Reklama

Wiadomości

Ks. Tatar z tytułem profesora belwederskiego

youtube.com

Ks. Marek Tatar, kapłan diecezji radomskiej, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. Nadał go prezydent Andrzej Duda. Ks. Tatar jest jedynym polskim teologiem, który otrzymał tytuł profesora belwederskiego w 2019 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Marek Tatar jest krajowym duszpasterzem powołań, jak również kierownikiem Katedry Mistyki Chrześcijańskiej. Stoi też na czele Podyplomowego Studium Kierownictwa Duchowego UKSW. Ponadto, prowadzi zajęcia w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie i w Misyjnym Seminarium Duchownym Redemptoris Mater.

W pracy naukowo-dydaktycznej ks. Tatar koncentruje się na mistyce chrześcijańskiej, duchowości patrystycznej Wschodu i Zachodu, duchowości ekumenicznej i ontycznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 2017 r. jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości, należy do Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie. W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję krajowego duszpasterza powołań i konsultanta Komisji ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. prof. Marek Tatar urodził się w 1963 r. w Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r. w katedrze Opieki NMP w Radomiu, a następnie pracował w duszpasterstwie parafialnym diecezji radomskiej. 20 czerwca 1989 obronił pracę magisterską pt. "Kapłaństwo sakramentalne w pismach ks. bpa Piotra Gołębiowskiego". W Radomiu przez wiele lat był duszpasterzem akademickim diecezji radomskiej i kierownikiem Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

W latach 1994–1999 podjął studia w Prymasowskim Instytucie Życie Wewnętrznego w Warszawie. 23 czerwca 1999 zdał egzamin licencjacki z Teologii Duchowości Chrześcijańskiej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W latach 2000–2002 kontynuował studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Teologia Duchowości Chrześcijańskiej i przygotowywał rozprawę doktorską pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Stanisława Urbańskiego. Rozprawę pt. "Świętość chrześcijanina w pismach bł. Antoniego Rewery" obronił 22 kwietnia 2002 r. Od 1 października 2003 r. rozpoczął wykłady zlecone z przedmiotu duchowość wczesnopatrystyczna oraz ćwiczenia z mistyki chrześcijańskiej na tymże Uniwersytecie.

Reklama

W tym samym czasie bp Zygmunt Zimowski zlecił mu zajęcia w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu i Instytucie Teologicznym w Radomiu. Od 1 października 2003 r. rozpoczął zajęcia w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego we Lwowie z przedmiotów: duchowość świeckich, duchowość życia konsekrowanego, duchowość ruchów odnowy życia chrześcijańskiego w Kościele, historia duchowości chrześcijańskiej.

Od 2006 r. prowadzi zajęcia w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego w Warszawie: teologia duchowości ekumenicznej oraz antropologia duchowości chrześcijańskiej.

W roku 2006 odbył wakacyjne stypendium naukowe w Heythrop College w Anglii, gdzie zajmował się archiwalnymi zbiorami dotyczącymi kard. George Basil’a Hume’a. Praca nad tym została zakończona podczas kolejnego pobytu w Londynie w 2008 roku. W tym samym roku przebywał na Uniwersytecie w Oxfordzie przygotowując przedmiot "Duchowość ekumeniczna".

Od momentu podjęcia pracy uniwersyteckiej opublikował 96 artykułów naukowych, 10 popularno-naukowych. Przygotował również 58 referatów na sympozja naukowe. Jest też autorem 4 monografii i współautorem 5 książek. Został wyróżniony brązowymi medalami Ministra Edukacji Narodowej i Prezydenta Rzeczpospolitej za długoletnią pracę naukową.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-29 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielkie spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, prof. Wojciechem Roszkowskim i prof. Wojciechem Polakiem

materiał prasowy

23 kwietnia br. w krakowskim Sokole odbędzie się spotkanie wokół nowej książki prof. Andrzeja Nowaka pt. „Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.”. Oprócz Autora udział wezmą prof. Wojciech Roszkowski, prof. Wojciech Polak, Jerzy Zelnik i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Wydarzenie, którego organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, i które odbywa się pod patronatem tygodnika „Niedziela”, poprowadzi Anna Popek.

Więcej ...

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48
ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

- Maryja przekonuje nas, że nie ma Chrystusa bez Krzyża, nie ma chrześcijaństwa i nie ma życia chrześcijańskiego bez Krzyża! – powiedział bp Piotr Greger.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej