Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: modlitwa i miłosierdzie to konkretna synteza nauczania Ojca Pio

Maciej Orman/Niedziela

– Modlitwie Ojca Pio towarzyszyła również intensywna działalność charytatywna – powiedział abp Wacław Depo. 25 maja metropolita częstochowski przewodniczył w sanktuarium św. Ojca Pio na Świętej Górce Przeprośnej w Siedlcu k. Częstochowy Mszy św. z okazji 135. rocznicy urodzin i 20. rocznicy kanonizacji słynnego stygmatyka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając uczestników liturgii, o. Eugeniusz Maria Lorek, rektor sanktuarium, zwrócił uwagę, że św. Ojciec Pio był człowiekiem samotnym, chorym i odrzuconym. – W tym wszystkim możemy zobaczyć chwałę Boga, który poprzez ludzi pokornych objawia swoje wielkie miłosierdzie – zaznaczył. Przytoczył również słowa świętego kapucyna, który w najtrudniejszych chwilach mówił: „Jedynie myśl o Bożym miłosierdziu podtrzymuje mnie”.

Maciej Orman/Niedziela

Odnosząc się w homilii do pierwszego czytania z Dziejów Apostolskich, abp Depo przypomniał, że św. Paweł „z odwagą wiary w Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego” spotyka się na Areopagu w Atenach z poganami, którzy wyśmiewają głoszoną przez niego naukę o Chrystusie i zmartwychwstaniu. – Widzimy, że prawda o zmartwychwstaniu dzieli ludzi i będzie dzieliła do końca świata – ocenił metropolita częstochowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Msza św. na Świętej Górce Przeprośnej z okazji 135. rocznicy urodzin i 20. rocznicy kanonizacji św. Ojca Pio

Wskazał również na delikatność i otwartość wobec pogan św. Pawła, który dostrzega ich religijny zmysł wielobóstwa, którego przejawem jest wystawienie ołtarza „nieznanemu Bogu”. Dodał, że apostoł „głosi prawdę o Bogu, który objawił się jako Stwórca świata, powołując go do istnienia, i jako Zbawiciel świata, powołując nas przez Jezusa Chrystusa do życia wiecznego”. Abp Depo podkreślił, że św. Paweł głosi w końcu pełnię chrześcijańskiej prawdy, którą nie jest „zespół idei rozumowych, ale właśnie Osoba Boga-Człowieka, Jezusa Chrystusa”.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski przyznał, że możemy się wiele nauczyć z postawy Pawła wobec pogan. – Często bowiem w naszej konfrontacji ze współczesną pseudokulturą, która niestety ośmiesza wiarę chrześcijańską, (...) zaczynamy rzeczywiście od jakiegoś buntu i potępienia, a przecież Pan Bóg nie chce ich zatracić – przypomniał i zachęcił do modlitwy do „Ducha Świętego, Ducha Prawdy, o dar wierności Bogu w naszych sumieniach”. – Również to sanktuarium św. Ojca Pio woła o taką prawdę o nas poprzez prostowanie ludzkich dróg w sumieniach. W ten sposób łaska Ducha Świętego, którego przyzywamy do rachunku sumienia, ochroni nas od pychy posiadania prawdy oraz fałszywych dróg i złudzeń naszych tylko ludzkich rozwiązań – wyjaśnił abp Depo.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Wyraził chęć wypraszania przez wstawiennictwo św. Ojca Pio darów Ducha Świętego dla instytutu zakonnego Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego, którzy opiekują się sanktuarium na Świętej Górce Przeprośnej, „oraz dla nas samych o coraz większe pragnienie przylgnięcia do Jezusa całym naszym umysłem, całym sercem, całym sobą”. Za Katechizmem Kościoła Katolickiego metropolita częstochowski przypomniał, że wiara nie polega tylko na przyjęciu za prawdę Bożego objawienia, ale oznacza całkowite zaangażowanie się po stronie Jezusa, który jest naszą drogą, prawdą i życiem.

Mówiąc o życiu św. Ojca Pio, którego rytm wyznaczały: rodzina, wiara i ziemia, zaznaczył, że „religijność była prosta, ale przykładna poprzez więź z Bogiem”.

