Reklama

Benedykt XVI

Watykan: rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie rozpoczęła się pod przewodnictwem papieża Franciszka Msza św. pogrzebowa papieża seniora Benedykta XVI. Koncelebruje ją 120 kardynałów z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kard. Giovannim Battistą Re przy ołtarzu, ponad 400 biskupów i 3700 kapłanów z całego świata. Papież Ratzinger zmarł w wieku 95 lat 31 grudnia 2022 r. w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed godz. 9 trumnę z ciałem Benedykta XVI w procesji wniesiono na plac św. Piotra i złożono przed ołtarzem, w którego tle wisi wizerunek przedstawiający Zmartwychwstałego Chrystusa. Płożono na niej księgę Ewangelii. Eucharystię rozpoczął śpiew "Requiem aeternam dona ei, Domine" – „Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie”.

Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa, podczas której rozważano „tajemnice bolesne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

W pogrzebie Benedykta XVI bierze udział kilkunastu polskich biskupów m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, prymas Polski, abp Wojciech Polak, metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski oraz kard. Stanisław Dziwisz.

W ostatnim pożegnaniu Benedykta XVI biorą też udział biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, z biskupem eparchii Świętej Rodziny w Londynie Kennethem Nowakowskim.

Obecne są delegacje państwowe m. in.: prezydent Włoch, Sergio Mattarella prezydent Niemiec, Frank Walter Steinmeier, prezydent Polski, Andrzej Duda, premier polskiego rządu, Mateusz Morawiecki, była królowa Hiszpanii Zofia, para królewska Belgii: Filip i Matylda, prezydent Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa, prezydent Węgier Katalin Novák oraz premier węgierskiego rządu Viktor Orban.

Są liczni przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, w tym metropolici Emmanuel z Chalcedonu i Polikarp z Włoch z ramienia Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola oraz delegat zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryla I, metropolita Antonii z Wołokołamska, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Są biskupi z wielu Kościołów prawosławnych Europy, Ameryki i Azji. Obecny jest także moderator Centralnego Komitetu Światowej Rady Kościołów, bp Heinrich Bedford-Strohm.

Wspólnoty religijne Włoch reprezentują m. in. prezes Związku Żydów Włoskich, Noemi Di Segni oraz wiceprzewodniczący Włoskiej Islamskiej Wspólnoty Religijnej, mufti Yahya Pallavicini.

Reklama

Liturgię pogrzebową uświetnia śpiew chórów Kaplicy Sykstyńskiej pod kierownictwem ks. Marcosa Pavana, chóru po dyrekcją ks. Jafeta Ramona Ortegi Trillo. Na organach gra, Josep Solé Coll, pierwszy organista Bazyliki Watykańskiej.

W liturgii kapłani używają czerwonych szat liturgicznych, które w odróżnieniu od fioletowych, jakie od Soboru Watykańskiego II towarzyszą każdemu pogrzebowi, Kościół używa w czasie Mszy św. pogrzebowej za zmarłych papieży.

Przed Mszą pogrzebową o godz. 7 rano w Bazylice św. Piotra w małym gronie miał miejsce obrzęd zamknięcia trumny (rito della chiusura). Wzięli w nim udział m.in. ceremoniarz papieski ks. Diego Giovanni Ravelli, kamerling Kościoła, kard. Kevin Farrell, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra, kard. Mauro Gambetti, kilku kardynałów i prywatny sekretarz zmarłego papieża seniora, abp Georg Gänswein.

Wczoraj wieczorem po zamknięciu Bazylki św. Piotra ciało Benedykta XVI zostało złożone do cyprysowej trumny. Zgodnie z tradycją znalazły się w niej paliusze, które nosił zmarły papież jako metropolita Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu w latach 2005-2013 oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym po krótce została opisana jego papieska posługa. Został on odczytany po łacinie i następnie podpisany przez obecnych. Następnie prywatny sekretarz i mistrz ceremonii zakryli twarz Zmarłego tkaniną. Trumna została zamknięta i w procesji przeniesiona na plac św. Piotra.

Pogrzeb relacjonuje ponad 600 akredytowanych dziennikarzy z całego świata.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-01-05 09:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykaniści o św. Janie Pawle II: wielki mąż stanu, zmienił nasze życie

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Wielki mąż stanu, charyzmatyczna osobowość, jakiej bardzo teraz brakuje - tak o świętym Janie Pawle II w przeddzień 100. rocznicy jego urodzin mówią w rozmowie z PAP włoscy watykaniści. Dodają, że polski papież zmienił historię, ale także ich własne życie.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Lata święte w Kościele katolickim – zarys dziejów

2024-05-08 10:24

Monika Książek

Zapowiedziane na 9 maja przedstawienie bulli Franciszka ogłaszającej rok 2025 w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jubileuszowym jest dobrą okazją do uświadomienia sobie, co to jest i czym jest taki Rok. Mimo że ma on za sobą ponad 800-letnią przeszłość, a jego korzenie wyrastają jeszcze ze Starego Przymierza, to w sumie stosunkowo niewiele wiemy o tej instytucji. Jedną z głównych tego przyczyn jest rzadkość tego wydarzenia w życiu Kościoła, a zatem także w świadomości wiernych, rok ten przypada bowiem raz na 25 lat i nie zmieniają tego faktu nawet tzw. jubileusze nadzwyczajne, ogłaszane częściej, ale które - jak sama nazwa wskazuje - też są czymś wyjątkowym w życiu Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...