Reklama

Kościół

Msza św. w 30. rocznicę przywrócenia Ordynariatu Polowego w Polsce

ordynariat.wp.mil.pl/Aleksandra Dziewińska

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski przewodniczył 21 stycznia w katedrze polowej Wojska Polskiego Mszy św. w 30. rocznicę przywrócenia Ordynariatu Polowego w Polsce. W homilii życzył kapelanom, aby kładli nacisk na duszpasterstwo indywidualne i uczynili je jednym z ważniejszych elementów swojej misji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Liturgię słowa przygotowali żołnierze Pułku Reprezentacyjnego. Liturgię transmitowano na stronach internetowych www.ordynariat.pl, www.ordynariat.wp.mil.pl oraz www.katedrapolowa.pl.

Zebranych w katedrze polowej powitał biskup polowy Józef Guzdek, który przypomniał, że 21 stycznia 1991 r. decyzją Jana Pawła II został przywrócony Ordynariat Polowy i powołany pierwszy biskup polowy Wojska Polskiego w III Rzeczypospolitej. – W ten sposób został zamknięty smutny rozdział w historii naszego kraju, kiedy wojsko miał ograniczony dostęp do opieki duszpasterskiej, a nawet było poddawane przymusowej ateizacji – powiedział.

Podziel się cytatem

Reklama

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że dzisiejsza uroczystość i sprawowana Eucharystia są dziękczynieniem za wszystkich, którzy przyczynili się do przywrócenia Ordynariatu Polowego. – Pragniemy dziękować Bogu za to, że otwarły się bramy koszar dla Chrystusa i ewangelicznych wartości. Za to, że kapelani ponownie mogą towarzyszyć żołnierzom w realizacji ich misji stróżów pokoju i wolności – powiedział.

Reklama

Wyraził wdzięczność kard. Kazimierzowi Nyczowi za obecność i sprawowaną Eucharystię. Dodał, że obecność metropolity warszawskiego jest przypomnieniem i podkreśleniem związków archidiecezji warszawskiej z diecezją polową.

Odczytany został list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, który przypomniał, że na przestrzeni wieków wielu kapelanów towarzyszyło polskim żołnierzom w walkach o niepodległość i zapłaciło za to wysoką cenę. „Wielu z nich poległo na polach bitew lub zostało zamordowanych, wielu straciło życie przed plutonem egzekucyjnym, wielu skazano na katorgę i zesłano na Sybir”, napisał prezydent. Zwierzchnik Sił Zbrojnych wyraził wdzięczność kapelanom za wsparcie duchowe, jakie ofiarowują wojsku w kraju i na misjach pokojowych.

Reklama

Prezydent Duda przywołał obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, powołania Biskupstwa Polowego oraz Bitwy Warszawskiej, które obchodziliśmy w minionych latach. „Te trzy tak blisko połączone jubileusze dają piękne świadectwo wspólnoty Ojczyzny i Kościoła w Polsce, wspólnoty wiary i patriotyzmu. Polski ksiądz, kapelan wojskowy zawsze trwał przy polskich żołnierzach" - podkreślił.

Prezydent życzył kapelanom „kolejnych lat owocnej posługi w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej”, „szacunku i wdzięczności żołnierzy, siły duchowej” oraz „żołnierskiego szczęścia”.

ordynariat.wp.mil.p/Aleksandra Dziewińska

W homilii kard. Nycz podkreślił, że dzisiejszy dzień to dziękczynienie za ukształtowanie się w wolnej Polsce nowego charakteru posługi Kościoła – służby kapelanów w Wojsku Polskim. – Dziękujemy za trzech biskupów polowych, którzy ustanawiali, tworzyli struktury duszpasterstwa wojskowego, modyfikowali je na różny sposób zgodnie z potrzebami polskiej armii – powiedział.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że celem duszpasterstwa wojskowego jest służba Bogu i drugiemu człowiekowi w czasie pokoju i w czasie wojny. Zdaniem kard. Nycza, posługa kapelana wojskowego, to szczególny i wymagający rodzaj powołania. Wyraził radość, że w procesie przygotowania kapłanów do pełnienia posługi kapelanów w Ordynariacie Polowym bierze udział warszawskie seminarium. – Ta wspólna formacja, ale także wspólna weryfikacja powołania i możliwość sprawdzenia się, zdobycia doświadczenia w pracy w parafii cywilnej, umożliwiają pełną i owocną służbę w duszpasterstwie wojskowym – powiedział.

Nawiązując do słów Ewangelii o powołaniu apostołów przypomniał, że zafascynowany nauką Jezusa Andrzej, brat Piotra przyprowadził go do Mistrza z Nazaretu, a On uczynił go pierwszym spośród uczniów. – Wszyscy jesteśmy zobowiązani do tego, by do Jezusa przyprowadzać ludzi. Prawdopodobnie kończy się w Kościele czas przyprowadzania masowych grup. Myślę, że nikt inny bardziej niż wy, którzy pełnicie posługę w środowisku wojskowym, w jednostce, czy na misji, nie rozumiecie lepiej wagi duszpasterstwa indywidualnego, skierowanego do konkretnego człowieka – powiedział.

Reklama

Życzył kapelanom, aby „przyprowadzanie do Jezusa” uczynili jednym z ważniejszych elementów swojej misji. – Módlmy się, dziękując za te 30 lat, o męstwo i wierność naszym życiowym powołaniom do kapłaństwa, do posługi kapelana, ale także tym powołaniom zawodowym, które wyrażają się w wojsku, w rodzinie i w każdej dziedzinie naszego życia – powiedział.

ordynariat.wp.mil.pl/Aleksandra Dziewińska

Eucharystię z kard. Kazimierzem Nyczem koncelebrowali bp Józef Guzdek i bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, a także księża dziekani Ordynariatu Polowego. Z uwagi na obostrzenia epidemiczne we Mszy św. uczestniczyli tylko pracownicy Kurii Ordynariatu Polowego. Po Mszy św. bp Józef Guzdek wręczył kard. Nyczowi medal pamiątkowy ustanowiony z okazji trzydziestolecia Ordynariatu Polowego.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2021-01-21 15:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czym tak naprawdę jest Ordynariat Polowy Wojska Polskiego?

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Karol Porwich/Niedziela

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Nowym biskupem polowym Wojska Polskiego został dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, bp Wiesław Lechowicz. Bp Lechowicz to czwarty biskup polowy od czasu przywrócenia Ordynariatu Polowego przez św. Jana Pawła II, 21 stycznia 1991 r. i szósty biskup polowy w historii zinstytucjonalizowanego duszpasterstwa wojskowego w Polsce.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16
Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...