Maciej Orman/Niedziela

Abp Depo przytoczył słowa kapucyna, który często powtarzał: „Pragnę być jedynie ubogim bratem, który się modli”. – Był głęboko przekonany, (...) że modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, i kluczem, który otwiera Serce Boga. (...) To był zasadniczy rys jego duchowości, który trwa w założonych przez niego grupach modlitwy, które dają Kościołowi i społeczeństwu wspaniały przykład nieustannej i ufnej modlitwy do Boga – tłumaczył metropolita częstochowski.

Podkreślił, że „modlitwie Ojca Pio towarzyszyła również intensywna działalność charytatywna, której nadzwyczajnym wyrazem jest Dom Ulgi w Cierpieniu w San Giovanni Rotondo”. (...) – A więc modlitwa i miłosierdzie to konkretna synteza nauczania Ojca Pio, które zostają nam dzisiaj wszystkim przypomniane – dodał abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie odczytał słowa modlitwy, które Jan Paweł II wypowiedział podczas kanonizacji stygmatyka: „Umiłowany Ojcze Pio! Naucz nas, prosimy cię, pokory serca, abyśmy znaleźli się w szeregu prostaczków z Ewangelii, którym Ojciec obiecał objawić tajemnicę swego królestwa. Pomóż nam modlić się niestrudzenie z ową pewnością, że Pan Bóg wie, czego nam potrzeba, zanim Go jeszcze o to poprosimy. Wyjednaj nam spojrzenie wiary, zdolne rozpoznać natychmiast w ubogich i cierpiących twarz samego Jezusa. Wspieraj nas w godzinie walki i próby, a jeśli upadniemy, spraw, byśmy zaznali radości sakramentu przebaczenia. Przekaż nam pełne czułości nabożeństwo do Maryi, Matki Jezusa i naszej Matki. Towarzysz naszemu pielgrzymowaniu ziemskiemu ku błogosławionej ojczyźnie, gdzie i my mamy nadzieję dotrzeć, aby kontemplować na wieki chwałę Ojca, Syna i Ducha Świętego. Amen”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Po Komunii św. wierni odśpiewali dziękczynne „Te Deum”, a Ireneusz Wypich, kompozytor, wykonał hymn ku czci św. Ojca Pio swojego autorstwa.

Po zakończeniu Mszy św. abp Depo pobłogosławił nową w kaplicę św. Ojca Pio z Pietrelciny w Domu Pielgrzyma św. Józefa i przekazał ornat dla sanktuarium.

Ojciec Pio (Francesco Forgione) urodził się w Pietrelcinie, na południu Włoch, 25 maja 1887 r. Zmarł w klasztorze w San Giovanni Rotondo 23 września 1968 r. 2 maja 1999 r. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, a 16 czerwca 2002 r. dokonał jego kanonizacji.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-05-25 21:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy

2024-05-09 10:11
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy - powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie dziś wieczorem odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

37 lat temu w Lesie Kabackim rozbił się samolot Ił-62M „Tadeusz Kościuszko”

2024-05-09 07:29
Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

pl.wikipedia.org

Ił-62 w starych barwach PLL LOT (1978)

37 lat temu, 9 maja 1987 r., w warszawskim Lesie Kabackim doszło do największej katastrofy w dziejach polskiego lotnictwa cywilnego. Zginęły 183 osoby - wszystkie, które znajdowały się na pokładzie. Katastrofa ponownie obnażyła dramatyczny stan bezpieczeństwa lotnictwa w krajach komunistycznych.

Więcej ...

Bp Ważny do księży: ojciec nie dominuje, ale wydobywa potencjał

2024-05-09 20:39

Ks. Przemysław Lech/diecezja.sosnowiec.pl

O ojcostwie, które nie chce dominować, ale wydobywać potencjał z ludzi świeckich, m.in. mówił bp Artur Ważny podczas spotkania z księżmi dziekanami 23 dekanatów, na które podzielona jest diecezja sosnowiecka. Konferencja odbyła się 9 maja w budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto