Reklama

Kościół

Indie: Kościół włącza się w pomoc ofiarom pandemii

Zdjęcie ilustracyjne

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

W warunkach kolejnej fali pandemii koronawirusa, która boleśnie dotyka Indie, Kościół katolicki w tym kraju a także inne wyznania chrześcijańskie bardzo mocno włączył się w akcje pomocy potrzebującym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najtragiczniej sytuacja wygląda w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak Delhi czy Bombaj. Mnożą się miejsca, w których, zgodnie z tradycją hinduistyczną, palone są ciała zmarłych. Również chrześcijanie poszukują ziemi, którą można wykorzystać na dodatkowe cmentarze.

Metropolita ponad 10-milionowej aglomeracji Bengaluru abp Peter Machado powiedział Radiu Watykańskiemu, że obraz pandemii jest bardzo zróżnicowany w zależności od stanu. Na terenach rolniczych i słabiej zamieszkanych jest dużo bezpieczniej. „Do dyspozycji władz oddaliśmy katolickie i protestanckie szpitale i przychodnie. W szkołach powstały punkty szczepień” – oznajmił hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał, że „nie ma chaosu, ale kraj nie był przygotowany na kolejną falę pandemii". Jego zdaniem wysiłki władz są niewystarczające: brakuje tlenu, leków, personelu medycznego, stąd apel o pomoc do instytucji kościelnych. "Oczywiście robimy wszystko, co w naszej mocy" – zapewnił rozgłośnię papieską abp Machado. Zwrócił uwagę, że w tak dużym mieście jak Bengaluru problemem jest też znalezienie miejsca na cmentarze chrześcijańskie, bo hinduiści nie chcą się na nie godzić. "Mamy 15 małych cmentarzy, ale wszystkie są pełne. Stworzyliśmy specjalną grupę wolontariuszy i czterech kapłanów, którzy odpowiadają za pogrzeby zmarłych na koronawirusa przy zachowaniu zasad sanitarnych. Błogosławią przed pochówkiem ciała, prowadzą modlitwę, a Msza pogrzebowa sprawowana jest później w kościele“ – oświadczył metropolita.

Reklama

W stanie Karnataka (w południowo-zachodnich Indiach, którego stolicą jest Bengaluru) Msze z udziałem wiernych są obecnie zakazane. Archidiecezja codziennie transmituje liturgie po angielsku i w dwóch miejscowych językach. „Ludzie bardzo potrzebują tej modlitwy. W wielu domach stworzyli specjalne ołtarze, przy których palą świece i modlą się, śledząc liturgię online” – powiedział abp Machado.

Ujawnił jednocześnie, że działania Kościoła w obecnej sytuacji są znacznie utrudnione, gdyż kilka miesięcy temu rząd premiera Modiego wprowadził ograniczenia dotyczące otrzymywania pomocy zagranicznej przez instytucje religijne. „W zamyśle władz ma to niby zapobiec wykorzystywaniu środków zewnętrznych do prowadzenia ewangelizacji, w praktyce sprawia, że w tej dramatycznej sytuacji nie mamy środków na zakup leków i potrzebnego sprzętu” – skarży się rozmówca rozgłośni papieskiej. Dodał, że z całego świata otrzymuje zgłoszenia od fundacji i stowarzyszeń gotowych do przekazania środków na walkę z pandemią, nie może ich jednak przyjąć, ponieważ nie ma konta, na które takie wsparcie można byłoby przelać.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-12 19:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: Rząd wzywa swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia Indii

PAP

Stany Zjednoczone poleciły swoim obywatelom jak najszybsze opuszczenie Indii, gdzie pandemia koronawirusa przybrała katastrofalne rozmiary. Ambasada USA w Delhi ostrzegła, że w Indiach "dostęp do wszelkiego rodzaju opieki medycznej jest poważnie ograniczony".

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli