Reklama

Watykan

Watykan wzywa chrześcijan i buddystów do wspólnego wspierania kultury opieki i solidarności

Adobe.Stock

Do wspólnego odkrywania i praktykowania solidarności zawartych w tradycjach buddyzmu i chrześcijaństwa wezwała wyznawców obu religii Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego w tradycyjnym orędziu z okazji buddyjskiego święta Vesakh lub Hanamatsuri.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to najważniejsza uroczystość buddystów, upamiętniająca główne wydarzenia w życiu Buddy. W różnych krajach, w których religia ta odgrywa istotną rolę w życiu i kulturze miejscowych społeczeństw, jest ona obchodzona w różnych terminach, ale w większości państw dzień ten jest obchodzony w tym roku właśnie dzisiaj.

Tegoroczny dokument, zatytułowany “Buddyści i chrześcijanie: wspierajmy kulturę troski i solidarności”, podpisali przewodniczący Rady kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot i jej sekretarz prał. Indunil Janakaratne Kodithuwakku Kankanamalage.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W imieniu swego urzędu kardynał zapewnił, że modli się o to, aby “to coroczne święto narodzin, oświecenia i odejścia [przejścia] Gautamy Buddy wlało radość, spokój i nadzieję w serca buddystów na całym świecie”. Zaraz też nawiązał do bieżącej sytuacji na świecie, naznaczonej pandemią, która „skłania wyznawców wszystkich religii do współpracy na nowe sposoby w służbie całej ludzkości”.

Orędzie odwołało się też do często powtarzanych przez Franciszka słów, że istnieje pilna potrzeba „powszechnej solidarności, która pozwoli ludzkości wspólnie przezwyciężyć trudne kryzysy, które jej zagrażają”. Na gruncie wspólnych wartości i ciągle poszukiwanej współpracy „jesteśmy wezwani do odkrywania i praktykowania solidarności zawartej w naszych tradycjach religijnych" – stwierdzili autorzy tekstu.

Podziel się cytatem

Reklama

Wskazali, że niezawodnym przewodnikiem są tu słowa Ojca Świętego, który w Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju przytoczył epizody z Biblii mówiąc, że w tych „opowieściach tak starożytnych, bogatych w głęboką symbolikę, było już zawarte przekonanie, które odczuwamy obecnie: iż wszystko jest ze sobą powiązane i że prawdziwa troska o samo nasze życie i o nasze relacje z naturą łączy się nierozerwalnie z braterstwem, sprawiedliwością i wiernością wobec innych”.

Reklama

Orędzie watykańskie przywołało też elementy buddyjskiego nauczania o Brahmavihara – czterech siedzibach lub cnotach niebieskie, które „oferują zawsze aktualne przesłanie solidarności i aktywnej troski”, wzywając wyznawców „do pielęgnowania bezgranicznej miłości do wszystkich”. I jako przykład dokument pisze: „Tak jak matka chroni swoje dziecko nawet kosztem własnego życia, tak należy pielęgnować życzliwość niezmierzonej miłości do wszystkich żywych istot” (Mettā Sutta). Również lekarze, czytamy w Orędziu, „są tak samo zachęcani do «pośpiechu w pełnieniu dobrych uczynków, do powstrzymywania się od zła, ponieważ ci, którzy są powolni w czynieniu dobra, zwykle czerpią przyjemność z czynienia zła» (Dhammapada)”.

Reklama

Na zakończenie Papieska Rada wyraziła życzenie, aby obecna dramatyczna sytuacja umocniła wzajemne więzi przyjaźni i sprawiła, że chrześcijanie i buddyści będą jeszcze bardziej zjednoczeni „w służbie rodzinie ludzkiej” i zobowiązani do praktykowania kultury dialogu.

Orędzie do buddystów na święto Vesakh?hanamatsuri jest jednym z trzech dokumentów, jakie Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego (do 1988 – Sekretariat dla Niechrześcijan) wysyła corocznie do wyznawców największych religii światowych z okazji ich głównych świąt: pozostałe dotyczą muzułmanów - na zakończenie ramadanu i hinduistów - z okazji święta Divali.

Podziel się:

Oceń:

+1 -4
2021-05-26 18:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bartłomiej I: chrześcijanie Turcji chcą jedynie móc praktykować swą wiarę

Massimo Finizio / pl.wikipedia.org

Trudna sytuacja chrześcijan w Turcji odzwierciedla niełatwy los wyznawców Chrystusa na całym Bliskim Wschodzie. Nie żądają żadnych specjalnych przywilejów, pragną jedynie móc korzystać z prawa do swobodnego praktykowania swej wiary. Wskazuje na to w wywiadzie dla tygodnika "Famille Chrétienne" Bartłomiej I honorowy zwierzchnik prawosławia, którego główna siedziba, którą jest Patriarchat Konstantynopola, mieści się w Stambule.

Więcej ...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00
Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Zaproszenie na pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous