Reklama

Warszawa/ Uroczystości Matki Bożej Łaskawej, patronki stolicy

pl.wikipedia.org

Kult Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Centralne uroczystości odbędą się w sobotę w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Obecny tam wizerunek jest pierwszym w Polsce koronowanym obrazem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgii o godz. 20.00 będzie przewodniczył prowincjał zakonu jezuitów o. Tomasz Ortmann.

Z powodu pandemii nie odbędzie się procesja z zabytkową figurę Matki Bożej Łaskawej z XVII wieku, która przechodziła wzdłuż wewnętrznych murów obronnych Starego Miasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość upamiętnia wydarzenia z 1652 r. Wobec szerzącej się wówczas zarazy magistrat Warszawy z inicjatywy rektora kolegium pijarów ks. Orsellego zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta. Po ustaniu epidemii magistrat miasta podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy i Strażniczką Polski. Był to akt wdzięczności za opiekę Najświętszej Panny nad miastem w latach grozy wojennej i klęsk spowodowanych potopem szwedzkim.

Pierwszy wizerunek Madonny Łaskawej z atrybutami strzał "Madonna delle Grazie" został wykonany w 1410 r. techniką freskową w gotyckiej świątyni dominikanów w Faenzy we Włoszech, według wizji Joanny a Costumis. Stanowi ona pierwowzór wykonanego ok. 240 lat później obrazu Matki Bożej Łaskawej w sanktuarium w Warszawie.

W wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego 24 marca 1651 r w obecności nuncjusza papieskiego arcybiskupa Jana de Torres obraz Matki Bożej Łaskawej z namalowaną koroną na głowie został uroczyście wprowadzony do kościoła Pijarów pw. Świętych Prima i Felicjana przy ul. Długiej, obecnie jest to katedra polowa Wojska Polskiego, i ukazany ludowi Warszawy.

Decyzją papieża Innocentego X święto Mater Gratiarum Varsaviensis ustanowiono wówczas na drugą niedzielę maja. Było to pierwsze na terenach polskich papieskie poświęcenie obrazu z Matką Bożą w koronie.

W 1652 r. w podzięce za uratowanie przed zarazą odczytano akt zawierzenia, tzw. śluby warszawy. Koronacja obrazu odbyła się z udziałem pary królewskiej i licznie zgromadzonych mieszkańców stolicy. Była ona pierwszą w Polsce. Nastąpiła o 66 lat wcześniej niż koronacja papieska obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Reklama

Największym cudem przypisywanym Matce Bożej Łaskawej była pomoc w zwycięstwie nad bolszewikami w 1920 r. W 1970 r. papież Paweł VI zatwierdził tytuł Patronki Warszawy. Papieskie korony wizerunek Maryi uzyskał 7 października 1973 r. Nałożył je Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński w obecności biskupów i tysięcy mieszkańców stolicy.

Przed wizerunkiem modlił się 2 czerwca 1979 r. papież Jan Paweł II w pierwszy dzień swej pielgrzymki do Polski. Po raz drugi nawiedził go 16 czerwca 1983 r. podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny.

W dowód wdzięczności za zwycięstwo Polaków w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 14 sierpnia 2020 r. w czasie uroczystości z udziałem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego symbolicznie wręczono Matce Bożej buławę hetmańską.

W ramach obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej – 16 sierpnia ub.r. bp Romuald Kamiński poświęcił w Radzyminie spiżową figurę Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy i Strażniczki Polski, która stanęła przy trasie S8, obok wznoszonego sanktuarium świętego Jana Pawła II. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-05-08 07:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński: prawdziwa miłość nie ma nic wspólnego z logiką ekonomii

pl. wikipedia.org

Prawdziwa miłość nie ma nic wspólnego z logiką ekonomii czy poprawnością polityczną. Ona jest bezinteresowna i do końca wierna - podkreślił bp Romuald Kamiński w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...