Reklama

Polska

Przygotowania do ŚDM w Krakowie nabierają tempa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Coraz bardziej konkretny charakter mają przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w 2016 roku w Krakowie. W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski trwa spotkanie diecezjalnych duszpasterzy młodzieży, którzy dyskutują o programie duchowego przygotowania, pielgrzymki po Polsce znaków ŚDM oraz „dniach w diecezjach”.

Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami bp Henryk Tomasik, przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP podkreślił, że pierwszym elementem przygotowań do spotkania młodych z papieżem w Krakowie będzie peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży, a więc krzyża oraz ikony Salus Populi Romani. Znaki te polska młodzież przejmie od młodych Brazylijczyków podczas najbliższej Niedzieli Palmowej, 13 kwietnia. Wiadomo, że peregrynacja znaków ŚDM rozpocznie się od archidiecezji poznańskiej a zakończy w Krakowie. Umownie przyjmuje się, że 14 kwietnia 966 miał miejsce Chrzest Polski, stąd pomysł, by peregrynacja rozpoczęła się właśnie w Poznaniu. Średnio w każdej diecezji krzyż i ikona spędzą ok. 20 dni. Na razie trwa opracowywanie wstępnego kalendarza wędrówki znaków. Zostanie on zatwierdzony podczas październikowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Anna Milewska z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży podkreśliła, że młodym bardzo zależy, by krzyż ŚDM nie został zamknięty jedynie w kościołach czy kaplicach, ale by został wyniesiony na place, do miejsc, gdzie spotyka się młodzież. „Chcielibyśmy za pośrednictwem tej pielgrzymki poprowadzić ewangelizację na ulicach, spotkać się z młodymi na uniwersytetach, w szkołach, trafić też do miejsc cierpienia, czyli do domów dziecka, czy poprawczaków i więzień” - powiedziała Milewska.

Bp Damian Muskus, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie podkreślił, że wciąż trwa dyskusja co do miejsca spotkania młodych z całego świata. Przygotowywane są zarówno krakowskie Błonia, które uznawane są za zbyt małe, by pomieścić tak wielką rzeszę młodych, i krakowskie lotnisko Pobiednik.

Reklama

Odbyło się także pierwsze spotkanie z władzami samorządowymi Małopolski. Zarówno prezydent Krakowa, jak i marszałek województwa, wojewoda małopolski wyrazili gotowość do współpracy przy organizacji tego wyjątkowego wydarzenia.

Bp Muskus podkreślił, że choć ŚDM odbywać się będzie w Polsce po raz drugi, to nasze doświadczenia w jego organizacji nie są zbyt wielkie. „Wielu kapłanów posiada doświadczenie Światowych Dni Młodzieży, uczestnicząc w nich, natomiast nie mamy zbyt wielu specjalistów od organizacji. Dlatego liczę na współpracę zarówno z kapłanami, którzy te doświadczenia mają, ze świeckimi, jak również z władzami samorządowymi i centralnymi, a przede wszystkim ludźmi młodymi. Jesteśmy otwarci na sugestie i rady” - zapewnił bp Muskus.

Powstała już siedziba Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Umiejscowiono ją na ul. Kanoniczej 18. Stroną oficjalną wydarzenia jest ww.krakow2016.com. Kontaktować się z organizatorami można za pomocą poczty elektronicznej: sekretariat@krakow2016.com oraz dyrektor@krakow2016.com.

Po raz pierwszy od wielu lat Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się tak blisko Europy Wschodniej. Stąd inicjatywa o nazwie „Bilet dla Brata”. Jak wyjaśniła Dorota Abdelmoula, koordynatorka projektu, chodzi o pomoc skierowaną do pielgrzymów ze Wschodu, by mogli oni przyjechać do Polski na spotkanie z papieżem.

W realizacji pomysłu ma pomóc sieć sklepików parafialnych, w których będzie można kupić drobne przedmioty związane także ze Światowym Dniem Młodzieży, różańce, ikony, czy np. uczestniczyć w loteriach. Cały dochód zostanie przekazany na wsparcie młodych ze Wschodu. Konkretne szczegóły projektu są na razie opracowywane.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-10 15:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ŚDM 2016: zaproszenie do współpracy restauracji i punktów gastronomicznych

GRAZIAKO

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie zwrócił się do restauratorów i właścicieli punktów gastronomicznych ze specjalnym zaproszeniem do współpracy. Organizatorzy planują podpisać umowy z około 2000 lokalnych punktów gastronomicznych, które będą odpowiedzialne za wyżywienie pielgrzymów.

Więcej ...

Jak działa Duch Święty?

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj