Reklama

Kościół

Niemieccy biskupi nie mogą rozstrzygnąć sporu o moralność seksualną

Karol Porwich/Niedziela

67 biskupów katolickich w Niemczech nie potrafiło rozstrzygnąć sporu dotyczącego kwestii moralności seksualnej. "Mamy zgodę, że mamy niezgodę" - powiedział w czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing na zakończenie jesiennego zebrania plenarnego episkopatu w Fuldzie. Zaznaczył, że różnice zdań są „dopuszczalne bez rozpadu nas jako wspólnoty”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projekt spornej reformy "droga synodalna" Kościoła w Niemczech ma być przedmiotem dalszych rozmów w połowie listopada podczas wizyty biskupów ad limina w Watykanie. "Chcemy, by droga synodalna osiągnęła pomyślny cel" - podkreślił biskup Limburga. "Jedziemy do Rzymu, aby wreszcie usłyszeć z pierwszej ręki, jakie naprawdę są zastrzeżenia w tej sprawie" – dodał.

Podziel się cytatem

Od 2019 roku biskupi i wierni dyskutują w ramach niemieckiej "drogi synodalnej" m.in. o większym podziale władzy w Kościele, większym udziale świeckich, dostępie kobiet do urzędów kościelnych i nowej moralności seksualnej. „To nie jest specjalna niemiecka ścieżka. Te pytania są obecne wszędzie na świecie” - podkreślił bp Bätzing.

Część biskupów uniemożliwiła przyjęcie dokumentu programowego dotyczącego "odnowy" katolickiej moralności seksualnej na ostatnim zgromadzeniu synodalnym trzy tygodnie temu we Frankfurcie nad Menem. Zwłaszcza bp. Bätzingowi udało się zapobiec całkowitemu niepowodzeniu "drogi synodalnej" we Frankfurcie, ale zorientowana na reformy większość i konserwatywna mniejszość nadal są sobie przeciwne. Również z Rzymu wielokrotnie płynęła krytyka projektu reform.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na konferencji prasowej po zakończeniu zgromadzenia plenarnego przewodniczący niemieckiego episkopatu podziękował bp. Stephanowi Ackermannowi, dotychczasowemu przewodniczącemu komisji ds. nadużyć seksualnych w niemieckim episkopacie. Bp Bätzing poinformował o "długotrwałym aplauzie" biskupów w podziękowaniu za dwunastoletnią pracę bp Ackermanna. Podkreślił, że biskup Trewiru działał z "wielkim zaangażowaniem i samokrytyką". „To właśnie dzięki bp Ackermannowi jako `motorowi procesu uczenia się` biskupi podjęli daleko idące decyzje", powiedział bp Bätzing.

Następcą bp. Ackermanna został biskup Helmut Dieser z Akwizgranu. Podczas zebrania plenarnego biskupi niemieccy podjęli również decyzję o strukturalnej zmianie w kwestii walki z nadużyciami. Oprócz episkopalnej grupy ekspertów pod przewodnictwem bp Diesera i rady doradczej Konferencji Episkopatu ds. ofiar, nowa rada ekspertów ma przyśpieszyć proces walki z nadużyciami.

Na zakończenie zebrania plenarnego niemieccy biskupi opowiedzieli się za dalszym - także wojskowym - wsparciem dla Ukrainy. "Gdyby rażące naruszenie prawa międzynarodowego zostało `nagrodzone` zwycięstwem militarnym, miałoby to fatalne konsekwencje w dłuższej perspektywie. Stawką jest wolna Ukraina w pokojowej Europie" – oświadczyli niemieccy biskupi.

Reklama

„Z jednej strony za chrześcijanami stoi ideał niestosowania przemocy. Z drugiej strony katolicka doktryna pokoju uznaje również prawo do samoobrony” - podkreślili biskupi.

Podstawowym zadaniem Kościoła jest łagodzenie trudnej sytuacji ludzi dotkniętych wojną. "Mamy tu do czynienia z intensywnym zaangażowaniem diecezji, organizacji pomocowych i innych organizacji kościelnych z Niemiec, zarówno w Ukrainie, jak i w krajach sąsiednich" - podkreślił bp Bätzing, dziękując "tysiącom pracowników etatowych i wolontariuszy Kościoła", którzy angażują się w sprawę uchodźców.

Na tle kryzysu energetycznego i agresji rosyjskiej biskupi wezwali też do jedności. „Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy próbują dzielić społeczeństwo", powiedział bp Bätzing. W zależności od konkretnej sytuacji życiowej ludzie mogą być dotknięci kryzysem i jego finansowymi konsekwencjami", powiedział biskup Limburga. Zaznaczył, że mniejsze firmy również nie powinny być pozostawione same sobie. Nie należy tworzyć wrażenia, że "pomaga się tylko tym dużym".

Bp Bätzing ogłosił, że Kościół jako duża instytucja i odpowiednio duży konsument energii chce wnieść swój wkład w oszczędzanie energii i zmniejszenie zużycia gazu.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2022-09-30 08:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Berlin: 5,5 tys. osób w „Marszu dla życia”

fotolia.com

Ok. 5,5 tys. przeciwników aborcji oraz „śmierci na życzenie” uczestniczyło 22 września w organizowanym już po raz 14. "Marszu dla życia" w Berlinie. Wśród uczestników obecni byli katolicki arcybiskup stolicy Niemiec Heiner Koch, biskup pomocniczy Matthias Heinrich oraz Rudolf Voderholzer, biskup Ratyzbony. Po raz pierwszy od lat w manifestacji uczestniczył też biskup ewangelicki, tym razem był to Hans-Jürgen Abromeit z Greifswaldu.

Więcej ...

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

2024-04-15 13:58

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 16, 5-11.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...