Reklama

Watykan

Kijów: szef dyplomacji Ukrainy do watykanistów – jeszcze nie pora na mediacje

Grzegorz Gałązka

„Ta wojna zachwiała wieloma fundamentami światowego porządku politycznego" – podkreślił podczas spotkania z przedstawicielami mediów akredytowanymi przy Watykanie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. „Smutna prawda jest taka, że czas na szeroką mediację jeszcze nie nadszedł. Świadczy o tym około sto pocisków wystrzeliwanych co tydzień w celu zniszczenia infrastruktury, żołnierze, którzy nadal przybywają do Donbasu, przemoc wobec ludności. Takich rzeczy się nie robi dążąc do rozwiązania pokojowego” – wyjaśnił swoim gościom przybyłym na Ukrainę dzięki wysiłkom ambasad Polski i Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej szef ukraińskiej dyplomacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dmytro Kuleba zaznaczył, że współczucie okazywane wielokrotnie przez Ojca Świętego dla cierpiącego narodu ukraińskiego, a ostatnio 8 grudnia, gdy zapłakał nad losem Ukrainy podczas uroczystości na Placu Hiszpańskim w Rzymie, wiele znaczy i trafia prosto do serc Ukraińców. Oczywiście czekają oni na jego wizytę. Podkreślił, że wielu jego rodaków darzy papieża Franciszka wielką miłością i to nie tylko katolików obydwu obrządków. „Z niecierpliwością czekamy na jego przybycie” - zapewnił minister. Wyznał jednak, że niekiedy nie rozumiał perspektyw wyrażanych przez papieża na temat trwającej wojny, ale wyraził uznanie „za zrozumienie”, będące wynikiem „wielu rozmów, które Ojciec Święty przeprowadził z ludźmi”. „Nie pozwolił sobie na uleganie wpływom koncepcji, które nie sprawdzają się i nie odpowiadają rzeczywistości, ale zawsze jest zaangażowany w poszukiwanie prawdy" – stwierdził.

Dmytro Kuleba wspomniał następnie spotkanie na początku grudnia ze swoim watykańskim odpowiednikiem, arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem, sekretarzem ds. relacji z państwami, na 29. posiedzeniu Rady Ministrów i OBWE w Łodzi. „Odbyliśmy bardzo intensywną rozmowę na temat stosunków dwustronnych między Ukrainą a Stolicą Apostolską. Sprawy związane z wojną mają najwyższy priorytet. I powtórzył swoje zaangażowanie we współpracę z Watykanem na rzecz pokoju. Minister chce jednak wyjaśnić kilka kwestii, by uniknąć tego, co uważa za błędy i co jego zdaniem prowadzi do fałszywej narracji. Zaczynając od pojęcia „braterstwa” między Rosjanami a Ukraińcami, „trzeba zawsze pamiętać, że Rosja jest agresorem, a Ukraina ofiarą agresji”. Dlatego docenił, że w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 2 października, która w całości poświęcona była tematowi konfliktu, papież zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o jego jak najszybsze zakończenie. Ale fakt, że papież jednocześnie wezwał ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do otwartości na poważną propozycję pokojową, może - zdaniem ukraińskiego ministra - wywołać wątpliwości, że Zełenski nie jest otwarty na pokój. „Poważna propozycja pokojowa” - dodał – „opiera się na integralności terytorialnej Ukrainy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rozmowa szefa ukraińskiej dyplomacji z dziennikarzami akredytowanymi przy Watykanie była też okazją do podkreślenia roli religii w obecnym konflikcie a także potępienia faktów błogosławienia wojny agresywnej i zaborczej przez niektórych duchownych.

Minister Kuleba wyjaśnił, że w opinii władz ukraińskich nie nadszedł jeszcze czas na mediacje. „Ta wojna zachwiała wieloma fundamentami światowego porządku politycznego” – podkreślił. Odnosząc się do propozycji mediacji złożonych po 4 lutego przez wiele państw świata, które do tej pory z różnych powodów nie zostały zrealizowane, stwierdził: „Smutna prawda jest taka, że czas na szeroką mediację jeszcze nie nadszedł. Świadczy o tym około sto pocisków wystrzeliwanych co tydzień w celu zniszczenia infrastruktury, żołnierze, którzy nadal przybywają do Donbasu, przemoc wobec ludności. Takich rzeczy się nie robi dążąc do rozwiązania pokojowego. Dzień wielkiej mediacji nadejdzie, ale jeszcze to nie ten czas, ku naszemu wielkiemu żalowi...” – powiedział watykaniom szef ukraińskiej dyplomacji.

Podziel się:

Oceń:

2022-12-10 12:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dramatyczna sytuacja na Ukrainie

Więcej ...

Lednica i Festiwal Życia w Kokotku – dwa największe w Polsce wydarzenia katolickie dla młodzieży łączą siły

2024-05-08 14:25

Episkopat News

„Wracaj do domu” - to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce - Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać - będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca br. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Więcej ...

Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy

2024-05-09 10:11
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy - powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie dziś wieczorem odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku