Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba z Krakowa przekażą ambulans na Ukrainę

Rycerze Kolumba z Krakowa prowadzą zbiórkę na zakup ambulansu, który ma wesprzeć służby medyczne na Ukrainie. Część kosztów pokryje także wsparcie pochodzące z Funduszu Solidarności z Ukrainą Rycerzy Kolumba powołanego przez Radę Najwyższą tej organizacji w USA.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W akcję można włączyć się poprzez wpłatę na konto Fundacji Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba nr 14000 im. Jana Pawła II w Krakowie: 24 1600 1420 1878 6305 7000 0001, tytułem Darowizna – karetka Ukraina. Darowizny można wpłacać do 20 czerwca 2022 r.

Zakupiona karetka ma zostać przekazana Archidiecezji Lwowskiej. Pierwsza część zbiórki na ten cel została przeprowadzona w niedzielę 5 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, zaś kolejna odbędzie się w tym samym miejscu tydzień później – 12 czerwca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ofiary można składać do oznaczonej skarbony. Zbiórka będzie prowadzona również w innych kościołach, gdzie działają i posługują krakowscy Rycerze Kolumba.

„Zbiórka pieniędzy na karetkę jest dziełem wynikającym z dwóch pobudek. Po pierwsze, jako Rycerze pomagamy wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Po drugie zaś, na Ukrainie również znajdują się nasi bracia Rycerze Kolumba, co jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że powinniśmy takie dzieło podjąć” – tłumaczy Roman Drążek, Delegat Rejonowy Rycerzy Kolumba, pod którego opieką znajdują się wspólnoty rycerskie działające na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

Zbiórka na ambulans nie jest jedynym działaniem, poprzez które krakowscy Rycerze pragną wesprzeć walczący naród ukraiński. Z ich inicjatywy w sobotę 11 maja w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach odbędzie akcja pakowania 3 tysięcy paczek z żywnością, kosmetykami i artykułami chemicznymi, które zostaną wysłane do najbardziej potrzebujących na Ukrainie. W ramach tej inicjatywy gromadzone są dary wskazane jako aktualnie najbardziej potrzebne przez Rycerzy Kolumba na Ukrainie, którzy od początku wojny ściśle współpracują ze swoimi polskimi odpowiednikami. Oprócz Rycerzy Kolumba, w pakowaniu będą brać udział również liczni wolontariusze m.in. z Fundacji Ignatianum i Stowarzyszenia Odra-Niemen. Organizatorzy liczą również na obecność harcerzy i uczniów krakowskich szkół.

Reklama

„Ten gest solidarności z naszymi Braćmi z Ukrainy jest bardzo potrzebny. Zdajemy sobie sprawę z trudnych warunków, jakie obecnie są na Ukrainie, dlatego postanowiliśmy również w Krakowie włączyć się w tę szlachetną inicjatywę. Żywność i środki higieniczne to jedne z najważniejszych rzeczy, które obecnie są potrzebne naszym Braciom i Siostrom na Ukrainie. Wiemy, że tych produktów najbardziej brakuje” – – mówi Tomasz Konturek, Wielki Rycerz, lider wspólnoty Rycerzy działającej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

„Od początku wybuchu tej niesprawiedliwej wojny podejmowane są w Krakowie, przy udziale wielu Rycerzy Kolumba działających przy swoich parafiach, liczne inicjatywy, których celem jest niesienie pomocy udręczonej wojną Ukrainie i jej obywatelom. Bracia Rycerze chętnie angażują się w takie działania jako wyraz naszej solidarności, ale również wypełnienie zasad, którymi kieruje się każdy Rycerz Kolumba: Miłosierdzia, Braterstwa i Jedności” – dodaje Tomasz Konturek.

Wcześniej podobne akcje przeprowadzili Rycerze z innych części Polski, m.in. z Radomia i Częstochowy, którzy w ramach działających tam Centrów Miłosierdzia Rycerzy Kolumba wysłali już na Ukrainę łącznie kilkanaście tysięcy paczek z żywnością.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej.

Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2022-06-08 09:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Królowej Jadwigi

Święta Królowa jest patronką Rady Rycerzy Kolumba z kieleckiej parafii pod jej wezwaniem. Jak przystało na rycerzy, wpierają potrzebujących i pomagają proboszczowi w działaniach duszpasterskich.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?