Reklama

Polska

Ks. Marcin Kowalski, biblista KUL: Słowo Boże to siła i przewodnik w świecie pełnym problemów

Adobe.Stock.pl

Wszyscy, nawet ci, którzy nie nazywają siebie ludźmi wierzącymi, w Biblii mogą znaleźć wartości miłości, wolności oraz wzajemnego poszanowania, na których budować możemy nasze życie społeczne - mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski, z Sekcji Nauk Biblijnych KUL oraz Papieskiej Komisji Biblijnej. Podkreśla, że Biblia to siła i przewodnik w świecie pełnym problemów i wyzwań. Jutro w Polsce obchodzony będzie XIII ogólnopolski Tydzień Biblijny oraz V Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Jest to zarazem inauguracja Tygodnia Biblijnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tydzień Biblijny, obchodzony pod hasłem „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”, potrwa od 18 do 24 kwietnia. - W tym roku zastanawiamy się nad ścisłym związkiem, jaki istnieje między słuchaniem Słowa Bożego oraz życiem wspólnoty - tłumaczy ks. Marcin Kowalski. Zaznacza, że zarówno teksty Starego jak i Nowego Testamentu powstały z myślą o wspólnocie wierzących, tworzone były we wspólnocie i zawsze dla niej.

"One ukształtowały najpierw biblijnego Izraela, potem Kościół, a wreszcie nasze wspólnoty narodowe i społeczne. Europa i łacińska kultura Zachodu, której jesteśmy częścią, rodzi się ze słowa Ewangelii, lub generalnie rzecz ujmując z Biblii" - zwraca uwagę duchowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z myślą o popularyzacji Biblii odbędzie się piąte już Narodowe Czytanie Pisma Świętego, inaugurujące Tydzień Biblijny. W tym roku wydarzenia te zbiegają się z 1055 rocznicą chrztu Polski. - Prawa i wartości zawarte w Ewangelii kształtowały nasze prawa i zwyczaje, kształtowały naszą literaturę, muzykę, naukę, odbijały się w architekturze i malarstwie, żeby stworzyć wielkie dziedzictwo kulturowe, któremu na imię Polska - podkreśla biblista.

Jak zaznacza ks. Marcin Kowalski, Słowo Boże to siła i przewodnik w pełnym problemów i wyzwań współczesnym świecie.

Katolicki Uniwersytet Lubelski w tym roku objął swoim patronatem obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego oraz Tygodnia Biblijnego. Sekcja Nauk Biblijnych KUL prowadzi specjalistyczne studia biblijne, uczy języków starożytnych, organizuje konferencje oraz badania, w których uczestniczą uznani specjaliści z całego świata.

Uczelnia troszczy się także o popularyzację Biblii, m.in. poprzez kurs „Biblia w kulturze”, prowadzony dla studentów na wszystkich kierunkach.

Tydzień Biblijny, inaugurowany tzw. Niedzielą Biblijną, obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2008 roku.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma świętego jest „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”. Jest to publiczne stowarzyszenie wiernych erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski.

Reklama

Celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych.

Przewodniczącym Dzieła Biblijnego jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, który jest także przewodniczącym Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Podziel się:

Oceń:

2021-04-17 15:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Bóg przemawia do nas w Piśmie Świętym

Dawid Bujas OFMConv

Bóg przemawia codziennie do człowieka. Przemawia do nas w Piśmie Świętym i jest to uprzywilejowane miejsce, w którym możemy się z Nim spotkać i usłyszeć Jego głos - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Niedzielę Biblijną w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów