Reklama

Jasna Góra

Pielgrzymka Radia Maryja to wielkie spotkanie Kościoła

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół od zawsze nazywa się zgromadzeniem. Dlatego pielgrzymki rozumiem jako wielkie spotkanie Kościoła. Te spotkania mają przede wszystkim wymiar religijny i modlitewny. To także oddanie czci Panu Bogu przez Matkę Najświętszą. W Polsce pielgrzymki mają także wymiar bardzo narodowy.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja ma wiele aspektów. Uczestniczą w niej ludzie z duchem pobożności. Ponadto pielgrzymka jest bardzo scalona przez media ponieważ jest nagłośniona i zaprogramowana. Daje to szczególny wyraz temu, że jest włączona w klimat ogólnopolski. Pielgrzymka Radia Maryja ma także wymiar ogólnonarodowy; uczestniczy w niej tysiące ludzi, którzy przeżywają ją modlitewnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dzisiejszych czasach wspólnoty chrześcijańskie ulegają niekiedy zniekształceniu. Mogą być naruszane. Dlatego tak ważna jest wspólnota religijna związana silnie z Kościołem i z biskupami, którzy są rzecznikami jedności Kościoła. Pielgrzymka Radia Maryja ma zatem szczególny wymiar. Z jednej strony jest dziełem religijnym; pobożnym. Z drugiej strony łączy ducha patriotycznego – czyli nawiązuje do polskiej kultury. A patriotyzm jest nam bardzo potrzebny. Dzisiaj – szczególnie w Europie – chrześcijaństwo jest narażone na ataki, a nawet na zniekształcenia. Często w przekazie ludzi znajdują się błędy, które dotyczą samej wiary. Wiara w Boga, którą głosimy i wyznajemy – jako chrześcijanie jest wiarą, która cechuje się jednością z Kościołem rzymskim.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę zawsze miała charakter łączności z Ojcem Świętym, z biskupami, z Kościołem. Można powiedzieć, że jest wierna Bogu i Ewangelii. Chcielibyśmy – jako chrześcijanie – zachować tą wierność Bogu. Dlatego do Królowej Polski przychodzi cały naród polski. Przychodzi cała Polska, a za tą Polską cały świat. To jest właśnie to wielkie zjednoczenie – czyli ten wielki Kościół, który możemy obserwować przez TV Trwam. Możemy go obserwować także przez Radio Maryja. To nas bardzo raduje i jest naszą dumą. Możemy się cieszyć z tego, że jesteśmy wielką chrześcijańską rodziną.

Reklama

Pielgrzymka Radia Maryja na pewno jest spełnieniem oczekiwań ludzi. 2,5 mln zebranych podpisów to głos społeczeństwa polskiego. Bardzo cieszymy się, że TV Trwam udzielono koncesji. Dzięki temu będzie można bardziej jednoczyć Polaków w duchu prawdy. Myślę, że to jest bardzo cenne dla całej Polski, Ojczyzny, dla wszystkich Polaków. Ta jedność dzisiaj jest nam bardzo potrzebna. Patrzymy na 70-lecie rzezi wołyńskiej. Widzimy straszną rzecz, która się dokonała. Jednocześnie wiemy, ze Ukraińcy z pewnym dystansem patrzą na to, o czym my mówimy. Tak było zawsze.

Jesteśmy po II wojnie światowej, jesteśmy po obozach zagłady. Pojawiają się „opcje”, które chciałyby nam zabrać to nasze cierpienie, ale tylko po to, żeby nas znowu skrzywdzić. Naród polski musi się bardzo pilnować. Musi być całością i musi być w jedności, bo są różne zagrożenia. Te niebezpieczeństwa płyną np. ze strony Niemców, którzy chcieliby mówić o „polskich obozach koncentracyjnych”. Trzeba wiedzieć, ile Polacy zrobili dla dobra chociażby Żydów. W najbliższym numerze Niedzieli pojawią się teksty ks. Adrianika, który mówi o tym, ilu księży polskich zginęło w obronie Żydów. O tym się często zapomina. Na ten temat się milczy. Raczej mówi się o tym, że księża byli antysemitami.

Radio Maryja i TV Trwam są nam bardzo potrzebne. Te media jednoczą Polaków i pokazują prawdziwy kierunek myślenia. Cieszymy się, że dzięki multipleksowi Polacy będą mogli konfrontować informacje i słuchać prawdy, bo to jest dzisiaj bardzo ważne.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2013-07-15 08:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: św. Józef uczy nas, że nie wolno dać się zniewolić lękom o przyszłość

Niedziela

- Św. Józefa uczy nas, że nie wolno dać się zniewolić lękom o przyszłość i zatracić nadzieję wobec zjawisk dechrystianizacji i to nieraz celowej w procesach wychowania dzieci i młodzieży, czy wobec bezrobocia, czy obecnie tajemnicy cierpienia poprzez zagrożenia cywilizacyjne i epidemiologiczne – mówił 19 marca w ostatniej nauce rekolekcyjnej na antenie Radia Maryja abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Więcej ...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę zmieniać siebie i świat!

2024-06-13 11:17

BP KEP

Człowiek nadziei króluje razem ze swoim Mistrzem. Nosi w sobie, już teraz, małe nasienie zwycięstwa. W takim człowieku wszystko zorientowane jest na przyszłość i wszystko zmierza ku zmartwychwstaniu.

Więcej ...

Lektura nie tylko dla parafian

2024-06-16 17:01
Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

archiwum parafii św. Józefa

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

W diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole zaprezentowano dzisiaj dwie publikacje dokumentujące dawne i najnowsze dzieje wspólnoty parafialnej na szerokim tle dzielnicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...