Reklama

Sztuka

Poznań/Gala wręczenia nagród i koncert laureatów zakończyły 16. Konkurs Wieniawskiego

Skrzypaczka, zwyciężczyni 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Hina Maeda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Skrzypaczka, zwyciężczyni 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Hina Maeda

Japonka Hina Maeda odebrała pierwszą nagrodę i złoty medal 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego podczas gali i koncertu laureatów, które odbyły się w piątek w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trakcie gali wręczono także pozostałe nagrody i wyróżnienia oraz nagrody pozaregulaminowe; Hina Maeda otrzymała nagrody specjalne za najlepsze wykonanie koncertu Henryka Wieniawskiego, kaprysu Henryka Wieniawskiego oraz za najlepsze wykonanie sonaty.

Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego ogłoszono w nocy z czwartku na piątek, po trwających od 8 października trzyetapowych przesłuchaniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jury pod przewodnictwem francuskiego skrzypka i dyrygenta Augustina Dumay przyznało trzy główne nagrody i trzy równorzędne wyróżnienia. Drugą nagrodą została uhonorowana Meruert Karmenova z Kazachstanu. Trzecia nagroda trafiła do reprezentanta Chin Qingzhu Weng.

W trakcie piątkowej gali odczytany został list wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. "Przez kilka ostatnich dni Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza po raz kolejny gościła młodych wirtuozów, stając się centrum światowej wiolinistyki, w którym odbywało się długo wyczekiwane muzyczne święto" – napisał wicepremier Gliński.

Jak podkreślił, dziedzictwo patrona konkursu, wybitnego kompozytora i wirtuoza "jest niepodważalną i jedną najcenniejszych wartości w kulturze narodowej, która stała się osią zainteresowań najwybitniejszych polskich oraz zagranicznych instrumentalistów, inspirując kolejne pokolenia".

Wicepremier podkreślił, że odbywający się od ponad 80 lat konkurs zgromadził okazały dorobek, sławiąc i chroniąc od zapomnienia rodzimą literaturę skrzypcową, wspierając młodych i wybitnie uzdolnionych muzyków w ich artystycznym rozwoju oraz umożliwiając słuchaczom obcowanie ze sztuką najwyższej próby.

Laureatom konkursu wicepremier Gliński życzył "niesłabnącej satysfakcji z realizacji dalszych planów i zamierzeń, które wzbogacą sztukę wykonawczą o wybitne kreacje artystyczne, przemawiające do serc publiczności całego świata".

Reklama

Łączna pula nagród regulaminowych wyniosła 115 tys. euro; laureatka pierwszej nagrody otrzymała złoty medal i 50 tys. euro. W piątek Hina Maeda odebrała także nagrodę specjalną prezesa Telewizji Polskiej za najlepsze wykonanie koncertu Henryka Wieniawskiego w wysokości 6 tys. euro, nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie kaprysu Henryka Wieniawskiego w wysokości 4 tys. euro oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie sonaty w wysokości 2 tys. euro.

Nagrodę specjalną im. Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie kompozycji Karola Szymanowskiego w wysokości 3 tys. euro otrzymała Meruert Karmenova. Nagrodę w wysokości 5 tys. euro dla najwyżej sklasyfikowanego uczestnika reprezentującego Polskę otrzymał Wojciech Niedziółka.

Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego czeka 30 koncertów w Polsce i 30 za granicą. Hina Maeda wystąpi z orkiestrami w Europie, w krajach Azji, obu Ameryk i Afryki.

W koncercie laureatów nagrodzonym towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. 23 października w Warszawie odbędzie się II Koncert Laureatów.

Hina Maeda urodziła się w 2002 r. Ukończyła College of Music High School w Tokio i kontynuuje swoją edukację na tokijskim College of Music. W swojej karierze zdobyła m.in. I miejsce i nagrodę publiczności w Tokyo Music Competition w 2020 r., II miejsce i nagrodę publiczności w Music Competition of Japan w 2019 r. oraz I miejsce, Virtuoso Prize i Sponsorship Prize w Kloster Schoental Violin Competition w swojej grupie wiekowej w 2015 r. Została również˙ wybrana artystką Chanel Pygmalion Days 2020. Jako solistka występowała m.in. z Kansai Philharmonic Orchestra i Osaka Philharmonic Orchestra.

Konkurs Wieniawskiego organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu samorządów Wielkopolski i Poznania.

Reklama

Konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat. Wśród laureatów nagród i wyróżnień przyznanych na przestrzeni lat byli m.in. Ginette Neveu, Dawid Ojstrach i Ida Haendel.

17. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbędzie się w Poznaniu w 2026 roku. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ aszw/

Podziel się:

Oceń:

2022-10-21 20:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konkurs dla Czytelników Niedzieli

Tym razem mamy dla Was książkę Nicka Vujicica!

Więcej ...

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Więcej ...

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52
Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto