Reklama

Polska

Jasna Góra: pamięć i modlitwa więźniów politycznych okresu stalinowskiego

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pamiętają o strasznych czasach stalinowskich. Na Jasną Górę w 27. pielgrzymce przybyli przedstawiciele Związku Więźniów Politycznych. Kultywują pamięć o bohaterach walki o wolność i niepodległość w latach 1945-1956, pomordowanych w sowieckich łagrach i więzieniach Urzędu Bezpieczeństwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezłomni żołnierze, jak zwykle, dziękowali za przetrwanie trudnych czasów represji politycznych i modlili się za Polskę. Tych, którzy przeżyli gehennę reżimu komunistycznego z roku na rok ubywa, obecnie jest ich ok.6 tys.

Jak powiedział mjr Zenon Wechman jest to pielgrzymka dziękczynna „za siłę wiary, moc wytrwania, za zwycięstwo”. Przypomniał, że przeciętny wiek kombatantów to 90 lat. - Jest nas tu zaledwie grupa przedstawicielska. Prezentuje i składa to dziękczynienie przed ołtarzem Ojczyzny – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. kmdr Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów podkreślił w kazaniu, że to nadzieja, pokładana także w Bogu i w Jego Matce, była dla męczonych drogą ku wyzwoleniu a ich obecność dzisiaj jest świadectwem, że „nie dali się pokonać”. - I dlatego szczególną powinnością naszego współczesnego pokolenia jest w Ojczyźnie i w Kościele podkreślić wasze świadectwo tym pięknym cnotom: Bóg, honor, Ojczyzna - powiedział kaznodzieja.

Reklama

Bogdan Zdrojewski, prezes ZWP ze Świdnicy, podkreśla: „że modli się za tych wszystkich, którzy cierpieli i zginęli podczas przesłuchania. - Siedziałem 10 lat w więzieniu we Wronkach, w Rawiczu, a wielu tego nie przeżyło, tej katorgi. Miałem 19 lat jak zostałem aresztowany i skazany na 15 lat, wyszedłem po 10. Po wyjściu z więzienia cały czas byliśmy pod nadzorem, byłem też prowokowany, były propozycje współpracy, było ciężko - wspomina.

Na zakończenie Mszy św. nastąpił Akt Zawierzenia kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Matce Bożej.

Poniżenie, tortura, śmierć i pochówek w bezimiennym grobie, taki los spotkał wielu więźniów politycznych. Ci, którzy przeżyli zrzeszeni są w Związku, który obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Zajmuje się uświadamianiem rozmiaru strat poniesionych przez naród Polski w wyniku narzucenia obcej, wrogiej ideologii oraz opartego na niej ustroju, zwalczaniem stalinizmu we wszystkich dziedzinach życia, poszukiwaniem i ujawnianiem miejsc kaźni i skrytych pochówków działaczy niepodległościowych, edukacją i utrwalaniem pamięci o niezłomnych.

Podziel się:

Oceń:

2020-06-24 17:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Od 61 lat na Jasnej Górze trwa codzienna modlitwa za papieża

Bozena Sztajner/Niedziela

Już 61 lat na Jasnej Górze trwa nieprzerwana codzienna modlitwa w intencji sprawującego swój urząd apostolski papieża. To swoisty fenomen, bo nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie każdego dnia sprawowana jest specjalna Msza św. za Następcę Piotra. W stałą duchową więź z Watykanem sanktuarium jasnogórskie zostało wprowadzone 6 listopada 1958 r. na prośbę św. Jana XXIII, który miał szczególne związki z Jasną Górą

Więcej ...

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17
Bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...