Reklama

Polska

W niedzielę ulicami polskich miast przejdą marsze papieskie

Grzegorz Gałązka

Ulicami polskich miast przejdą 2 kwietnia - w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II - marsze papieskie. Mają być one wyrazem wdzięczności za pontyfikat, próbą powrotu do papieskiego nauczania oraz odpowiedzią na ataki części mediów na Jana Pawła II. "Z całą mocą chcemy pokazać, że Papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za to, ile uczynił dla Kościoła krakowskiego oraz powszechnego, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas” - czytamy na stronie archidiecezji krakowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Warszawie Mszy św. dla uczestników Narodowego Marszu Papieskiego przewodniczyć będzie abp Józef Michalik, przemyski metropolita senior. Organizatorzy stołecznego marszu proszą o nieprzynoszenie emblematów partyjnych, banerów politycznych, czy transparentów z politycznymi hasłami.

Podobne zgromadzenia zaplanowano też m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Kaliszu, Tarnowie, Szczecinie czy Gorzowie Wielkopolskim. Ponadto w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II wielu miejscowościach odbędą się wieczorne spotkania modlitewne dla uczczenia papieża, który odszedł o godz. 21.37.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Narodowy Marsz Papieski, który 2 kwietnia, przejdzie ulicami Warszawy. rozpocznie się na Rondzie Dmowskiego o godz. 11.00 modlitwą różańcową. Modlitwę poprowadzi ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Następnie uczestnicy przejdą ul. Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem do Placu Zamkowego. Na Placu Piłsudskiego pod Krzyżem Papieskim, pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia i przed kościołem św. Anny, złożone zostaną kwiaty. Podczas przemarszu będzie możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Wydarzenie ma charakter oddolny i całkowicie apolityczny. Zaproszeni są wszyscy, którym bliska jest osoba św. Jana Pawła II. Formalnym organizatorem warszawskiego marszu jest Centrum Życia i Rodziny.

O godz. 12.30 w warszawskiej archikatedrze rozpocznie się Msza św., której będzie przewodniczył abp Józef Michalik. Msza św. będzie transmitowana. Będą mogli w niej uczestniczyć również zebrani na Placu Zamkowym, co ułatwią m.in. telebimy.

- Zachęcamy do przyjścia z palemkami, z jakimś białym elementem. Palemki zostaną poświęcone podczas Eucharystii. Można również przynieść krzyż lub portret papieski. Natomiast bardzo prosimy o nieprzynoszenie emblematów partyjnych, banerów politycznych, czy transparentów z politycznymi hasłami. Będziemy jako organizatorzy prosić o ich zwinięcie – mówi Małgorzata Żaryn, inicjatorka i współorganizatorka Marszu.

Reklama

W inicjatywę włącza się szereg wspólnot i środowisk, m.in. Rycerze św. Jana Pawła II, Akcja Katolicka, Męski Różaniec, Reduta Dobrego Imienia. Pojawią się członkowie „Solidarności”, Klubów Gazety Polskiej, osoby związane z Marszem Niepodległości.

Biały Marsz Papieski przejdzie ulicami Krakowa. Uczestnicy przemierzą tę samą trasę, którą szedł Biały Marsz w maju 1981 roku, zorganizowany przez studentów w reakcji na zamach na Jana Pawła II. Marsz rozpocznie się o godz. 13.30 przy kamieniu papieskim na Błoniach, następnie przejdzie al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską aż do Rynku Głównego. Po drodze jego uczestnicy będą rozważali fragmenty nauczania papieskiego. O godz. 15.00 odbędzie się Msza św. w bazylice Mariackiej.

Podobny marsz wyruszy tego samego dnia z bazyliki św. Floriana po Mszy św. o godz. 12.15. Jego trasa wiedzie przez Plac Matejki i Rynek Główny do ul. Franciszkańskiej 3.

Wieczorem mieszkańcy miasta spotkają się na czuwaniu modlitewnym pod papieskim oknem na Franciszkańskiej. „W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiają się zarzuty i wątpliwości kierowane pod adresem św. Jana Pawła II Wielkiego. 2 kwietnia, 18 lat od jego odejścia do domu Ojca, nie chcemy włączać się w antykulturę krzyku i przemoc. Z całą mocą chcemy pokazać, że Papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za to, ile uczynił dla Kościoła krakowskiego oraz powszechnego, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas” - czytamy na stronie archidiecezji krakowskiej.

Natomiast metropolita gdański abp Tadeusz Wojda zapraszając na marsz wdzięczności za św. Jana Pawła II wskazuje, że ostatnie miesiące obfitują w różnego rodzaju ataki na polskiego papieża. “Jest to bezpodstawna próba obalenia jego autorytetu przez niszczenie świętości” - stwierdził hierarcha w komunikacie. Zauważył też, że dyskredytując osobę Papieża pozbawia się zwłaszcza młode pokolenie ważnego punktu odniesienia w sprawach wiary i obyczajów. “Radosną wiadomością jest to, że w jego obronie, oprócz kapłanów i biskupów, stają z odwagą coraz liczniejsi wierni świeccy” - zaznaczył hierarcha.

Reklama

Gdański marsz papieski rozpocznie się 2 kwietnia o godzinie 15:00 w bazylice Mariackiej w Gdańsku, a zakończy pod pomnikiem Trzech Krzyży na pl. Solidarności. Znakiem wdzięczności mają być biało-żółte elementy stroju każdego z uczestników.

Organizatorami marszu są: Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, sanktuarium św. Jana Pawła II w Gdańsku-Zaspie i duszpasterstwo parafialne bazyliki Mariackiej.

Wrocławski Marsz Pamięci w hołdzie Janowi Pawłowi II wyruszy o godz. 13.00, po Mszy św., sprawowanej w południe w bazylice garnizonowej pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Marsz, w którym wezmą udział wrocławscy biskupi, przejdzie z Rynku do katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie odmówiona zostanie modlitwa dziękczynna za pontyfikat papieża Wojtyły.

W Lublinie na Papieski Marsz Wdzięczności za dar życia i nauczania Jana Pawła II zaprasza Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Archidiecezja Lubelska, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji województwa oraz reprezentanci samorządu i państwa.

Uczestnicy wyruszą spod Krzyża Papieskiego w parafii Świętej Rodziny i przejdą do kościoła akademickiego KUL, gdzie o godz. 15.30 zostanie odprawiona Msza św. “Jan Paweł II nie potrzebuje obrony, jego nauczanie, jego postawa broni się sama, my wyrażamy w marszu wdzięczność za osobę naszego wielkiego rodaka, przekazując jego dorobek kolejnemu pokoleniu” - napisali w zaproszeniu organizatorzy lubelskiego marszu.

Marsz Pamięci przejdzie też ulicami Kalisza, wyruszając o godz. 13.30 z tamtejszego kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła II. “Chcemy w kontekście różnych ataków na Papieża i podważania jego autorytetu być razem i potwierdzić, że Jan Paweł II był, jest i będzie dla nas kimś ważnym, będzie ważnym odniesieniem w naszych wyborach, decyzjach, będzie autorytetem, którego bardzo potrzebujemy” - powiedział KAI biskup kaliski Damian Bryl.

Reklama

Marsz w obronie dziedzictwa św. Jana Pawła przejdzie także ulicami Tarnowa. Do tej oddolnej inicjatywy włączyło się wielu lokalnych społeczników. Organizatorzy na wydarzenie zapraszają wszystkich, niezależnie od wyznawanych wartości, poglądów politycznych – wszystkich, którym bliskie jest dziedzictwo św. Jana Pawła II. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Tarnów Pierwsze Niepodległe.

Marsz wyruszy 2 kwietnia o godz. 13.00 z Placu Sobieskiego, by następnie przejść ulicami miasta do pomnika św. Jana Pawła II przy tarnowskiej katedrze.

Biskup Andrzej Jeż zaprasza do podjęcia szczególnej modlitwy przez orędownictwo Papieża za Polskę - „by trwała, i w przyszłości wytrwała w blasku Chrystusowej prawdy, która niesie wyzwolenie z zamętu, kłamstwa i zła oraz prowadzi do pokoju i prawdziwego szczęścia”.

Szczeciński Marsz Papieski rozpocznie się Mszą świętą w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa o godz. 15.00. Po liturgii Marsz Papieski przejdzie do figury św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, gdzie zakończy się wspólną modlitwą.

W Gorzowie Wielkopolskim marsz Marsz Papieski wyruszy o godz. 19.00 - po Mszy św. w katedrze. Wierni przejdą pięciokilometrową trasę z katedry do placu papieskiego przy parafii Pierwszych Męczenników Polski, gdzie papież Polak spotkał się z kilkuset tysięcznym tłumem wiernych w 1997 r. aż do wzgórza papieskiego, na którym stoi pomnik Jana Pawła II.

Marsz Papieski w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II przejdzie 2 kwietnia ulicami Gorzowa Wielkopolskiego z katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do placu papieskiego przy parafii Pierwszych Męczenników Polski, gdzie w 1997 r. papież spotkał się z kilkuset tysięcznym tłumem wiernych.

Reklama

Ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński napisał w liście do wiernych m.in.: „W tym trudnym czasie, kiedy to podważane jest dobre imię naszego wybitnego Rodaka, proszę wszystkich duszpasterzy i wiernych o podjęcie w parafiach modlitwy w intencji Kościoła, który jest w Polsce. Niech taka modlitewna inicjatywa zostanie uruchomiona w każdej parafii w kolejnych tygodniach trwającego Wielkiego Postu” – zachęcił biskup.

Organizatorami Marszu są Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Br. Krystyna, Bractwo św. Józefa, Ruch Trzeźwości, gorzowskie parafie, NSZZ Solidarność Region Gorzowski, przedstawiciele organizacji społecznych i szkół.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2023-03-31 18:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: "Jestem. Pamiętam. Czuwam". Marsz Papieski

fot. Adam Bujak Biały Kruk

„Jestem. Pamiętam. Czuwam” – niniejsze hasło przyświeca Organizatorom Pierwszego Częstochowskiego Marszu Papieskiego, który stanowi modlitewną odpowiedź mieszkańców duchowej stolicy Polski, na publiczne pomówienia i dyskredytowanie osoby św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania