Reklama

Zdrowie

Kolumbię nękają dwie pandemie: koronawirus i narkotyki

Kolumbia jest w czołówce krajów dotkniętych koronawirusem. Od wybuchu pandemii na COVID-19 zmarło już tam prawie 40 tys. osób. Gospodarka znajduje się w stanie krytycznym – sektor turystyczny notuje ogromne straty, sięgające 90 proc.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sytuację pogarsza szerząca się przemoc, korupcja, ubóstwo i handel narkotykami. „Tylko troszcząc się o siebie nawzajem i trzymając razem możemy stawić czoła nie tylko pandemii koronawirusa, ale i innym pandemiom, które od lat trapią Kolumbię” – uważa bp Elkin Fernando Álvarez Botero.

Hierarcha jest nowym ordynariuszem diecezji Santa Rosa de Osos w północno-zachodniej części kraju. Leży ona około osiemdziesięciu kilometrów od Medellin, miasta, w którym działał największy kartel narkotykowy wszechczasów, założony przez Pabla Escobara.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Álvarez przyznaje, że kartele są wielkim wyzwaniem w tej części kraju. Pomimo rozbicia grupy z Medellin są wciąż silne i zaciekle walczą o władzę nad rynkiem narkotykowym. Każdego dnia dochodzi do krwawej przemocy wobec miejscowej ludności. Tylko w mijającym roku 340 osób zginęło w 79 masakrach, z czego 18 w departamencie, na terenie którego leży diecezja Santa Rosa de Osos.

Handlarze narkotyków wciąż zagrażają miejscowej ludności

Podziel się cytatem

Reklama

„W regionie Bajo Cauca sytuacja społeczna jest niepokojąca ze względu na działania grup zbrojnych, gangów narkotykowych i byłych partyzantów. Dochodzi do zabójstw, gróźb wobec ludności cywilnej i krwawych walk toczonych o kontrolę szlaków przemytniczych, zasobów naturalnych i terytoriów. Ludzie bardzo się boją, a ich przyszłość raczej nie napawa optymizmem – powiedział bp Botero. – W listopadzie w gminie Nechi pięć osób zostało zamordowanych przez uzbrojonych mężczyzn. Napisałem do lokalnej wspólnoty, zapewniając, że Kościół odczuwa wielki smutek z powodu śmierci niewinnych i nadal chce działać na rzecz pokoju i pojednania w regionie. Poprosiłem także władze o jak najszybsze wdrożenie niezbędnych środków, aby zapewnić spokój, szczególnie teraz w czasie pandemii.“

Kartel z Medellin powstał w wyniku połączenia mniejszych organizacji przestępczych w latach 70. W szczytowym momencie swojego działania przemycał do różnych krajów świata tonę kokainy tygodniowo i przynosił swoim szefom od 60 do 100 milionów dolarów zysku dziennie. Przez pewien czas kartel zaopatrywał 90 proc. światowego rynku kokainy. Na początku lat 90. grupa Los Pepes, kontrolowana przez konkurencyjny kartel z Cali, wraz z kolumbijskim rządem i policją antynarkotykową DEA, zlikwidowała kartel z Medellin, zabijając jego członków lub wtrącając ich do więzienia. Z ich rąk zginął także założyciel narkoimperium Pablo Escobar.

Podziel się:

Oceń:

2020-12-11 17:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cud w Medjugorie. "W ułamku sekundy Bóg wyciągnął mnie z bagna"

Salve TV

- Jestem narkomanem. Dwadzieścia lat byłem uzależniony od heroiny. Trafiłem do Medjugorie z przymusu. Matka postawiła mi ultimatum - albo będę się leczył, albo na ulicę.

Więcej ...

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?