Reklama

Polska

„Niedziela” spełnia wielką misję w Polsce i w świecie

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Tygodnik katolicki „Niedziela”, spełniając swoją misję, jest świadkiem Chrystusa i ma prowadzić do pogłębienia wiary - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz, przewodnicząc 21 września Mszy św. w bazylice jasnogórskiej podczas XVII Pielgrzymki Czytelników, Pracowników i Przyjaciół tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim”. Przed Mszą św. red. Katarzyna Woynarowska odczytała wiersz „Modlitwa Jasnogórska” autorstwa ks. Józefa Maja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę św. koncelebrowali kapłani pracujący w „Niedzieli” na czele z redaktorem naczelnym ks. inf. Ireneuszem Skubisiem oraz kapłani zaangażowani w promocję tygodnika i jego dzieł. Na pielgrzymkę przybyli dziennikarze czasopisma z całej Polski, ludzie kultury i życia społecznego oraz czytelnicy.

- Redaktorzy „Niedzieli” swoją pracą i służbą głoszą chwalę Maryi. Dzisiaj przychodzą na Jasną Górę z wielkim wołaniem o modlitwę – mówił o. Albert Szustak, witając pielgrzymów w imieniu Jasnej Góry.

W homilii bp Antoni Długosz zaapelował do redaktorów i dziennikarzy „Niedzieli”, by „byli świadkami Chrystusa”. Nawiązując do życia i posługi bł. Jana Pawła II przypomniał, że „nasze pokolenie wyróżnił Bóg szczególnie przez pontyfikat Jana Pawła II, który pielgrzymował, by dawać świadectwo o Chrystusie”. – Jako ludzie wolni możemy realizować swój czysto ludzki przepis na życie. Jednak bez Chrystusa nie możemy zrozumieć naszego życia - mówił bp Długosz.

„Mamy na pierwszym miejscu być nie tylko nauczycielami, ale świadkami. Misję tak jak św. Mateusz spełnia każdy z nas” - kontynuował bp Długosz.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „w Roku Wiary musimy zapytać siebie, jakie ja daję świadectwo o Jezusie”. - Ważne jest to, że jesteśmy powołani przez Jezusa, by głosić Jego słowo i czyny naszym życiem i postępowaniem – stwierdził.

Reklama

Nawiązując do hasła pielgrzymki i posługi papieża Franciszka bp Długosz przypomniał, że „franciszkańska miłość do Chrystusa jest naszym zadaniem”. - To pokazuje nam papież Franciszek - mówił bp Długosz.

Bp Długosz przypomniał także o wymiarze katechetycznym nauczania Kościoła i działalności mediów katolickich – Nie wolno popełniać błędu historyzowania Osoby Jezusa i mówić, że Jezus był i działał. Trzeba mówić, że On jest z nami, w naszym życiu. Trzeba też, uniknąć błędu moralizowania i mówienie jedynie o nakazach. Bóg wychodzi do człowieka z propozycją swoich przykazań – podkreślił bp Długosz.

Nawiązując do pewnych działań obecnej władzy w sferze edukacji, bp Długosz przypomniał rolę rodziny. – To rodzice są pierwszymi katechetami i świadkami wiary. Władza państwowa i kościelna muszą służyć rodzinie. Władza musi respektować władzę rodziców. To rodzice decydują o profilu szkoły i wychowania a nie taki czy inny minister – przypominał bp Długosz.

Na zakończenie Mszy św. ks. inf. Ireneusz Skubiś podkreślił, że „Niedziela” „odnotowuje i odczytuje dzieje Kościoła w Polsce”. - Słuchamy też Maryi, tego, co Ona mówi narodowi. Ona jest naszą Główną Redaktorką – mówił ks. Skubiś.

Redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał również postać bp. Teodora Kubiny, pierwszego biskupa częstochowskiego i założyciela „Niedzieli” w 1926 r. – Bp Kubina doceniał znaczenie „Niedzieli” i siebie nazywał ministrem Matki Bożej – mówił ks. Skubiś.

