Reklama

Rodzina

Sposób na szczęśliwe małżeństwo? 3 razy "r"

Katarzyna Pieszak-Drapiewska

Na Instagramie pokazują, jak budować zdrowe i szczęśliwe relacje w rodzinie. Karolina i Maciej Piechowie nie mają wątpliwości, że punktem wyjścia do rozwiązania każdej trudności jest rozmowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć są jeszcze przed 30-stką, mogą się już pochwalić 6-letnim stażem małżeńskim i dwójką dzieci. Ich profil na Instagramie "Szczęśliwa Rodzina" śledzi 11 tys. osób. Prowadzą też kanał w serwisie YouTube i własną stronę internetową. Karolina i Maciej dzielą się ze swoimi obserwatorami nie tylko tym, co miłe i przyjemne. Wprost piszą o trudnościach i kryzysach, zwątpieniu i zmęczeniu. Pokazują sposoby na radzenie sobie z problemami.

Skąd pomysł, aby wejść do świata mediów społecznościowych? - Oboje mamy tytuł magistra z dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz nauk o rodzinie. Na studiach poznaliśmy wiele narzędzi, które pomagają budować zdrowe i szczęśliwe relacje międzyludzkie. Wykorzystujemy media społecznościowe, aby dzielić się tą wiedzą. Nie jesteśmy idealną rodziną, bo takie nie istnieją w rzeczywistości. Jesteśmy SZCZĘŚLIWĄ RODZINĄ i doświadczyliśmy tego, że szczęścia można się nauczyć – mówią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dobry mąż, dobra żona

Nikt nie rodzi się idealnym mężem ani żoną. Budowanie siebie do relacji małżeńskiej wymaga czasu, samozaparcia i cierpliwości.

- Dobry mąż to mężczyzna słuchający, który potrafi ofiarować swój czas na rozmowę. To osoba, która nie boi się przyznać do błędu i słabości oraz chętnie uczy się mówić o swoich potrzebach i uczuciach. To ktoś, kto jest partnerem w dbaniu o dom, wychowaniu dzieci, budowaniu więzi małżeńskiej – mówi Maciej.

Z kolei Karolina podkreśla, że bycie dobrą żoną nie oznacza, że nie można mieć czasami dość. - Dobra żona to kobieta, która nie ukrywa zmęczenia, smutku, złości pod maską doskonałości. To osoba, która potrafi słuchać i zrozumieć potrzeby i emocje swojego męża, umie powiedzieć wprost o swoich oczekiwaniach i nie wymaga niemożliwego. To ktoś, kto jest partnerem w gospodarowaniu budżetem, zarabianiu pieniędzy, naprawach usterek i budowaniu więzi małżeńskiej – wskazuje.

Reklama

Ważna zasada: "trzy razy r"

Wiele miejsca autorzy projektu „Szczęśliwa rodzina” poświęcają na porady dotyczące potrzymywania małżeńskiego ognia. Jak mówią, ich metodą na budowanie relacji mąż-żona jest zasada "3 razy r".

- Nasz prosty sposób to 3R - RANDKA, czyli wspólne wyjście przynajmniej raz w miesiącu; ROZMOWA, czyli regularny czas na pogaduchy na wszelkie tematy, od ogólnego samopoczucia do rozwiązywania poważnych konfliktów i ROZWÓJ, czyli ciągłe uczenie się umiejętności kochania, komunikacji, psychologii relacji – wskazują małżonkowie.

Umacnianiu i rozwijaniu miłości małżeńskiej mają służyć dwie propozycje przygotowane przez Karolinę i Macieja. Pierwsza to #100naszychRANDEK, czyli plakat motywujący do randkowania. - Wymyśliliśmy 100 pomysłów na kreatywne spędzenie czasu i ukryliśmy je pod zdrapką. Korzystamy z tego sami, a jakiś czas temu wypuściliśmy taki plakat do kupienia w naszym sklepie szczesliwaordzina.com – mówią.

Druga propozycja dla par to #TOKI. To talia, która składa się ze 100 scenariuszy do rozmów damsko-męskich. W sumie prawie 400 pytań do przegadania, by pogłębić relację. - Każdy scenariusz zawiera też zadanie do wykonania, abyśmy wzrastali i pogłębiali swoje więzi – opisują Karolina i Maciej.

Rozmowa jest kluczem

Różnica zdań jest czymś normalnym. Może się jednak przerodzić w poważny kryzys. Co zatem zrobić, aby nauczyć się mądrze rozwiązywać spory?

- Jedyna recepta jaką znamy to rozmowa. To wydaje się bardzo oczywiste i proste, jednak wymaga pracy i zaangażowania. Myślimy o rozmowie jak o oddychaniu, że po prostu się dzieje. Niestety to podstawowy błąd - my często nie potrafimy ze sobą rozmawiać, szczególnie w chwilach trudnych, kryzysowych, wzbudzających silne emocje. Komunikacja w związku to pierwsza i podstawowa umiejętność, której powinniśmy się uczyć, jeśli chcemy kogoś kochać i żyć z nim do śmierci – podkreślają autorzy projektu „Szczęśliwa rodzina”.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-12-02 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie autorskie z prof. UKSW Grzegorzem Łęcickim

mat. prasowe

Jaka jest recepta na szczęśliwe małżeństwo? Jaką rolę odgrywa Pan Bóg w życiu rodzinnym? Po co małżonkom wspólna modlitwa? Jak przetrwać kryzys? Dlaczego młodzi decydują się na narzeczeństwo często po trzydziestce? Na te i inne pytania odpowiedzą 14 listopada o godz. 18.00 zaproszeni goście wraz z autorem książki „Miłość i szczęście w nietrwałym świecie”

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?