Reklama

Polska

Jubileusz 75. urodzin ks. bp. Józefa Zawitkowskiego

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy łowicki obchodzi dziś swoje 75. urodziny. Z tej okazji w parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Łowiczu zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za posługę księdza biskupa.

Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 18. przewodniczył będzie i homilię wygłosi dostojny Jubilat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. bp Józef Zawitkowski urodził się 23 listopada 1938 roku we wsi Wał, par. Żdżary w woj. mazowieckim. Przyszedł na świat na ziemi, która dała Polsce wielkie i święte postacie takie jak: Prymas Polski Marcin Dunin, obrońca narodu w czasach kulturkampfu; bł. Franciszka Siedliska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek i bł. Florian Stępniak, męczennik prezbiter zamordowany w obozie koncentracyjnym Dachau.

Ksiądz biskup wychowywał się w patriotycznej rodzinie, dziadek był uczestnikiem wojny z Bolszewikami w 1920 roku, zaś ojciec Bronisław walczył w kampanii wrześniowej.

Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1962 roku w katedrze warszawskiej z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Ukończył również z tytułem magistra, muzykologię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Swą posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w Krośniewicach, Legionowie, w parafii Nawrócenia świętego Pawła w Warszawie, w parafii św. Zygmunta w Warszawie i w parafii katedralnej w Warszawie. W 1978 roku został proboszczem parafii Gołąbki, a w 1984 roku parafii kolegiackiej w Łowiczu. Od 1980 roku wygłaszał homilię w kościele św. Krzyża w Warszawie, transmitowane przez Program 1 Polskiego Radia.

26 maja 1990 roku na Starym Rynku w Łowiczu przyjął z polecenia papieża Jana Pawła II święcenia biskupie, których udzielił mu Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Servus et filius ancillae” („Jam sługa Twój, syn służebnicy”). Od 1992 roku jest biskupem pomocniczym nowopowstałej diecezji łowickiej.

Reklama

Dzięki swym talentom artystycznym i ukończeniu muzykologii jest autorem wielu modlitewników oraz pieśni. Najsłynniejszym jego utworem jest pieśń „Panie dobry jak chleb”, napisana wspólnie z ks. Wiesławem Kądzielą jako hymn Kongresu Eucharystycznego w roku 1987.

Wielki wkład księdza biskupa w kulturę polską wspomina ks. Krzysztof Borucki, proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie - Nie dziwię się, że prof. Miodek we wstępie do 1 tomu Kazań Świętokrzyskich nazwał ks. bp. Zawitkowskiego „Kaznodzieją z Łowicza”, „Lirykiem z ziemi łowickiej”, a inni dali mu przydomek „Współczesny ksiądz Piotr Skarga”, „Złotousty kaznodzieja” – wspomina ks. Krzysztof Borucki.

Ks. bp Józef Zawitkowski za swe zasługi dla ojczyzny i kultury w 1995 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Wałęsę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz w 2007 roku Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest też honorowym obywatelem wielu miast oraz laureatem nagród.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-23 20:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Zawitkowski: Księża kochani, mówicie głośno, głośniej, bo bezbożni krzyczą!

Bożena Sztajner

- Księża kochani, mówicie głośno, głośniej, bo bezbożni krzyczą! - apelował biskup Józef Zawitkowski podczas jubileuszowej Eucharystii dziękczynnej za dar Mszy świętej Radiowej. Dziś, w Światowym Dniu Środków Masowego Przekazu, mija 35. rocznica wznowienia transmisji. Program I Polskiego Radia nadaje ją z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady