Reklama

Wiara

Powołanie do kapłaństwa daje Bóg, a nie akcje reklamowe

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niebawem rozpocznie się nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Dla przyszłych księży nie jest to jednak tylko rok akademicki, ale przede wszystkim rok formacji i duchowego dojrzewania do kapłańskiej posługi. – Kiedy mówimy o powołaniu do kapłaństwa trzeba odróżnić, że to nie jest kwestia samorealizacji.

Na początku mówimy wszystkim kandydatom, że tu nie chodzi o ich wolę, choć ona jest bardzo ważna. Być powołanym to znaczy usłyszeć głos kogoś, kto mnie woła. To nie kandydaci wymyślili sobie receptę na taki zawód i na takie życie. Najważniejsze jest to, że Bóg ich woła. Oni nie wybierają, ale Bóg ich wybiera. To jest najważniejsze kryterium rozróżniające powołanie kapłańskie od wyboru innych dróg, zawodu, studiów – powiedział dla Radia FIAT ks. dr Andrzej Przybylski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
Chętnych do założenia sutanny nie brakuje. Według danych w tym roku do polskich seminariów zgłosiło się o 100 osób więcej niż w roku ubiegłym. Pewną zwyżkę zanotowano również w seminarium częstochowskim gdzie na pierwszy rok przyjęto 19 kandydatów. – To może nie jest wielki wzrost, ale nie ma spadku pomimo niżu demograficznego, wyjazdu młodych ludzi za granicę czy mniejszej dzietności w rodzinach – zaznacza ks. Andrzej Przybylski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rektor WSD Archidiecezji Częstochowskiej podkreśla również, że obecnie jest coraz większa przepaść pomiędzy kulturą tego świata, a kulturą życia która jest praktykowana w seminarium. – Moje pokolenie pamięta dzieciństwo bez telefonu komórkowego czy komputera, a ci młodzi ludzie żyją w tempie dyktowanym przez współczesne czasy w dostępie do takich środków a nie innych. W seminarium jesteśmy świadkami, że można ponadto wszystko być – dodaje ks. Przybylski.

Gość Radia FIAT zaznaczył, że na początku formacji odbywa się proces przekierowania z świata wirtualnego na spotkanie z Bogiem. – Kleryk przez pierwszy rok ze względów ascetycznych, duchowych nie posługuje się telefonem komórkowym i nie ma osobistego komputera, choć ogólny dostęp do internetu do celów naukowych jest. To nie jest też tak, że my zamykamy w klatce kleryka i chcemy go odseparować od świata. Chodzi o to, by sam zobaczył na ile jest uzależniony od środków technicznych, a na ile jest wolny od tego by zrealizować „to” z czym przychodzi do seminarium. To jest pierwsze i bardzo trudne ćwiczenie duchowe w stronę kapłaństwa, bo trudno się „zostawia”.

Reklama

Od tego roku akademickiego rozpocznie się również współpraca częstochowskiego i sosnowieckiego seminarium duchownego. Ponieważ budynek dotychczasowego seminarium duchownego w Sosnowcu przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie jest własnością archidiecezji częstochowskiej i musi być jej oddany, pociąga to za sobą przeniesienie aktualnie przebywającej tam wspólnoty seminarium sosnowieckiego do budynku seminarium archidiecezjalnego w Częstochowie. - Cieszymy się bardzo że nasza wspólnota rozrośnie się o kleryków z diecezji sosnowieckiej. Nasza wspólnota powiększy się o 45 osób. Będą z nami studiować również klerycy z Towarzystwa Świętego Pawła. Stajemy się powoli domem seminaryjnym dla kilku wspólnot jednocześnie – dodaje rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Oficjalna inauguracja nowego Roku Akademickiego odbędzie się 7 października.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-18 14:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kenia: zamordowano księdza

W Kenii zabito kolejnego kapłana. Ciało 43-letniego ks. Michaela Kyengo zostało odnalezione tydzień po tym, jak został on porwany w drodze powrotnej do swojej parafii. Napastnicy najpierw go udusili, a następnie podcięli mu gardło. Policja ujęła dwóch z czterech sprawców brutalnego morderstwa.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj