Reklama

Kościół

Bp Jarecki: ks. Jerzy Popiełuszko kierował się logiką Ewangelii

ARTUR STELMASIAK

Realizując zasadę "Zło dobrem zwyciężaj", bł. ks. Jerzy Popiełuszko nigdy nie uległ pokusie nawoływania do przemocy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierzył w logikę Ewangelii i kierował się nią w kapłańskim przepowiadaniu i duszpasterskiej posłudze - powiedział bp Piotr Jarecki, przewodnicząc w poniedziałek wieczorem w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu Mszy św. w 36. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci legendarnego duszpasterza. 19 października przypadają obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych, do których, wśród wielu innych kapłanów, zaliczany jest ks. Popiełuszko.

Tegoroczne obchody w żoliborskiej parafii, gdzie posługiwał ks. Jerzy, utrudniła sytuacja epidemiologiczna. Z powodu ograniczeń sanitarnych w liturgii wzięli udział jedynie zaproszeni goście – rodzina i przyjaciele ks. Jerzego Popiełuszki, przedstawiciele administracji państwowej, samorządowej oraz reprezentanci NSZZ Solidarność. Wierni mogli śledzić uroczystości w Telewizji Trwam i na stronie www.popieluszko.net.pl oraz słuchać w Radiu Maryja i Radiu Warszawa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wstępie do liturgii proboszcz parafii św. Stanisława Kostki ks. dr Marcin Brzeziński przypomniał, że "19 października to zawsze dzień, w którym wspominamy tragiczne chwile, które wydarzyły się w 1984 roku. Trzydzieści sześć lat temu został porwany ks. Jerzy Popiełuszko. Kapłan, który w tej parafii służył Bogu i ludziom. Kapłan, który stał zawsze po stronie słabszych i pokrzywdzonych. Ten, który realizował swoim życiem zasadę św. Pawła "Zło dobrem zwyciężaj" i staje się dla nas ciągle na nowo świadkiem i nauczycielem tej postawy, pełnej miłości i przebaczenia".

W homilii bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej powiedział, że przyczyną męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki była nienawiść totalitarnej ateistycznej władzy do autentycznej wiary i świadectwa świadka Chrystusa. Wiara ta wyrażała się w trosce o godność każdego człowieka i podmiotowość polskiego społeczeństwa.

Kaznodzieja przypomniał, że z osobą i stylem duszpasterskim błogosławionego kapłana wiążą się przede wszystkim słowa św. Pawła Apostoła z 12. rozdziału Listu do Rzymian: "Nikomu złem za zło nie odpłacajcie. Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj".

Reklama

- Taką zasadą kierował się w prowadzonym przez siebie duszpasterstwie bł. kapłan Jerzy. Swojej kapłańskiej misji (...) nie ograniczał do kultu wewnątrzkościelnego, ale nadawał jej wymiar szerszy: społeczny i ojczyźniany. Wszak Chrystus nie powołał Kościoła dla niego samego, ale po to, by był zaczynem przekształcającym świat w kierunku Królestwa Bożego - mówił bp Jarecki.

Dalej podkreślił, że "niewątpliwie wiara i powołanie kapłańskie były dla bł. ks. Jerzego inspiracją, by z Polski czynić społeczeństwo przyjazne dla każdego jej mieszkańca; by każdy obywatel naszej ojczyzny mógł się w niej integralnie rozwijać; by w szeroko rozumianym życiu społecznym i narodowym kierowano się zasadami wolności, prawdy, sprawiedliwości, solidarności, które tworzą społeczną symfonię, gwarantującą respektowanie niezbywalnych godności każdego bez wyjątku człowieka i podmiotowości społeczeństwa". Nauczali o tym m.in. papież Jan XXIII w encyklice "Pacem in terris" oraz kard. Stefan Wyszyński w "Kazaniach świętokrzyskich".

Realizując zasadę "Zło dobrem zwyciężaj", ks. Popiełuszko nigdy nie uległ pokusie stosowania przemocy lub nawoływania do niej - tłumaczył bp Jarecki. - Wierzył w logikę Ewangelii i tą logiką kierował się w swoim kapłańskim przepowiadaniu i w posłudze duszpasterskiej.

"Wszelka szlachetna zmiana społeczna, której ciągle potrzebujemy, powinna rozpocząć się od zmiany serca, od nawrócenia, gdyż wszelkie zło z wnętrza człowieka pochodzi. Kiedy człowiek się nawróci, przylgnie do Boga, do Jego woli, do prawdy, sprawiedliwości, pokoju, miłości, wtedy zacznie zmieniać całą rzeczywistość, łącznie z instytucjami, przekształcając struktury grzechu w struktury sprawiedliwości i ułatwiające budowanie wspólnego dobra" - mówił bp Jarecki.

Reklama

Zaapelował, by w tej metodzie zmiany społecznej, która jest metodą Ewangelii, naśladować bł. ks. Popiełuszkę. Nazwał też ks. Jerzego - obok m.in. Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II - jednym z tych kapłanów, którzy kształtowali wolnościową świadomość Polaków, jaka doprowadziła do powstania ruchu Solidarności, obchodzącego w tym roku 40. rocznicę powstania.

Przed błogosławieństwem działaczka opozycji demokratycznej w PRL Zofia Romaszewska odczytała okolicznościowy list prezydenta Andrzeja Dudy. Z kolei list premiera Mateusza Morawieckiego został odczytany przez Pawła Kęskę z Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki.

Specjalnie w roku 40. rocznicy utworzenia Solidarności, Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki działające przy parafii św. Stanisława Kostki stworzyło stronę internetową, na której można zobaczyć kilkadziesiąt filmów ze wspomnieniami świadków życia kapłana. Są wśród nich wypowiedzi Andrzeja Gwiazdy, Seweryna Jaworskiego, czy zwykłych hutników tworzących w 1984 r. ochronę swojego kapelana.

Nagrania zrealizowane dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów oraz Narodowego Centrum Kultury dostępne są na stronie www.muzeumkspopieluszki.pl/swiadkowie oraz na kanale youtube https:// www.youtube.com/muzeumksjerzegopopieluszki.

Ponadto Muzeum uruchomiło akcję rejestracji świadków życia męczennika, ich wypowiedzi sukcesywnie publikowane będą w internecie. Wszyscy, którzy mogą zaświadczyć o życiu kapłana – proszeni są o kontakt z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki: muzeum@muzeumkspopieluszki.pl

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w Okopach na Białostocczyźnie. Po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości.

Reklama

Po święceniach kapłańskich w 1972 r. pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia. W ostatnich latach życia posługiwał w parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.

W czasie stanu wojennego ks. Jerzy występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu.

Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.

Pogrzeb ks. Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 r., zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi. Od 1984 r. grób męczennika odwiedził blisko 23 mln wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury.

Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Podziel się:

Oceń:

2020-10-19 19:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: IPN i "Solidarność" upamiętnią 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wraz z Regionem Gdańskim NSZZ "Solidarność" wspólnie przygotują cykl wydarzeń związanych z przypadającą w tym roku 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj