Reklama

Polska

Poznań: 8 tys. osób przeszło w X Orszaku Trzech Króli

Około 8 tysięcy osób przeszło w dziesiątym, jubileuszowym Orszaku Trzech Króli w Poznaniu. W uroczystość Objawienia Pańskiego w barwnym pochodzie uczestniczyli m.in. bp Szymon Stułkowski, biskup pomocniczy poznański, ks. Mateusz Misiak, proboszcz poznańskiej fary, oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. Po raz pierwszy w ulicznych jasełkach uczestniczył też św. Marcin na białym koniu, który patronuje jednej z ulic stolicy Wielkopolski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Widowiskowy przemarsz monarchów na koniach, prowadzony przez anioły, przy śpiewie kolęd, rozpoczął się w południe modlitwą Anioł Pański na pl. Wolności, którą poprowadził bp Szymon Stułkowski.

„To dzień radosny dla wszystkich, którzy cieszą się z Bożego Narodzenia. Jezus objawia się całemu światu. Trzej Królowie symbolizują ludzi poszukujących Boga, którzy potrafią poprzez intelekt, czytanie znaków czasu dotrzeć do Jezusa z krajów, jak Biblia mówi pogańskich, czyli spoza kręgu, gdzie Jezus objawił się poza Izraelem” – powiedział biskup pomocniczy poznański w rozmowie z KAI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że ta uroczystość przypomina nam o tym, że Pan Jezus, Zbawiciel świata, narodził się dla wszystkich ludzi. „Pastuszkowie, którzy przychodzą w noc narodzenia Pana, reprezentują Izraela, środowisko żydowskie. Dzisiaj przychodzą ludzie spoza tego kręgu. Jezus objawia się tym, którzy są poza Narodem Wybranym. Pragnie, by i oni Go poznali, pokochali i naśladowali” – zaznaczył ks. biskup.

Podziel się cytatem

Reklama

Uczestnicy korowodu przeszli trasą od placu Wolności, ul. Paderewskiego pod Odwach. Podczas orszaku można było obejrzeć widowiskowe sceny walki dobra ze złem, wjazdu Królów do Jerozolimy, wizyty Królów w pałacu Heroda.

Reklama

Wejścia na Stary Rynek, który na ten czas zmienił się w miasto Heroda, strzegli rzymscy legioniści. On sam przywitał monarchów i św. Marcina z balkonu jednej z kamienic. Przykazał im, by w drodze powrotnej poinformowali go o narodzonym Królu.

Na trasie orszaku można było też spotkać świętych.

Wspólny śpiew kolęd po raz pierwszy podczas orszaku prowadzili Poldek Twardowski i muzycy z Poznańskiego Wielbienia.

Na dachu Odwachu i wokół jednej z fontann na Starym Rynku swoje umiejętności baletowe prezentowały uczennice poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. W orszaku wzięli też udział artyści Teatru ulicznego „Z głową w chmurach”, Młodego Teatru Ruchu, Teatru Soma, Zespół Pieśni i Tańca Łany Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz uczniowie poznańskich szkół. W całe wydarzenie było zaangażowanych 500 wolontariuszy.

Reklama

Tegoroczny program orszaku został wzbogacony o nowe sceny i układ choreograficzny. Na trasie przemarszu pojawiły się zastępy anielskie, w które wcielili się tancerze z Retro Dance Studio, a tzw. koło diabelskie zostało wykorzystane do przedstawienia walki aniołów i diabłów tańczących z ogniem.

Podziel się cytatem

Reklama

Wyjątkowa była też scena finałowa, czyli złożenie darów i oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus. Oprócz królów swój dar – rogal świętomarciński – złożył też św. Marcin, którego imieniny poznaniacy obchodzą w szczególny sposób w Święto Niepodległości 11 listopada.

Reklama

„Co roku chcemy włączyć w program Orszaku akcent lokalny, aby poczuć, że to jest faktycznie Poznański Orszak. Osobą, która chyba najbardziej kojarzy się z Poznaniem, jest św. Marcin” – powiedziała KAI Marta Sienkiewicz.

Rzecznik prasowy Poznańskiego Orszaku zaznaczyła, że właśnie ten święty sławi stolicę Wielkopolski zwłaszcza podczas uroczystości 11 listopada, kiedy to otrzymuje klucze do miasta. „W Poznaniu tego dnia powszechna jest tradycja wypieku rogali świętomarcińskich, stąd pomysł, by czwartym darem był ten słodki smakołyk” – dodała.

Podkreśliła, że nie jest on czwartym królem, choć tak naprawdę nie wiemy, ilu ich było, ponieważ Biblia nie określa ich liczby.

„Każdy z nas otrzymując koronę, może być królem lub królową wędrującymi do Nowonarodzonego Jezusa” – zauważyła.

Tegorocznemu orszakowi towarzyszyła kwesta na Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień w Wierzenicy, prowadzony przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, oraz na Dom Dziennego Pobytu „Dzieci Betlejem” dla sierot i półsierot w Kitwe w Zambii, który prowadzi edukację i dożywia ok. 200 dzieci.

Na zakończenie orszaku została odprawiona Msza św. w poznańskiej farze.

Orszak co roku gromadzi od 5 do 15 tysięcy uczestników.

Organizatorami poznańskiego orszaku były: Cafe Misja Centrum Kultury, Fundacja Więcej Poznania i Fara Poznańska.

Podziel się:

Oceń:

2020-01-06 16:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W intencji obcokrajowców

Maria Paszun

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania