Reklama

Niedziela Kielecka

Tropem wilczym - dla czczenia bohaterów

arch. Fundacja Wolność i Demokracja

Tropem Wilczym – dla uczczenia bohaterów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają do udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który odbędzie się 16 maja 2021 roku w Parku Etnograficznym w Tokarni. Ruszyły już zapisy. Ogólnopolskim organizatorem biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja.

W biegu może wziąć udział każdy - zawodowcy, amatorzy oraz rodziny z dziećmi, wszyscy miłośnicy biegania, zdrowego stylu życia, ale również historii oraz pięknych krajobrazów dawnych miasteczek i wsi. Będzie to także okazja do spotkania na pikniku w pięknej atmosferze minionej wsi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla poczatkujących

Bieg krótszy, symboliczny i honorowy, będzie odbywał się na dystansie 1963 m. Ta długość trasy stanowi hołd oddany ostatniemu Żołnierzowi Wyklętemu – Józefowi Franczakowi ps. „Lalek”, który właśnie w tym roku zginął w walce o suwerenność podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim.

Trasa tego biegu charakteryzuje się niewielkim nagromadzeniem trudności. Będzie przebiegała po głównych utwardzonych ciągach komunikacyjnych Parku Etnograficznego, dając uczestnikom możliwość podziwiania podczas zmagań biegowych mnogości i różnorodności zabytkowych obiektów drewnianych. Dzięki tak dobranej trasie i dystansowi bieg dedykowany jest poczatkującym biegaczom, dzieciom i młodzieży, osobom starszym i całym rodzinom. W tym wypadku nie liczy się wynik, a sam udział i ukończenie zmagań.

Dla bardziej zaawansowanych

Bieg na dystansie 4 km to propozycja dla bardziej zaawansowanych zawodników, która jednak nie wyklucza innych. Trasa biegu będzie trasą terenową, przełajową i będzie wiodła przez różne zakamarki Parku Etnograficznego w Tokarni, którego obszar to 65 hektarów. Zawodnicy będą biec przez lasy, łąki, piaszczyste drogi i główne ciągi komunikacyjne. Należy pamiętać, że biegi terenowe obarczone są innymi zagrożeniami niż bieg po nawierzchni asfaltowej lub betonowej, dlatego decydując się na ten dystans należy brać pod uwagę takie rzeczy, jak: wystające korzenie, kępy trawy, gałęzie itp.

Reklama

Geneza

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować wydarzenie terenowe pn. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. Organizowane są także lokalne edycje.

AD

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-04-18 10:20

Wybrane dla Ciebie

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

Więcej ...

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

2024-04-25 18:00

BPJG

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim