Reklama

Kościół

Ordo Iuris: desakralizacja kościoła w Krakowie zablokowana

Krakowski kościół Niepokalanego Poczęcia NMP był zagrożony desakralizacją. Miasto Kraków planowało korektę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która otwierałaby drogę do zmiany przeznaczenia budynku, pełniącego aktualnie funkcję kaplicy szpitalnej i siedziby duszpasterstwa tradycji łacińskiej. Instytut Ordo Iuris informuje, że zgłosił uwagi do planowanej zmiany planu, które zostały uwzględnione. Oznacza to, że zmiana została skutecznie zablokowana.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyszłe losy kościoła nie są jednak pewne, dlatego Instytut Ordo Iuris poinformował, że kontynuuje działania w celu zagwarantowania ochrony sakralnego charakteru tego miejsca.

Kościół należał do zespołu nieruchomości Szpitala Uniwersyteckiego, który został przejęty na własność przez miasto Kraków. Po przeprowadzeniu transakcji miasto planowało wprowadzenie zmiany w planie zagospodarowania, która oznaczałaby eliminację jasnego zapisu o przeznaczeniu budynku na cele kultu religijnego. Po zmianie przeznaczenie kościoła byłoby określone jako działalność usługowa, a sama zabytkowa świątynia miałaby stać się miejscem koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działania miasta zmierzające do możliwości desakralizacji świątyni wsparli lokalni aktywiści z Kolektywu Wesoła, który powstał, jak sami uważają, „by Wesoła była miejscem zielonym, wykorzystującym rozwiązania sprzyjające środowisku oraz stała się centrum życia kulturalnego i społecznego”.

Wierni, którzy sprzeciwiają się zmianie przeznaczenia budynku kościoła, podjęli działania w celu uniemożliwienia przekształcenia czynnego kościoła w salę koncertową i pozbawienia około tysięcznej grupy wiernych miejsca modlitwy.

W działania już na etapie konsultacji nowego planu zagospodarowania przestrzennego włączył się Instytut Ordo Iuris, zgłaszając 6 stron uwag do planu i wykazując sprzeczność z prawem wprowadzenia planowanych zmian. Różne podmioty (osoby fizyczne, osoby prawne, politycy) zgłosiły około 1300 uwag, które zostały uwzględnione przez miasto.

Instytut kontynuuje działania, których celem jest ochrona sakralnego charakteru budynku. Obecnie trwa kwerenda archiwalnych dokumentów, która doprowadzi do odtworzenia historii właścicielskiej kościoła. Odnaleziono szereg nieznanych dotąd i nieskatalogowanych dokumentów dotyczących własności budynku. Dzięki podejmowanym aktywnościom być może możliwe będzie nieodpłatne przywrócenie własności zabytkowego budynku kościelnej osobie prawnej.

Reklama

Ponadto 24 marca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, odbędzie się szkolenie w ramach Akademii Ordo Iuris pt. „Relacje samorządów z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi”, podczas którego poruszone zostaną także zagadnienia związane z historią kościoła i aktualnymi planami miasta względem niego. Na szkolenie zapisywać można się pod adresem https://akademia.ordoiuris.pl/rejestracja/>.

„Cieszymy się, że uwagi zgłoszone przez Instytut Ordo Iuris przyczyniły się do zablokowania wprowadzenia zmian sprzecznych z prawem. Jednak ze względu na skomplikowaną historię właścicielską, to nie koniec prac zmierzających do przywrócenia własności budynku kościelnym osobom prawnym. Kontynuujemy działania, które zagwarantują w przyszłości, że budynek kościoła będzie wykorzystywany wyłącznie do celów kultu religijnego” – poinformował Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Legislacyjnych Instytutu Ordo Iuris.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-02 11:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórska Matka w drodze

Peter West

Dwa lata temu w mroźny styczniowy ranek wyruszyła z Jasnej Góry w daleką drogę. Teraz jest na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i podąża na Florydę. Mowa o ikonie Matki Bożej Częstochowskiej, która z inicjatywy Human Life International pielgrzymuje przez świat w intencji obrony życia.

Więcej ...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Kościół

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...