Reklama

Niedziela w Warszawie

Z Prymasem w sieci

W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego warto odwiedzić stronę www.wyszynskiprymas.pl. Znajdziemy tam nowe, niepublikowane materiały, które przybliżą nam postać Prymasa Tysiąclecia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Strona stwarza świetną okazję do lepszego przygotowania się do beatyfikacji. Witryna podzielona jest na kilka zakładek. Klikając w „Galerię”, przenosimy się do czasów, w których żył Stefan Wyszyński. Mamy dostęp do ponad 400 archiwalnych, często nieznanych fotografii. Zdjęcia podzielone są na poszczególne etapy życia Prymasa Tysiąclecia. - To wspaniała podróż ukazująca drogę życia wielkiego kapłana i historię Polski od 1901 aż do 1981 roku - mówi Michalina Jankowska, dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Wiele fotografii prezentuje historyczne wydarzenia z dziejów Kościoła w Polsce, co dla miłośników historii będzie niezwykłą podróżą w różne zakątki naszej ojczyzny.

Jeśli otworzymy zakładkę „Nagrania”, usłyszymy głos kardynała Wyszyńskiego z różnych uroczystości. Dział ten podzielony jest na trzy części, w których znajdziemy kazania z koronacji obrazów i figur Matki Bożej. Jest ich ponad 40. Możemy także przeżyć cały rok świąt liturgicznych wsłuchując się w nauczanie Prymasa. W ostatniej części zawarte są przemówienia do wielu grup społecznych wygłoszonych przy różnych okazjach, np. na zakończenie rekolekcji, czy na spotkaniu na Miodowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich. - Łącznie możemy wysłuchać ponad 35 godzin archiwalnych, dotąd niepublikowanych nagrań. Materiały audio zostały poddane specjalistycznej obróbce dźwiękowej, co pozwala z przyjemnością wsłuchać się w przesłanie Prymasa Wyszyńskiego - podkreśla dyrektor Instytutu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prawdziwą wisienką na torcie jest bogaty zbiór nagrań wideo, który znajduje się w zakładce „Filmy”. Dział otwiera materiał wideo pod tytułem „Choszczówka - zbiornik nowych sił miłości”. To film, który przeniesie nas do szczególnego, malowniczego miejsca położonego na obrzeżach Warszawy, gdzie Prymas Wyszyński spędzał dużo czasu od 1968 roku. Dzisiaj znajduje się tam Ośrodek Jasnogórskiej Matki Kościoła, prowadzony przez Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego. - Film został tak przygotowany, aby w epidemicznej sytuacji związanej z Covid-19 można było wirtualnie zwiedzić i poznać historię tego pięknego miejsca - mówi Michalina Jankowska. Dodatkowymi atutami filmu są lotnicze ujęcia i subtelna muzyka. Prawdziwe historie pozwolą nam przenieść się do czasów, w których żył i działał Prymas Wyszyński.

Reklama

Na stronie znajdziemy także ponad 20 materiałów wideo z cyklu „Świadkowie historii”. W tych krótkich, ale bogatych w treści i poruszających świadectwach osób związanych z życiem i nauczaniem Prymasa Wyszyńskiego jest mowa o przebaczeniu, powołaniu, modlitwie, czy zawierzeniu. Swoimi historiami dzielą się z internautami m.in. ks. Jan Sikorski, ks. Waldemar Chrostowski, ks. Andrzej Gałka, członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz wiele innych osób.

Oprócz materiałów multimedialnych, na stronie znajdziemy również najważniejsze elementy spuścizny i dziedzictwa duchowego, jakie zostawił nam kard. Stefan Wyszyński oraz mapę z miejscowościami, w których znajdują się szkoły im. Prymasa Wyszyńskiego. Nie zabrakło także rozbudowanego życiorysu Czcigodnego Sługi Bożego.

- Warto czerpać z bogatego nauczania Prymasa Tysiąclecia. Dzięki naszej stronie mamy możliwość odkrycia nieznanych materiałów i cennych świadectw – zachęca Michalina Jankowska.

Strona została rozbudowana dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-10-21 13:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Godność dziecka Bożego

pixavy

Wszystko Tobie oddać pragnę od najmłodszych moich lat, pomóż, Jezu, by mnie nie zwiódł pokusami swymi świat… - śpiewa w Kościele człowiek duży i mały

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Rada Stała KEP: o standardach ochrony osób małoletnich i bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne w kontekście tzw. ustawy Kamilka

2024-05-02 17:45
Spotkanie Rady Stałej KEP na Jasnej Górze

BPJG

Spotkanie Rady Stałej KEP na Jasnej Górze

- Kościół jest przygotowany do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich związanych z tzw. ustawą Kamilka - powiedział o. Adam Żak. Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przedstawił podczas dzisiejszych obrad Rady Stałej KEP na Jasnej Górze aktualny stan przygotowania standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez Kościół katolicki w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku