Reklama

Kościół

Jasna Góra: Piłsudczycy pielgrzymowali wzorem swego patrona

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasną Górę, do miejsca, w którym Marszałek, ich patron, złożył hołd Maryi za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej w 1920 r., przybyli dziś przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Pielgrzymka przed oblicze Matki Bożej „Hetmanki Żołnierza Polskiego i Legionisty” odbywa się po raz szósty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Pielgrzymujemy tutaj, aby dać wyraz miłości do Matki i Syna, aby podziękować za wolną Ojczyznę, za marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy, modlić się za Polskę i nas samych - powiedział Stanisław Śliwa, prezes zarządu krajowego Związku Piłsudczyków i dodał, że powodów do wdzięczności jest w tym roku wiele: „jest stulecie zaślubin Polski z morzem, bo to właśnie z rozkazu marszałka Józefa Piłsudskiego generał Haller dokonał tego, obchodziliśmy 18 maja stulecie urodzin św. Jana Pawła II , no i mamy stulecie Bitwy Warszawskiej, tak ważnej dla losów Polski i całej Europy”.

Związek powstał z inicjatywy działaczy niepodległościowych, ludzi kultury, kombatantów i żołnierzy. Jego celem jest m.in. propagowanie czynu i myśli Józefa Piłsudskiego, kształtowanie postaw obywatelskich i patriotyczne wychowanie młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Mój dziadek częściowo pomagał w zaopatrzeniu podczas Bitwy Warszawskiej i o tym w mojej rodzinie się wciąż mówi. Jako Piłsudczycy organizujemy konkursy, spotkania z młodzieżą, pokazujemy różne pamiątki dotyczące i postaci marszałka i czasu międzywojnia, tym się dzielimy, opowiadamy o sprawach ważnych dla Polski – powiedział jeden z uczestników spotkania.

- Naród musi mieć swoje korzenie, znać swoją przeszłość, by móc budować przyszłość - podkreślają Piłsudczycy, dodając, że dziś modlą się przede wszystkim o jedność i szacunek dla Polaków.

Do związku należy ok. 6 tys. osób działających także wśród Polonii w Austrii, na Litwie, Białorusi, Szwecji czy Argentynie.

- Chcemy, aby postać i dzieło komendanta wrastały w narodową pamięć, aby stawały się wzorem i drogowskazem dla kolejnych pokoleń Polaków - mówią o sobie Piłsudczycy. Dążą do tego, aby w warunkach tworzenia nowego ładu w Polsce myśl państwowa Józefa Piłsudskiego miała istotny wpływ na działalność władz i grup rządzących. - Tak jak on, chcemy zintegrowanego społeczeństwa, które interes i dobro Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej postawi ponad różnicami politycznymi, światopoglądowymi, narodowościowymi i grupowymi. Tak jak on, rozumiemy, iż szansą dla Polski jest społeczeństwo pracowite, zdrowe fizycznie i moralnie, wolne od wynaturzeń - podkreślają.

Reklama

Związek jest spadkobiercą ruchu piłsudczykowskiego i Związków Strzeleckich II Rzeczypospolitej.

- Tradycyjnie nawiązujemy do pielgrzymki dziękczynnej, jaką Marszałek odbył w 1921 roku w podziękowaniu za Cud nad Wisłą i zwycięstwo z bolszewikami nad Niemnem - powiedział prezes Śliwa.

20 października 1921 r. Naczelnik Państwa, wraz z bp. Władysławem Krynickim i swoim adiutantem ppłk. Bolesławem Wieniawą - Długoszowskim, przybył na Jasną Górę, by podziękować za zwycięstwo nad bolszewikami. Spędził w Sanktuarium trzy godziny. Pamiątką dziękczynnej pielgrzymki Józefa Piłsudskiego jest jego wpis do klasztornej księgi.

Pielgrzymka rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego w Kaplicy Pamięci Narodu. Potem odbyło się spotkanie w Sali Papieskiej, podczas którego nastąpiło uroczyste poświęcenie sztandaru dla oddziału Kałuszyn i powołanie trzech nowych okręgów i oddziałów w: Poznaniu, Dębicy i Wschowie.

O godz. 13.30 odprawiona została w kaplicy Matki Bożej Msza św. w intencji pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, jego żołnierzy legionistów, Powstańców Styczniowych, kapelanów Powstania i Legionów, a także członków Związku Piłsudczyków RP i ich rodzin.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-08-20 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielkie historie małych miejscowości

Powitanie Józefa piłsudskiego w Baranowie (rekonstrukcja historyczna)

Paweł Wysoki

Powitanie Józefa piłsudskiego w Baranowie (rekonstrukcja historyczna)

Tak jak przed stu laty, 16 sierpnia do Baranowa przyjechał Józef Piłsudski.

Więcej ...

Odpust u św. Andrzeja Boboli

2024-05-15 21:18

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro – 16 maja – kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie.

Więcej ...

Nowy biskup sosnowiecki: pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego

2024-05-16 14:34
bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego, słabej relacji z Panem Bogiem i ludźmi - powiedział w czwartek w Radiu eM nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny. W diecezji w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania