Reklama

Kościół

Powieść „Pustynna Iskra” - historia św. Pawła z Teb opowiedziana z innej strony

Adobe.Stock

Powieść „Pustynna Iskra” powstała z intencją nie tylko przypomnienia postaci św. Pawła z Teb, ale też odczytania na nowo jego duchowości w kontekście wyzwań Kościoła katolickiego XXI wieku. Stąd jej nietypowa konstrukcja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czytelnik śledzi losy bohaterów żyjących współcześnie, wdowca Nikodema i jego syna Janka – zaprzyjaźnionych z Zakonem Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika mieszkańców Częstochowy i Krakowa, korzystających z posługi duszpasterskiej Ojców Paulinów w klasztorach na Jasnej Górze i Skałce. Równolegle, narracja prowadzi Czytelnika przez kolejne wydarzenia życia św. Pawła z Teb, rozgrywające się w Egipcie w III i IV stuleciu. Odpowiedzią na pojawiające się problemy etyczne, moralne, kulturowe i społeczne katolika XXI wieku są konkretne postawy życiowe Pustelnika sprzed osiemnastu wieków.

Książka prezentuje bogactwo duchowości św. Pawła z Teb, także w aspektach rzadko poruszanych. Omawia m.in. eucharystyczny rys Pawłowego charyzmatu: całopalnej ofiary miłości, złożonej Bogu za cały świat. Tradycja podaje, że pierwszy znany Kościołowi eremita spędził na pustyni niemal sto lat, prowadząc życie bez możliwości korzystania z sakramentów świętych. Jednak jego konkretne postawy życiowe: kontemplacja słowa Bożego, ofiara z siebie aż do całkowitego wyniszczenia, prośba o płaszcz św. Atanazego, wyrażająca przynależność do Kościoła, modlitwa wstawiennicza za świat – wszystko to ukazuje eucharystyczny rys duchowości Patriarchy paulińskiego, który Eucharystią uczynił całe swoje życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugim nieoczywistym na pozór rysem charyzmatu św. Pawła z Teb jest jego maryjność. Książka stanowi prezentację maryjnego aspektu duchowości Ojców Pustyni. Wskazuje na Maryję jako na Tę, która pozwala Słowu Boga wzrastać w ciszy wewnętrznej pustyni serca. Ukazuje też, jak pobożność maryjna kształtowała się w pierwszych wiekach Kościoła egipskiego, bardzo żywo odwołującego się do biblijnych przekazów o przebywaniu Świętej Rodziny na tej ziemi.

Książka jest powieścią fabularną o dynamicznej narracji i ciekawych dialogach, pełną zaskakujących zwrotów akcji. Nie można się przy niej nudzić. Czytelnik szybko zaprzyjaźnia się zarówno z bohaterami współczesnymi: Nikodemem, Jankiem, Magdaleną, Wiktorią, „Preclem” – jak i z oddalonymi w czasie wielkimi świętymi Kościoła Pawłem i Antonim. Dbałość o realizm i bogactwo szczegółów pozwala zgłębić historię, architekturę i kulturę Starożytnego Egiptu oraz Imperium Rzymskiego. Osadzenie akcji w kontekście funkcjonujących współcześnie dwóch najważniejszych polskich klasztorów paulińskich: Jasnej Góry i Skałki, daje możliwość poznania duchowości i tradycji, życia i działalności Zakonu.

Podziel się:

Oceń:

2023-01-10 08:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dla wspólnej refleksji

W bieżących dniach diecezja toruńska świętuje jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji nakładem Toruńskiego Wydawnictwa Diecezjalnego ukazała się okolicznościowa publikacja pod redakcją dk. Waldemara Rozynkowskiego i ks. Pawła Borowskiego pt. „Jubileusz Diecezji Toruńskiej.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski:

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli