Reklama

Niedziela Częstochowska

37. rocznica śmierci bp. Stefana Bareły

Archiwum

37 lat temu zmarł bp Stefan Bareła, trzeci biskup częstochowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na urząd biskupa diecezji 17 stycznia 1964 r. mianował go papież Paweł VI. Nowy biskup objął rządy 5 lutego 1964 r., a ingres do katedry odbył się 12 kwietnia tego roku. Stefan Bareła (1916-1984) był pierwszym pasterzem częstochowskim wywodzącym się z miejscowego prezbiterium – pochodził z Zapolic, z parafii Kodrąb. W myśl swojego zawołania biskupiego „Veritati et Caritati”(„[Służyć] Prawdzie i Miłości”) podjął dzieło swojego poprzednika bp. Zdzisława Golińskiego, kontynuując duszpasterski program Wielkiej Nowenny przed Millenium Chrztu Polski.

W obliczy wzrostu liczby diecezjan i dynamicznego rozwoju przemysłu bp Bareła pomnażał sieć parafialną, zwłaszcza w nowych dzielnicach miejskich Częstochowy i Zagłębia oraz w parafiach wiejskich. W czasie jego rządów powstały 102 placówki duszpasterskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Bareła ustanowił struktury posoborowe w Kościele partykularnym, takie jak: Diecezjalna Rada Kapłańska, Diecezjalna Rada Duszpasterska i parafialne rady duszpasterskie.

Pasterz odważnie bronił wolnego dostępu do Jasnej Góry, blokując powstanie tunelu prowadzącego pod dzisiejszą ul. Popiełuszki, który władze komunistyczne budowały w celu rzekomego usprawnienia ruchu pielgrzymkowego, chcąc w rzeczywistości odgrodzić Jasną Górę od miasta. Biskup troszczył się też o katedrę (wzmocnienie konstrukcji, pokrycie blachą miedzianą, urządzenie kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, upamiętnienie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II pomnikiem papieskim), otrzymał pozwolenie na budowę Seminarium Duchownego w Częstochowie i poświęcenie placu pod jego budowę (26 sierpnia 1983 r.). Ponadto wznowił wydawanie Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w nakładzie 100 tys. egzemplarzy i powołał do istnienia Częstochowskie Wydawnictwo Diecezjalne „Regina Poloniae”.

Biskup Bareła podjął inicjatywę powołania do życia Studium Dokumentacji Soborowej i Instytutu Eklezjologiczno-Mariologicznego. Zainicjował wydawanie „Częstochowskich Studiów Teologicznych”. Ponadto ustanowił Seminarium Naukowe Teologów, przemianowane aktualnie na Oddział Częstochowski Polskiego Towarzystwa Teologicznego, Studium Życia Rodzinnego i Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin w Częstochowie. W 1981 r. erygował Instytut Teologiczny, związany z Wydziałem Teologicznym obecnego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Z powodzeniem starał się o utworzenie Sekcji licencjackiej o profilu eklezjologiczno-mariologicznym, którą przemianowano na Sekcję licencjacko-doktorancką Wydziału Teologicznego UPJP II.

Reklama

W okresie stanu wojennego diecezja częstochowska, zwłaszcza przez posługę bp. Bareły i biskupa pomocniczego Franciszka Musiela, odważnie stawała po stronie więzionych i internowanych oraz ich rodzin. Biskupi odwiedzali ośrodki internowania i interweniowali wobec nadużyć władz. Działał bardzo dynamicznie Diecezjalny Komitet Pomocy Bliźniemu z oddziałem regionalnym w Sosnowcu, obejmujący swą pomocą prawną i charytatywną osoby poszkodowane. W tych latach także diecezja prowadziła szeroką akcję charytatywną, rozprowadzając dary napływające w dużych transportach z Europy Zachodniej. Rozwinęło się duszpasterstwo świata pracy oraz Msze św. za ojczyznę w większych ośrodkach, szczególnie w Częstochowie i Zagłębiu Dąbrowskim.

Biskup Bareła zmarł 12 lutego 1984 r. Pochowano go w krypcie biskupów częstochowskich w podziemiach katedry częstochowskiej.

Dzisiaj (12 lutego) o godz. 18 w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie Mszy św. w jego intencji oraz w intencji bp. Teodora Kubiny, którego 70. rocznica śmierci mija 13 lutego, będzie przewodniczył biskup senior Antoni Długosz.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-02-12 12:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: biskupi są stróżami mądrości Bożej

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteśmy tu, by wspomnieć wybitnych biskupów naszego Kościoła – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 12 lutego w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie Mszy św. w 39. rocznicę śmierci trzeciego biskupa częstochowskiego Stefana Bareły i w przeddzień 72. rocznicy śmierci pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...