Robert Lewandowski zadebiutował w Barcelonie, która wygrała z Realem Madryt

PAP/EPA/JOE BUGLEWICZ

Robert Lewandowski nie strzelił gola w swoim debiucie w Barcelonie. Polski piłkarz grał tylko w pierwszej połowie meczu z Realem Madryt w Las Vegas. Czwarte w historii El Clasico, rozegrane poza Hiszpanią, zakończyło się wygraną Katalończyków 1:0.

Jedyną bramkę w 27. minucie zdobył pięknym strzałem sprzed pola karnego Brazylijczyk Raphinha, również nowy nabytek "Barcy". Belgijski golkiper Realu Thibaut Courtois nie sięgnął piłki, która wylądowała w prawym okienku bramki.

Mecz był rozgrywany w szybkim tempie i nie przypominał potyczki towarzyskiej. Piłkarze walczyli z ogromnym zaangażowaniem, nie unikając ostrych starć. Więcej okazji strzeleckich stworzyli Katalończycy, ale nie zdołali podwyższyć wyniku, w czym duża zasługa Courtois.

Lewandowski oddał dwa strzały. Na więcej nie pozwolili mu obrońcy Realu, m.in. były kolega z Bayernu Monachium, Austriak David Alaba. W drugiej połowie "Lewego" zastąpił Gabończyk Pierre-Emerick Aubameyang.

Podziel się cytatem

Kapitan reprezentacji Polski wybiegł na boisko z numerem 12. W przyszłości ma grać z "dziewiątką", tak jak wcześniej w Bayernie Monachium, ale ten numer wciąż posiada Holender Memphis Depay, który pojawił się na boisku w drugiej połowie.

Jak podała Barcelona na swojej stronie internetowej, było to czwarte El Clasico rozegrane poza granicami Hiszpanii. W styczniu obie drużyny spotkały się w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie w półfinale Superpucharu Hiszpanii. Po dogrywce wygrał Real 3:2. W 2017 roku w Miami zwycięstwo odniosła Barcelona 3:2, a w 1982 roku w Baquisimeto w Wenezueli triumfował Real 1:0 po golu słynnego później trenera Vicente del Bosque.

Lewandowski 19 lipca w Miami podpisał czteroletni kontrakt z Barceloną. 34-letni napastnik, występujący dotychczas w Bayernie Monachium, kosztował 45 mln euro plus 5 mln zmiennych. Klauzula wykupu została ustalona na 500 milionów euro.

"Lewy" już 30 maja, na zgrupowaniu reprezentacji Polski przed meczami Ligi Narodów, powiedział, że jego historia z Bayernem dobiegła końca. Najbardziej zdeterminowana w pozyskaniu doświadczonego napastnika od początku była Barcelona. Kolejne tygodnie upłynęły na składaniu coraz lepszych ofert ze strony Katalończyków i konsekwentnym odrzucaniu ich przez Bayern. W końcu jednak oba kluby się dogadały.

Lewandowski w Bayernie, w którym miał kontrakt ważny do czerwca 2023, występował od 2014 roku. Wywalczył z nim osiem tytułów mistrza Niemiec, a wcześniej dwa w barwach Borussii Dortmund.

Łącznie siedmiokrotnie był królem strzelców Bundesligi, w której zdobył 312 bramek w 384 występach. Do tego w 2020 roku triumfował z Bayernem w Lidze Mistrzów. (PAP)

af/

+2 0
2022-07-24 07:26

El. ME 2024: kontuzjowany Lewandowski poza polską kadrą

Sven Mandel/wikipedia.org

Z powodu kontuzji odniesionej w środowym meczu Barcelony z FC Porto w Lidze Mistrzów kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski nie weźmie udziału w październikowym zgrupowaniu - potwierdził w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej Jakub Kwiatkowski.

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Kard. Pizzaballa objął kościół tytularny w Rzymie

2024-05-02 09:52
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa objął 1 maja swój kościół tytularny w Rzymie. Ceremonia w kościele Sant'Onofrio (św. Onufrego) miała się odbyć 15 kwietnia, jednak z powodu irańskiego ataku na Izrael kard. Pizzaballa odłożył swoją podróż z Jerozolimy do stolicy Włoch.

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast