Reklama

Kościół

Kościół w poszukiwaniu młodych

P. Murzyn

Podczas drugiego wieczoru w „Księżówce” w Zakopanem na pytania kleryków seminarium częstochowskiego i uczestników spotkania odpowiadał Bp Grzegorz Suchodolski, delegat KEP ds. duszpasterstwa młodzieży. Głównym tematem była problematyka współczesnej młodzieży w Polsce i duszpasterstwa młodych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęło się od pytania o Światowe Dni Młodzieży, ich znaczenie w formacji młodych. „Święty Jan Paweł II zgromadził młodych całego świata wokół krzyża. To krzyż stał się najważniejszym symbolem tych spotkań. Ojciec Święty nie miał wątpliwości, że nawet w świecie wielu znaków i symboli krzyż niesie w sobie najważniejsze przesłanie dla ludzi wszystkich czasów” - wspominał Bp Suchodolski. Optymistycznie wyraził się o współczesnych młodych Polakach, nie mając wątpliwości, że w sercach młodych ludzi wciąż jest wiele dobra. Na pytanie o niechęć młodych do Kościoła Bp Suchodolski zauważył, że Kościół musi dziś zbliżyć się do młodych.

„Jezus tylko raz w tygodniu zabierał swoich uczniów do synagogi, a resztę czasu spędzał z nimi, na drogach ich życia, pracy, codziennych zajęć. Nie możemy sprowadzić troski Kościoła o młodych do jednego spotkania w tygodniu na mszy świętej, mamy być z nimi przez cały tydzień, pośród ich zajęć, zainteresowań i pytań” – tłumaczył hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako szczególny postulat pracy z młodzieżą wskazał oratoryjny styl prowadzenia parafii, poprzez stwarzanie przestrzeni spotkania dla młodych. „Kiedy zostałem proboszczem katedry w Siedlcach, jedną z pierwszych moich decyzji było przeniesienie mojego mieszkania do budynku dla wikariuszy. W miejscu dawnej siedziby proboszcza stworzyłem oratorium, miejsce stałych spotkań dla młodzieży i dzieci. Kiedy młodym stworzy się przestrzeń do bycia w Kościele i potraktuje się ich podmiotowo, zaczynają odnajdywać się we wspólnocie Kościoła.”

Mówiąc o obecności młodych w mediach społecznościowych, Bp Suchodolski wskazał na potrzebę ewangelizacji tej przestrzeni życia. Jednak obecność w niej porównał do posiadania prawa jazdy. „Najpierw trzeba nauczyć się dobrze jeździć samochodem, żeby używać go w sposób bezpieczny do spełniania wielu swoich ważnych zadań. Warto dobrze nauczyć się korzystania i bycia w mediach społecznościowych, aby tam dawać czytelne i mądre świadectwo wiary”.

Reklama

W czasie dyskusji, znaczna część rozmowy przebiegała wokół tematyki katechezy szkolnej. Młodzi dzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami uczestnictwa w katechezie. Podkreślili wielkie znaczenie postawy i charyzmatu katechety. Podjęto też temat zainteresowania młodych sprawami okultyzmu i satanizmu. Zwrócono uwagę na częsty brak właściwych proporcji między głoszeniem Ewangelii jako dobrej nowiny, a podejmowaniem tematów zagrożeń duchowych.

„Czasem my sami, w Kościele, czy na katechezie promujemy i rozbudzamy zainteresowanie sprawami działania złych duchów zamiast pokazywać piękno i miłość Boga” – dzielili się uczestnicy spotkania. Bp Suchodolski podał kilka przykładów wspaniałej pracy Kościoła w Polsce z młodymi, a także wiele ważnych inicjatyw, które spotykają się z wielkim uznaniem młodych. Wśród nich wymienił odbywający się w tych dniach Festiwal Życia w Kokotku, koło Lublińca.

P. Murzyn

Spotkanie z Bpem Grzegorzem Suchodolskim w Centrum Formacyjnym „Księżówka” w Zakopanem odbyło się w ramach trwającej inicjatywy ewangelizacyjnej „Wejdź na Słowo!”, którą prowadzą klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z Częstochowy. „Księżówka” to dom prowadzonych przez Konferencję Episkopatu Polski stąd pomysł, aby zorganizować w nim również cykl otwartych spotkań z biskupami.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2022-07-08 09:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół znajdzie drogę do serc ludzi młodych – wywiad z bp. Grzegorzem Suchodolskim

Bp Grzegorz Suchodolski

Episkopat Flickr

Bp Grzegorz Suchodolski

Ufam że Pan Bóg, ale i Kościół, po tym trudnym okresie znajdzie drogę do serc ludzi młodych. Choć będzie to pewnie długi proces, ufam przemianom, które się dokonują. Wierzę, że młodzi także to dostrzegą - powiedział bp Grzegorz Suchodolski.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?