Reklama

Niedziela Częstochowska

Sympozjum „Dar bycia kobietą”

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dar bycia kobietą” - to temat sympozjum, które 8 marca odbyło się w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Sympozjum odbyło się z inicjatywy Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej, tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz Inicjatywy „STOP seksualizacji naszych dzieci”.

Patronat honorowy nad sympozjum objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Bardzo ważne jest w dzisiejszych czasach dotknięcie geniuszu kobiety i daru kobiety. Ten geniusz zaplanował sam Bóg” - mówił na początku sympozjum ks. Janusz Wojtyla, duszpasterz kobiet archidiecezji częstochowskiej i podkreślił, że „tajemnica kobiety jest ukryta w Bogu”.

O „etosie kobiety w Biblii” mówił ks. dr Jacek Molka, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, który podkreślił m. in., że w Biblii „etos kobiety jest ukazany jako styl życia, wzór do naśladowania i rola kobiety”. - Biblia uczy, że dar bycia kobietą to dar bycia piękną także w wymiarze duchowym i wewnętrznym - mówił ks. Molka.

„Biblia przedstawia kobietę z punktu widzenia mężczyzny. Kobieta jest zawsze pokazywana w kontekście jakiejś roli społecznej, przede wszystkim roli żony i matki”- kontynuował prelegent.

Następnie ks. dr inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego "Niedziela" mówiąc o „roli kobiety w społeczeństwie” wskazał na „konieczność zaangażowania kobiet w budowie laikatu, w kształtowaniu Akcji Katolickiej”. - Kobieta to ta osoba, która broni wartości społecznych, wychowuje dzieci w świecie wartości - mówił ks. Skubiś i dodał, że „kobieta powinna mieć orientację dekalogu”.

„Matka uczy swoje dzieci także modlić się, czytać prasę katolicką, czytać „Niedzielę”. To wielka praca moralna nad młodym człowiekiem”- podkreślił ks. Skubiś.

Redaktor naczelny „Niedzieli” zaapelował do Akcji Katolickiej, aby „podjęła wielką pracę moralną nad kobietą, nad młodą dziewczyną”.

Reklama

O zagrożeniach płynących z seksualizacji dzieci mówiła Danuta Stempniak - koordynator Inicjatywy STOP seksualizacji naszych dzieci. - W mediach głównego nurtu stwarza się wrażenie, że głos feministek to głos wszystkich kobiet - mówiła Stempniak. „Kobieta buduje ognisko domowe. A dzisiaj lekceważy się małżeństwo i dewaluuje macierzyństwo. Wyżej stawia się wolne związki a nie małżeństwo”- kontynuowała Stempniak i podkreśliła, że „temat seksualizacji dzieci praktycznie nie jest obecny w mediach głównego nurtu”.

Koordynatorka Inicjatywy STOP seksualizacji naszych dzieci zaznaczyła, że „propozycje seksualizacji dzieci niszczą właściwe relacje”. - Seksualność jest Bożym darem, a seksualizacja jest wynaturzeniem, wypaczeniem relacji międzyludzkich. W dyskusjach publicznych o edukacji seksualnej nie mówi się o modelach naturalnego planowania rodziny - mówiła Danuta Stempniak.

Prelegentka przestrzegała przed „niebezpieczeństwami, jakie wobec rodziny niosą regulacje prawne dotujące aborcję” i zachęciła do włączenia się do inicjatyw broniących godności człowieka, małżeństwa i rodziny.

Następnie ks. Sławomir Bednarski - prezes fundacji "Servire homini" mówiąc o „dramacie równouprawnienia” wskazał na skutki, jakie „przyniosła inżynieria społeczna, która weszła bardzo szybko w procesy społeczne na początku XX stulecia” - Rozpoczęto wówczas rozpracowywać na nowo takie pojęcia jak m. in. rodzina, wolność. Kobiety zachciały także żyć tak jak mężczyźni. Chęć jedynie awansu zawodowego, praca doprowadziły do obniżenia roli i znaczenia macierzyństwa, które zeszło na dalszy plan - podkreślił ks. Bednarski i dodał, że „rozerwano rodzinę od środka a zysk stał się najważniejszym motorem działania”.

Na zakończenie dr Artur Dąbrowski - prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej przybliżył temat „Kobieta na zgliszczach doktryn XX w.”. Wskazał m. in. na tragiczne skutki takich ideologii jak faszyzm i komunizm. - O wyzwoleniu kobiety z małżeństwa pisał Fryderyk Engels. Dzisiaj mówi się o wyeliminowaniu różnicy płci. Poglądy takich myślicieli jak Marks, Nietzsche i Freud są wciąż bardzo żywe w radykalnym feminizmie - mówił Dąbrowski.

Reklama

Sympozjum zakończyło się Mszą św. w redakcji „Niedzieli”, której przewodniczył ks. Janusz Wojtyla. Mszę św. koncelebrowali: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. Jarosław Sroka - asystent kościelny Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej, ks. Mariusz Frukacz - zastępca redaktora naczelnego „Niedziela” oraz ks. Sławomir Bednarski.

W homilii ks. Skubiś wskazał na nakaz misyjny Chrystusa, który „jest bardzo na czasie dla Akcji Katolickiej”. - Tymczasem dzisiaj chce się zamknąć usta Kościołowi, żeby nie przemawiał i nie głosił Ewangelii - mówił redaktor naczelny „Niedzieli”. „Misja Kościoła dotyczy każdego wierzącego. To stanowi dynamikę Kościoła i dzieła ewangelizacji także poprzez nowoczesne środki przepowiadania ewangelicznego”- zakończył ks. Skubiś.

W sympozjum wzięli udział m. in. członkowie Akcji Katolickiej z archidiecezji częstochowskiej, przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej, redaktorzy „Niedzieli” i mieszkańcy Częstochowy.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-08 20:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sympozjum: Effatha. Parafio, otwórz się

BPJG/M.Kępiński

O parafii w mediach, informacji w Kościele i udziale oraz postawie katolików w życiu publicznym, z uwzględnieniem roli mediów, rozmawiali na Jasnej Górze uczestnicy sympozjum zorganizowanego przez Radę Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca

Więcej ...

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?