Następnie redaktor naczelny tygodnika odmówił „Akt Zawierzenia wszystkich dzieł „Niedzieli” Maryi Jasnogórskiej”.

W auli redakcji odbyło się wręczenie medali Mater Verbi 2013 dla osób angażujących się w apostolat Słowa. W tym roku nagrodę Mater Verbi otrzymali m.in. prof. dr hab. Zdzisław Jan Ryn, b. ambasador RP w Chile i Argentynie, prof. Jan Żaryn, redaktor naczelny „Sieci Historii”, o. Nikodem Kilnar z Jasnej Góry, ks. Tomasz Lubaś, dyrektor generalny Edycji św. Pawła w Częstochowie, Rafał Matusiak, prezes SKOK.

Reklama

Podczas spotkania odbyło się również wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego „Niedzieli” – List w Roku Wiary. Najwyższe odznaczenie - statuetkę „Sursum Corda” - otrzymał senator Grzegorz Bierecki, prezydent Światowej Rady Unii Kredytowych.

4 kwietnia 1926 r., ukazał się pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela”. Tygodnik został powołany niedługo po tym jak papież Pius XI bullą "Vixdum Poloniae unitas" z 28 października 1925 r. powołał do istnienia diecezję częstochowską. Jej pierwszym biskupem został ks. Teodor Filip Kubina (1880–1951), działacz społeczny, popularyzator Akcji Katolickiej, publicysta, redaktor "Gościa Niedzielnego". Jedną z pierwszych decyzji jaką podjął bp Kubina było powołanie tygodnika katolickiego. Funkcję pierwszego redaktora „Niedzieli” bp Teodor Kubina powierzył ks. Wojciechowi Mondremu, który był redaktorem naczelnym „Niedzieli” w latach 1926-37.

W historii pisma redaktorami naczelnymi „Niedzieli” byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53). Od 1981 r. jest nim ks. inf. Ireneusz Skubiś.

W ciągu 87 lat istnienia „Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45), w latach 1953-81 oraz w stanie wojennym (grudzień 1981).

Dzisiaj „Niedziela” to tygodnik katolicki o zasięgu ogólnopolskim i polonijnym, to instytucja multimedialna z własnym studiem internetowym, radiowym i telewizyjnym. To tygodnik posiadający własną serię wydawniczą „Biblioteki Niedzieli”.

Statuetka „Sursum Corda” 2013

Laureaci Medalu „Mater Verbi” 2013

Podziel się:

Oceń:

2013-09-21 16:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do pracowników „Niedzieli”: Chrystus wzywa nas do ufnej modlitwy

Bożena Sztajner/Niedziela

- Trzeba być autentycznie razem – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 5 marca odprawił Mszę św. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” na zakończenie rekolekcji wielkopostnych, które przeprowadził o. Andrzej Konopka – przeor klasztoru ojców dominikanów w Gidlach.

Więcej ...

Z modlitwą i śpiewem na ustach

2024-06-22 11:49

Katarzyna Krawcewicz

Dziś rano spod konkatedry wyruszyła pierwsza międzyparafialna piesza pielgrzymka przez Zieloną Górę.

Więcej ...

Gratulacje Przewodniczącego Episkopatu dla bp. Krzysztofa Nykla

2024-06-22 19:50

EpiskopatNews/ flickr.com

„W dniu święceń biskupich Regensa Penitencjarii Apostolskiej pragnę życzyć, by posługa Księdza Biskupa w najstarszym trybunale Stolicy Apostolskiej była ciągłą służbą Chrystusowi” - napisał Przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda do bp. Krzysztofa Nykla w liście gratulacyjnym z okazji przyjęcia przez niego święceń biskupich. Uroczystości miały miejsce w sobotę, 22 czerwca 2024 roku, w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny