z pięciu, położonych u stóp świętej góry. Tam też odśpiewano pieśni maryjne i patriotyczne pod kierunkiem polsko-japońskiego małżeństwa muzyków.

Mszę św. w intencji „najbliższych wyborów w Polsce – aby odbyły się one zgodnie z wolą Bożą”, sprawował duszpasterz Polonii o. Paweł Janociński OP. W kazaniu skupił się na znaczeniu „wypełnienia woli Bożej”, tłumacząc, że „powinniśmy się uczyć tego od samego Zbawiciela, który «przyszedł wypełnić wolę Ojca» i od Służebnicy Bożej – Królowej Korony Polskiej”. W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych odwołał się do katolickiej nauki społecznej, w której w dalszym ciągu dużą rolę odgrywa encyklika Leona XIII „Rerum Novarum” z 1891, wyznaczająca właściwy stosunek pracodawcy do pracowników tak, aby mogli on godziwe żyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Polsko-japońskie małżeństwo muzyków Jadwiga i Keiho Sakakibara specjalnie przyjechało na tę pielgrzymkę aż z Kobe. Kilka dni wcześniej, 10 maja, w ambasadzie RP w Tokio na uroczystym przyjęciu z okazji wizyty ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua odśpiewali oni hymny polski i japoński. Teraz, w klasztorze w Yamanace poprowadzili koncert pieśni maryjnych i patriotycznych, którego wysłuchało także kilkanaście tamtejszych sióstr salezjanek. Pan Keiho Sakakibara jest pianistą, ukończył studia muzyczne w Katowicach i obecnie wykłada muzykologię w Kobe oraz koncertuje, wykonując m.in. utwory F. Chopina. W klasztorze zagrał on Etiudę Rewolucyjną. Jego żona Jadwiga jest śpiewaczką operową.

Koncert rozpoczęła „Bogurodzica”, po czym zaśpiewano pieśni maryjne, przy czym niektóre z nich, np. „Po górach, dolinach” po polsku i japońsku. Zakonnice japońskie dobrze znały też piosenkę „Szła dzieweczka”, która stała się tam popularna od czasów wizyty św. Jana Pawła II w Japonii w 1982, gdy papież zaśpiewał ją razem z dziećmi w hali Budokan w Tokio.

Reklama

W pielgrzymce wziął udział także związany z Polonią Ukrainiec Ołeś Jaruczyk, który obecnie studiuje na tokijskim uniwersytecie Musashino. Ostatnio, jako mający polskie korzenie otrzymał on w ambasadzie RP „Kartę Polaka”.

Pod figurą Matki Bożej, wzniesioną na wysokości ok. 1500 m npm. w 1964, pielgrzymi odmówili także Litanię Loretańską. A zarówno przed pomnikiem br. Zenona, jak i u Matki Bożej modlono się za Ukrainę i jej mieszkańców oraz o sprawiedliwy pokój dla tego kraju. Miejsca modlitw były udekorowane flagami: polską i ukraińską.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2023-05-14 20:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Japonia: jedyna córka cesarza Akihito została najwyższą kapłanką w sanktuarium sintoistycznym

Kioto, dawna stolica Japonii. Jedna z buddyjskich świątyń
w kompleksie Kiyomizu-dera

Ks. Ryszard Koper

Kioto, dawna stolica Japonii. Jedna z buddyjskich świątyń w kompleksie Kiyomizu-dera

Sayako Kuroda – jedyna córka cesarza Japonii Akihito – została najwyższą kapłanką w sanktuarium sintoistycznym Ise. Jest to najważniejsza świątynia narodowej religii Japończyków. 48-letnia kobieta zastąpiła na tym stanowisku inną członkinię rodziny cesarskiej, 86-letnią Atsuko Ikedę, najstarszą siostrę władcy, która pełniła swój urząd 29 lat, do chwili, gdy rodzina poprosiła ją o ustąpienie.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst