Reklama

Kościół

Nawet najlepsze dokumenty nie wystarczą, potrzeba zmiany mentalności

Abp Charles Scicluna

BP KEP

Abp Charles Scicluna

„Nawet najlepsze dokumenty nie wystarczą, potrzeba zmiany mentalności, kultury. A żeby te wszystkie zasady, o których dokumenty mówią, wprowadzić w życie poszczególnych diecezji, potrzeba dobrej woli wielu ludzi” – powiedział zastępca sekretarza Kongregacji Nauki Wiary abp Charles Scicluna w rozmowie z Edwardem Augustynem na łamach najnowszego numeru Tygodnika Powszechnego. Dodał, że należy przyglądać się pojedynczym przypadkom [molestowania seksualnego] i wyciągać wnioski co do formacji seminaryjnej i środowiska duchownych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Scicluna przypomniał, że trzy miesiące temu na konferencji prasowej po jego spotkaniu z episkopatem Polski stwierdził, iż przygotowano dobre dokumenty w sprawie ochrony nieletnich przed wykorzystywaniem seksualnym i należy je wdrożyć w życie. „Nawet najlepsze dokumenty nie wystarczą, potrzeba zmiany mentalności, kultury. A żeby te wszystkie zasady, o których dokumenty mówią, wprowadzić w życie poszczególnych diecezji, potrzeba dobrej woli wielu ludzi” – powiedział w wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego, podkreślając, że podczas swojej wizyty spotkał ludzi chcących walczyć z problemem wykorzystywania seksualnego nieletnich.

O przyczynach molestowania seksualnego abp Scicluna powiedział: "Winna jest natura ludzka, krucha i skłonna do grzechu. A Chrystus jest Odkupicielem. Trzeba brać na serio Dziesięć Przykazań, ale też pamiętać o szacunku dla każdego człowieka. Nie wolno wiktymizować jakichkolwiek grup społecznych. To najgorsza rzecz – prześladować lub kryminalizować tę czy inną kategorię ludzi. Albo straszyć ideologią. Strach jest wrogiem nadziei. Potrzebna nam jest odwaga, nie strach". Hierarcha dodał, że należy przyglądać się pojedynczym przypadkom i wyciągać wnioski co do formacji seminaryjnej i środowiska duchownych. Wyraził żal, że łatwo zapomniano o filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", który na nim samym zrobił ogromne wrażenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pytany o to, czy diecezje powinny przekazywać prokuraturze dokumenty związane ze sprawami wykorzystywania seksualnego, np. gdy te już zostały przekazane Stolicy Apostolskiej, abp Scicluna stwierdził, że istnieje specjalna procedura umożliwiająca państwowym organom wnioskowanie w odpowiedniej watykańskiej kongregacji o takie materiały, z zachowaniem prawa międzynarodowego. Wyraził również nadzieję, że w przyszłości problemu stanowić nie będzie również tzw. tajemnica papieska. „Kościół musi przestrzegać prawa państwowego, ale też musi pamiętać o zasadzie poufności, o zaufaniu, z jakim wiele osób przychodzi do organów kościelnych i opowiada o sprawach, o których nie powiedzieliby gdzie indziej. Stwarza to spory dylemat, żeby nie nadużyć ich zaufania” – powiedział abp Scicluna, dodając, że według niego powinno się informować w sądach kościelnych osoby składające zeznania, że mogą one być udostępnione organom państwowym.

Reklama

- Jeśli coś się robi w sekrecie, wydaje się jakieś tajne rozporządzenia, zawsze powstanie podejrzenie, że chodzi o to, by coś ukryć, zatuszować. Że Kościół to instytucja, która coś ukrywa. Ale od tego jesteście też wy, dziennikarze, by dowiadywać się, co się dzieje, i dbać o dobro wspólne. Sprawdzać, czy każdy przypadek jest sprawiedliwie osądzany i czy to służy ofiarom, bo ostatecznie o to chodzi – stwierdził hierarcha.

Pracownik Kongregacji Nauki Wiary wskazał także, że w kościelnych procesach ofiarę powinno się traktować nie jako świadka lecz jako poszkodowanego, a w kościelnych sądach należałoby ustanowić rzecznika ofiary.

- Ludzie muszą zrozumieć, że nie mogą czekać, aż ich pasterze rozwiążą problem, zachowają się właściwie. Muszą sami zawiadamiać o przestępstwie, jeśli uważają, że zostało popełnione. I muszą przestępstwom zapobiegać, chronić dzieci, bo ochrona najsłabszych to nie sprawa duszpasterzy, ale nas wszystkich – powiedział abp Scicluna.

Podziel się:

Oceń:

2019-10-02 12:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba prawdy i pokory

Abp Charles Scicluna

BP KEP

Abp Charles Scicluna

- Nie ma innej odpowiedzi, jak prawda - mówi KAI abp Charles Scicluna, który w imieniu papieża koordynuje na całym świecie działania na rzecz walki z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez duchownych.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...