Reklama

Niedziela Łódzka

Senioralny koronatelefon

Piotr Drzewiecki

Kolejny dzień kwarantanny. Pani Janeczka otworzyła oczy, gdy na pamiątkowym srebrnym zegarku była 8.30. Spojrzała w lustro i poddała się renowacji urody. W domu też należy wyglądać porządnie. Założyła sukienkę ( modne dzisiaj spodnie nosiła tylko w nadzwyczajnych turystycznych okazjach), i uśmiechnęła się do swojego lustrzanego odbicia. Przez balkonową szybę patrzyły jej ptaki. Pani Janina przywiązała się do swoich braci mniejszych, które odporne na wirusa przylatują po żywieniowe racje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świat jest piękny – pomyślała z dziękczynieniem dla Stwórcy i usiadła do odmówienia liturgii godzin. Od dawna rozpoczyna każdy dzień od tej modlitwy. Podobno pobożność nie zwalnia od cierpienia. To, spowodowane epidemią, wpisało się w codzienność życia wielu ludzi na świecie. Niektórzy sobie z nim nie radzą. Ona zaś stara się znaleźć pozytywy tej sytuacji. Pani Janina – mimo że stypendystka ZUS, jednak nie miała czasu dla siebie. Teraz nadeszły niespodziewanie dni wycofania się z zewnętrznej aktywności i skupienia na tym, co jest najważniejsze.

Często myśli o wnukach i modli się za nich za pośrednictwem św. Anny i Joachima. Dzieci wyfrunęły już dawno z gniazda za pracą i za miłością w dwa krańce Polski. Teraz dzwonią częściej i z troską pytają o zdrowie mamy. Czyż to nie piękny czas powrotu do więzi rodzinnych i przyjacielskich? Ten czas izolacji dla seniorów nie jest tak dotkliwy- wyznaje. Mamy za sobą stan wojenny, wyłączone telefony, mroźną zimę, kartki i czołgi na ulicach. Nam łatwiej jest znosić obecne niedogodności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziś kontaktujemy się telefonicznie lub e-mailowo. Śmiejemy się, że mamy senioralny koronatelefon. Jest nas kilkanaścioro. To przyjaciele ze szkoły, pracy, stowarzyszenia, duszpasterstwa. W różnym wieku. Są też tacy po 90. Często samotni. Pani Janina codziennie dzwoni do nich. Opowiada dowcipy, poleca programy, pyta o potrzeby. Oni odwzajemniają tę troskę. Rozmowy nie są długie. To znaki pamięci. Nie jesteśmy samotni. A to ważne.

Można też korzystać z bogatej oferty programów katolickich, kto umie i ma internet, znajdzie drogę do świata i ludzi, skłoni się ku Bogu. Bez pośpiechu, w ciszy, bez żadnych warunków. Pan Bóg jest cierpliwy i wyrozumiały. Wie, że starość obarczona jest różnymi defektami - już nie taka pamięć i aktywność mniejsza. Pan wie, że nosimy krzyże dnia codziennego, ale przecież podeśle jakiegoś Szymona i Weronikę. W tym trudnym czasie czujemy się otoczeni opieką. Kościół, rząd, media, organizacje pozarządowe wzywają do dbałości o seniorów. Jesteśmy wszystkim za te gesty bardzo wdzięczni - z uśmiechem zapewnia pani Janina. Może to wszystko dlatego, że codziennie proszę Boga:

Reklama

„Starość pogodną i cierpliwą, daj mi Panie.
Starość uśmiechniętą i dobrą, daj mi Panie.
Starość wdzięczną i cichą, daj mi Panie.
Starość spokojną i jasną, daj mi Panie.
Starość ciepłą i ufną, daj mi Panie.
Starość wśród ludzi, daj mi Panie.
Starość wolną od łez, daj mi Panie.
Moje obawy o jutro, przyjmij Panie.”

A poza tym mam przecież gwarancję, że :„ Choćbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”. I tak trzymam – dodaje pani Janina, dzieląc się Nim ze wszystkimi osobami przeżywającymi wieczór swojego życia.

Podziel się:

Oceń:

2020-04-20 10:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łącząc pokolenia

Seniorzy i młodzież. Czy mogą znaleźć wspólny język mimo tak dużej różnicy pokoleniowej? Na pewno go szukają. I to tuż obok nas.

Więcej ...

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj