Reklama

Meksyk cieszy się z wyboru migranta na przewodniczącego episkopatu USA

wikipedia.org

Kościół katolicki w Meksyku z zadowoleniem przyjął wiadomość o wyborze metropolity Los Angeles abp. José Horacio Gomeza na przewodniczącego episkopatu USA. Fakt, że po raz pierwszy stanowisko to objął Latynos, jest ważnym krokiem historycznym, powiedział sekretarz generalny Meksykańskiej Konferencji Biskupiej bp Alfonso Miranda Guardiola 13 listopada podczas jesiennego zebrania episkopatu swego kraju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Naszą reakcją były aplauz, radość i emocje” – stwierdził hierarcha i dodał, że wybór ten jest gestem Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych, ukazującym, jak ważna jest wspólnota hiszpańskojęzyczna.

Nowy przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich USA urodził się 26 grudnia 1951 w meksykańskim Monterrey. W 1975 ukończył studia rachunkowość na uniwersytecie w swym mieście rodzinnym, a w 5 lat został doktorem teologii na Uniwersytecie Nawarry w Hiszpanii. W kraju tym, w Torreciudad kard. Franz König z Wiednia wyświęcił go 15 sierpnia 1978 na kapłana. Jest członkiem prałatury Opus Dei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 1978-87 posługiwał jako duszpasterz młodzieży w Meksyku, po czym przeniósł się do Stanów Zjednoczonych – do Teksasu i tam do 2001 działał w tamtejszych strukturach Opus Dei. W 1999 został wikariuszem regionalnym prałatury w tym stanie. Wcześniej, w 1995 uzyskał obywatelstwo USA. Już w kilka lat później amerykański tygodnik "Time" umieścił go na swej liście wśród 25 najbardziej wpływowych Hispanoamerykanów.

23 stycznia 2001 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Denver (sakrę przyjął 26 marca tegoż roku z rąk arcybiskupa tej jednostki kościelnej Charlesa Chaputa). w latach 2001-03 był jednocześnie rektorem bazyliki archikatedralnej i do 2004 - moderatorem miejscowej kurii. 29 grudnia 2004 papież powołał go na arcybiskupa metropolitę San Antonio[, skąd 6 kwietnia 2010 Benedykt XVI przeniósł go na urząd arcybiskupa koadiutora Los Angeles, a 1 marca 2011, po przejściu na emeryturę dotychczasowego ordynariusza, kard. Rogera Mahony'ego, został metropolitą tej największej diecezji amerykańskiej. Abp Gómez jest obrońcą takiej polityki migracyjnej, która powinna umożliwiać uzyskanie obywatelstwa migrantom nielegalnie przebywającym w USA.

15 listopada 2016 wybrano go na wiceprzewodniczącego episkopatu USA, obecnie zaś stanął na jego czele.

Reklama

Arcybiskup ma opinię człowieka skromnego i cichego, jednakże w ostatnich latach coraz mocniej zabierał głos. Bardzo zdecydowanie bronił migrantów i szukających azylu ludzi z południa kontynentu. Po strzelaninie w El Paso 3 sierpnia br., w której zginęły 22 osoby, w swojej gazecie diecezjalnej napisał, że „biały nacjonalizm nie jest czymś nowym”. "Pogląd, że Ameryka została utworzona przez białych i dla białych, jest właśnie takim mitem" - powiedział.

W opinii mediów USA arcybiskup Los Angeles byłby idealnym pomostem między dwoma skrzydłami biskupów: umiarkowanych konserwatystów lojalnych wobec Franciszka i tradycjonalistów, którzy dość sceptycznie odnoszą się do kursu reform wprowadzonego przez papieża z Argentyny. Ponadto abp Gómez reprezentuje demograficzną przyszłość katolików USA. Już dziś bowiem 40 proc. tgamtejszych wiernych pochodzi z hiszpańskiego kręgu kulturowego szanującego tradycyjne wartości, a pod względem społeczno-ekonomicznym ludzie ci nastawieni są raczej liberalnie.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-14 15:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sekretarz Generalny KEP skończył 50 lat

Artur Stelmasiak

Dziękuję Bogu za każdy dzień, za każdą chwilę, przepraszam za to, co z mojej strony było niewiernością wobec Boga, a przez to krzywdą dla braci, bo każdy grzech nie jest tylko osobistym wydarzeniem, ale jest raną na ciele Kościoła - mistycznego Ciała Chrystusa – mówił sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, rozpoczynając Mszę św. z okazji 50. rocznicy urodzin. Jubileusz obchodził w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 16 lutego w gronie przyjaciół i współpracowników.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała ponownie wybrany rektorem UPJPII

2024-05-17 19:27

Archiwum UPJPII

Nowa kadencja ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały na stanowisku rektora rozpocznie się 1 września br. i potrwa do 31 sierpnia 2028 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli