Reklama

Polska

Abp Skworc: Stwórzcie miejsca pracy!

Monika Jaworska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Bóg się nami interesuje, nikt nie jest Bogu obojętny. Niech w optyce naszego zainteresowania, jako czcicieli Boga, pozostaje człowiek: pracownik i współpracownik” - przypomniał abp Wiktor Skworc podczas Mszy św. sprawowanej z okazji uroczystości patronów rzemieślników, św. Józefa i św. Klemensa.

Piekarze, fryzjerzy, stolarze, handlowcy, mechanicy czy kominiarze - rzemieślnicy różnych branż - spotkali się przy jednym Stole Eucharystycznym. Mszy w kościele św. Barbary w Bykowinie przewodniczył abp Wiktor Skworc. W koncelebrę włączyli się dziekani i proboszczowie z Rudy Śląskiej. W Eucharystii uczestniczyli również przedstawiciele samorządu na czele z prezydentem miasta Grażyną Dziedzic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita katowicki podziękował rzemieślnikom za ich pracę, a także modlitwę za siebie nawzajem. Przypomniał, że Kościół przygotowuje się do najważniejszych dni w roku liturgicznym - Triduum Paschalnego, ale także do kanonizacji Jana Pawła II. - Będziemy często wracali do nauki ojca świętego - mówił podczas homilii abp Wiktor Skworc. - Papież przypominał nam, że praca ma służyć dobru osoby i społeczeństwa, a wtedy uda się uniknąć zagrożeń, jakie niesie praktyczny materializm. Świat pracy potrzebuje ludzi prawego sumienia.

Metropolita, zwracając się do pracowników, prosił ich, by swoje obowiązki wypełniali sumiennie i rzetelnie. Z kolei pracodawcom przypomniał o powinności przestrzegania ustalonych norm produkcyjnych, prawa pracy i praw pracownika. Apelował o tworzenie nowych miejsc pracy ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi. - Należy pamiętać, że podmiotem produkcyjnym jest człowiek, bliźni. Nie wolno nam zapominać o prawach człowieka - tłumaczył arcybiskup.

Liturgii Słowa towarzyszył fragment Ewangelii według świętego Jana, opisujący rozmowę Jezusa z Samarytanką przy studni. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że kobieta przed Jezusem stanęła w prawdzie o sobie, przyznała się do grzechu, a Chrystus uczynił z niej swojego świadka. - My również, kiedy spotykamy się z Nim, lepiej poznajemy siebie - mówił. - Chrystus jest naszym "zwierciadłem".

Reklama

Arcybiskup podkreślił, że każda Eucharystia jest źródłem - tu otrzymujemy Pokarm na życie, pomoc w pielgrzymce do nieba. - Potrzeba nam pokornego przyznania się do win i zaaplikowania wielkopostnego lekarstwa - postu, modlitwy i jałmużny. To bardzo skuteczna metoda! - przekonywał kaznodzieja. Metropolita przypomniał, że w obliczu wielkich konfliktów światowych i zagrożenia wojną papież Franciszek zachęca do postu, jałmużny i modlitwy w intencji pokoju. Warto sięgać po te nadzwyczajne środki i zaprzyjaźnić się z nimi, jeśli chcemy zmieniać świat. - Kiedy weźmiemy sobie do serca te wskazania, będziemy czynili ze swego życia bezinteresowny dar dla Boga i drugiego człowieka. A to jest nasze podstawowe powołanie - mówił arcybiskup. - Niech to wskazanie głęboko zapadnie w nasze serca i stanie się motywem naszego działania.

Obchody ku czci św. Klemensa i św. Józefa w Bykowinie zorganizowali Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości oraz Spółdzielnia Rzemieślnicza "Budrem" w Rudzie Śl. Rudzki Cech powstał prawie równocześnie z miastem w jego obecnym kształcie administracyjnym. Spółdzielnia Rzemieślnicza działa od 1968 roku. Św. Klemensa, patrona piekarzy i cukierników, wspominamy 15 marca, zaś uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona wszystkich rzemieślników, przypada 19 marca.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-23 13:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pracownik nie jest dodatkiem do maszyny

B. M. Sztajner/Niedziela

Czy świat jest dzisiaj areną wyzysku ludzi pracy? Taka teza byłaby może zbyt mocna, choć na pewno można wskazać wiele miejsc, gdzie taki proceder to codzienność.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?