Reklama

Kościół

Bp Pindel: trzy filary Kościoła

Biskup apelował o wsparcie dla walczących z pandemią

R. Karp

Biskup apelował o wsparcie dla walczących z pandemią

Posłuszeństwo wobec Boga, trwanie we wspólnocie z Apostołami i dawanie świadectwa to trzy filary Kościoła, a brak jednego tylko z nich skutkować może katastrofą – przypomina bp Roman Pindel w najnowszym odcinku swej audycji radiowej i podcastowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowny, który od kilku miesięcy dzieli się ze słuchaczami i użytkownikami internetu swoimi przemyśleniami związanymi z lekturą Pisma Świętego, zachęca tym razem do sięgnięcia do tekstów z początku Dziejów Apostolskich, by przekonać się, iż ówczesny Kościół w Jerozolimie nadal stanowi wzór i przykład dla całego Kościoła.

Biskup zwrócił uwagę na trzy filary, które od początku zapewniają Kościołowi żywotność i autentyczność: posłuszeństwo wobec Boga, trwanie we wspólnocie z Apostołami i dawanie świadectwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Brak jednego z nich skutkuje katastrofą. Czy ostanie się Kościół, który nie słucha Pana i dryfuje według ludzkich pomysłów? To pierwszy filar. Czy dynamizm małych wspólnot nie jest związany z tym, że element wspólnotowy Kościoła jest tam podkreślany i faktycznie przeżywany? To drugi filar. Czy nie jest słuszna zasada w jednym z ruchów ewangelizacyjnych: głoś ewangelię albo zgiń; lub w pozytywnej wersji tej zasady: wiara się umacnia, gdy jest przekazywana?” – pyta retorycznie w audycji.

Podziel się cytatem

Reklama

Biskup wyjaśnia, na czym polegało posłuszeństwo Bogu w jerozolimskim Wieczerniku, będące odwrotnością pychy i nieposłuszeństwa ludzi, którzy chcieli zbudować wieżę Babel – parodię przyszłej wspólnoty Kościoła. Zwraca uwagę, że na początku Kościół przypomina swoisty start-up, a umocniony przez Ducha Świętego daje oszałamiający sukces. Tłumaczy, w jaki sposób posłuszeństwo wobec Boga stało się religijną zasadą funkcjonowania pierwszych chrześcijan.

Reklama

„Konsekwencją posłuszeństwa Bogu jest trwanie we wspólnocie – przyjmowanie słowa Bożego, przyjmowanie nauki, kerygmatu Piotra i Apostołów” – kontynuuje autor i przybliża rzeczywistość tych, którzy „trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba” (Dz 2,42). Zajmuje się szczegółowo pojęciem koinonii – nowej relacji między wyznawcami Chrystusa w Kościele, tworzącymi odtąd rodzinę Bożą.

Reklama

„Tak jak posłuszeństwo Bogu przynosi wzrost wspólnoty Kościoła, tak życie wspólnoty stanowi już świadectwo dla świata, rozumiane jako pierwszy, stały, najbardziej naturalny i zwyczajny, jakby domowy, permanentny sposób ewangelizowania ze strony pierwszych wierzących w Jerozolimie wobec tych, którzy jeszcze nie wierzą w Chrystusa” – zauważa i analizuje dwa różne sposoby dawania świadectwa – przez samo życie wspólnoty Kościoła i głoszenie słowa Bożego, z mocą i towarzyszącymi temu znakami.

Program biblijny z udziałem bp. Pindla pojawia się na antenie „Anioła Beskidów”. Audycji można wysłuchać drogą internetową. Ich zapis obecny jest na portalu radiowym oraz w formie podcastu na: Zobacz

Bp prof. dr hab. Roman Pindel kieruje Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem przeszło 20 książek i ponad 70 artykułów naukowych z zakresu biblistyki oraz licznych publikacji popularnonaukowych, a także różnych sesji formacyjnych.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-02-04 12:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Pindel w drugim dniu konferencji w Krakowie: Nie ma zgody na zło w Kościele

Ks. Rytel-Andrianik

Nie ma zgody na zło w Kościele. Nie ma zgody na trwanie struktur, które sprzyjają wykorzystywaniu nieletnich – powiedział dziś rano biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. W drugim dniu międzynarodowej konferencji nt. „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele” przewodniczył Mszy św. w bazylice Serca Jezusowego w Krakowie.

Więcej ...

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30
Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele chodzi o przekaz łaski!

2024-05-21 20:35
Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj