Reklama

Świat

USA: Debata nt. Eucharystii wyjątkową okazją do poznania nauki Kościoła katolickiego

Karol Porwich

W kontekście toczącej się obecnie w Stanach Zjednoczonych debaty nt. przyjmowania Komunii św. przez katolickich polityków proaborcyjnych, pojawiły się artykuły, które – paradoksalnie – przybliżają Amerykanom naukę Kościoła katolickiego. Dotyczy to szczególnie samych katolików, z których – według ośrodka badawczego PEW – aż 69 proc. „nie wierzy w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku dni czołowe media amerykańskie przedstawiają, i to w formie poprawnego teologicznie wykładu, podstawowe wiadomości z Katechizmu Kościoła Katolickiego nt. znaczenia Eucharystii oraz sprzeciwu Kościoła wobec aborcji. Tak można określić np. dwa artykuły prasowe: Julii Heyward z „New York Timesa” z 21 czerwca i katoliczki Katriny Trinko z „USA Today” z 22 bm.

Pierwsza autorka spróbowała odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektórzy biskupi nie chcą udzielać komunii Joe Bidenowi. W sposób niemal katechetyczny podjęła ona tematy: „Czym jest Eucharystia? Kto może przystąpić do komunii św. w Kościele katolickim? Jakie jest stanowisko Kościoła w sprawie aborcji?”. Przypomniała tu wypowiedź abp. Jose H. Gomeza z Los Angeles w dniu rozpoczęcia prezydentury przez Joe Bidena: „Aborcja jest bezpośrednim atakiem na życie, rani ona także samą kobietę i podważa znaczenie rodziny. Nie jest tylko sprawą prywatną, dotyczy bowiem takich fundamentalnych spraw, jak braterstwo, solidarność i przyjęcie nowego człowieka do rodziny ludzkiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei artykuł w „USA Today” jest płomiennym wyznaniem wiary dziennikarki w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Smuci ją zarazem niewiedza przede wszystkich samych katolików w tej sprawie, bo – jak wynika z danych ośrodka badawczego PEW – aż 69 proc. z nich nie wierzy, że „Eucharystia jest prawdziwym Ciałem i Krwią Jezusa”. Szukając wyjaśnienia takiego stanu rzeczy, Trinko wymieniła dwie przyczyny. Pierwszą jest słaba „formacja wiary”, czemu winni są, według niej, nie tylko duchowni, ale też m.in. rodzice przekazujący wiarę swoim dzieciom.

Drugim powodem jest – zdaniem autorki – porażający swoimi rozmiarami „zły przykład duchownych”. W tym kontekście publicystka wymieniła m.in. sprawę byłego kardynała Theodore'a Mc Carricka. „Wielokrotnie spotykałam go, gdy mieszkałam w Waszyngtonie. Trudno zrozumieć, jak to możliwe, że ten sam człowiek, oskarżony – jak się okazuje – słusznie o przestępstwa seksualne, mógł przewodniczyć Mszy św., trzymając w rękach Eucharystię: chleb i wino, przemienione w Ciało i Krew Chrystusa” – napisała Trinko.

Reklama

Zauważyła ponadto, że „jeśli zgodzimy się z tym, czego uczy Kościół, że Eucharystia jest prawdziwym Ciałem Chrystusa, to obecna debata [na temat przyjmowania komunii] nabiera jeszcze głębszego sensu. Niektórzy katolicy traktują Pana Jezusa jak świętego Mikołaja, czyniącego cuda. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Jezus z Ewangelii zaprasza wszystkich [do siebie], zarazem jednak domaga się od nich nawrócenia” – podkreśliła dziennikarka z „USA Today”.

Odniosła to spostrzeżenie także do prezydenta Bidena, który uważa swoją wiarę za „sprawę prywatną”. „Jeśli głosi on publicznie, że jest katolikiem a jednocześnie zajmuje stanowisko proaborcyjne (które moim zdaniem jest sprzeczne nie tylko z katolicyzmem, ale też z nauką), to ta sprawa [jego wiary] staje się publiczna” – napisała dziennikarka. Zwróciła uwagę, że obecność Jezusa w ciągu minionych 2000 lat zmieniła świat. Było to możliwe dzięki tym, którzy się nawrócili i stali się pierwszymi chrześcijanami, i to mimo że urzędnicy rzymscy usiłowali tę religię po prostu zniszczyć. „Dlatego też uważam, że obecność Chrystusa w Eucharystii dotyczy nie tylko [prywatnej] sprawy czyjejś duszy, ale też przestrzeni publicznej” – zakończyła swój tekst K. Trinko.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-06-24 17:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął rezygnację abp. Chaputa

Ojciec Święty przyjął rezygnację metropolity Filadelfii, abp. Charlesa Chaputa. Jego następcą mianował dotychczasowego ordynariusza Cleveland bp Nelsona Jesusa Pereza

Więcej ...

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

Więcej ...

Ks. Cisek przy grobie Jana Pawła II: wiara sprowadzona do tradycji jest zbyt słaba

2024-05-16 09:50

Wiara letnia, sprowadzona jedynie do tradycji, do choinek, święconek i jedynie okolicznościowej wizyty w kościele jest zbyt słaba, by zwyciężyć świat - powiedział ks. prałat Krzysztof Cisek, pracownik watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary, podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Mszy św. przewodniczył pomocniczy biskup kielecki Marian Florczyk. Koncelebrował jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania