Reklama

Wiara

Muzyka nie jest dodatkiem, lecz integralną częścią liturgii

Karol Porwich /Niedziela

Tym, którzy dbają o poprawność i piękno muzyki liturgicznej, podziękował - z okazji przypadającego dziś liturgicznego wspomnienia św. Cecylii - bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej i delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Muzyki Kościelnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Niech św. Cecylia będzie dla nas wszystkich orędowniczką na czas zbliżającego się nowego roku duszpasterskiegoˮ - napisał bp Greger. W słowie z okazji dnia patronki muzyki kościelnej przywołał publikację kard. Josepha Ratzingera Nowa pieśń dla Pana. Późniejszy papież podkreślił w niej, że problem liturgii „uzyskał dzisiaj znaczenie, jakiego dawniej nie moglibyśmy się spodziewać”. Odnosząc się do tych słów, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Muzyki Kościelnej przypomniał, że „muzyka liturgiczna, nie jest w liturgii żadnym dodatkiem czy ozdobnikiem, lecz jej integralną częściąˮ.

Jak czytamy w słowie do środowisk muzyków kościelnych, „Kościół od samego początku otaczał wielką troską tych, którzy dbają o poprawność i piękno muzyki liturgicznejˮ. „W dniu liturgicznego wspomnienia św. Cecylii pragnę podziękować tym, którzy w tym celu podejmują konieczne wysiłkiˮ - napisał bp Greger. Wyraził wdzięczność m.in. kantorom, chórom i orkiestrom, a także osobom z ośrodków kształcących w zakresie muzyki kościelnej. Podziękował też konsultorom Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP, której przewodniczy, „za serdeczną, twórczą i owocną współpracęˮ. „Jako środowisko polskich muzyków kościelnych mamy świadomość odpowiedzialności za bycie posłanym w pokoju Chrystusaˮ - podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo przewodniczącego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP bp. Piotra Gregera do środowisk muzyków kościelnych.

„W latach odnowy liturgicznej, a także na początku soborowej reformy liturgii wielu ludziom mogło się wydawać, że starania o właściwy kształt liturgii są sprawą czysto pragmatyczną, poszukiwaniem takiej formy służby Bożej, która najbardziej będzie odpowiadać człowiekowi naszej epoki. Z czasem wszakże coraz bardziej okazywało się, że w liturgii chodzi o nasze pojmowanie Boga i świata, o nasz stosunek do Chrystusa, do Kościoła i do nas samych. W obcowaniu z liturgią rozstrzygają się losy wiary i Kościoła. Tak więc problem liturgii uzyskał dzisiaj znaczenie, jakiego dawniej nie moglibyśmy się spodziewać” (J. Ratzinger, Nowa pieśń dla Pana, tłum. J. Zychowicz, Wydawnictwo Znak: Kraków 1999, s. 5).

Reklama

W tak rozumiany obszar sprawowania świętych misteriów wpisuje się bogaty świat muzyki liturgicznej, która nie jest w liturgii żadnym dodatkiem czy ozdobnikiem, lecz jej integralną częścią.

Podziel się cytatem

Reklama

Kościół od samego początku wielką troskę wykazywał w odniesieniu do tych, którzy dbają o poprawność i piękno muzyki liturgicznej. W dniu liturgicznego wspomnienia św. Cecylii pragnę podziękować tym, którzy w tym celu podejmują konieczne wysiłki. Ogarniam pamięcią modlitewną psałterzystów, kantorów, schole muzyczne, chóry, zespoły śpiewacze, orkiestry. Wyrażam wdzięczność wobec osób oraz ośrodków kształcących w zakresie muzyki kościelnej. Słowa podziękowania kieruję pod adresem konsultorów Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej, za serdeczną, twórczą i owocną współpracę.

Niech św. Cecylia będzie dla nas wszystkich orędowniczką na czas zbliżającego się nowego roku duszpasterskiego. Jako środowisko polskich muzyków kościelnych mamy świadomość odpowiedzialności za bycie posłanym w pokoju Chrystusa.

Reklama

+ Piotr Greger

Przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Muzyki Kościelnej

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-11-22 08:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozmowy na półwiecze (2)

Prof. Joachim Grubich

Archiwum prywatne

Prof. Joachim Grubich

Więcej ...

Patron jedności ojczyzny

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

Wikipedia

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

O kim mowa? Oczywiście, o św. Stanisławie (ok. 1030-79) – biskupie i męczenniku. Dlaczego patron jedności Polski? Zapraszam do lektury

Więcej ...

Hiszpania: TK potwierdził kary dla osób modlących się pod klinikami aborcyjnymi

2024-05-08 20:12

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca od 2022 r. ustawa, która zabrania odwodzenia kobiet zamierzających dokonać aborcji od tego zamiaru jest zgodna z ustawą zasadniczą tego kraju. Sędziowie TK utrzymali tym samym kary dla osób, które m.in. modlą się pod klinikami aborcyjnymi za kobiety, które zamierzają przerwać ciążę. Ustawa uznawana przez wielu komentatorów i polityków za sprzeczną z zasadą swobody wypowiedzi oraz ograniczającą prawo do zgromadzeń została przyjęta przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, w lutym 2022 r. Zgodnie z nią za próbę wpływania na kobietę planującą aborcję, aby donosiła ciążę przewidziane zostały kary od 3 do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku