Reklama

Aktualności

Gabon: w niedzielę zakończenie obchodów 175-lecia obecności Kościoła w tym kraju

Tubylcy z Gabonu – kolonialna pocztówka z 1905 roku

Wikipedia / public domain

Tubylcy z Gabonu – kolonialna pocztówka z 1905 roku

W niedzielę 29 września zakończą się w Gabonie uroczystości związane ze 175-leciem obecności Kościoła w kraju afrykańskim, położonym na Równiku, rozpoczęte we wrześniu ub.r. Za początek jego ewangelizacji przyjmuje się przybycie do tej ówczesnej kolonii francuskiej w 1844 r. pierwszych misjonarzy ze Zgromadzenia Ducha Świętego (duchaczy).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Obchody te są ważne nie tylko dla miejscowego Kościoła, ale także dla Kościołów siostrzanych w krajach ościennych, ponieważ to właśnie z Gabonu ojcowie duchacze wyjeżdżali, aby szerzyć Ewangelię na sąsiednich ziemiach np. w dzisiejszym Kongu-Brazzaville, do którego przybyli 30 lat później" – powiedział watykańskiej agencji misyjnej Fides abp Francisco Escalante Molina, nuncjusz apostolski w obu tych krajach.

Podkreślił on, że Konferencja Biskupia Gabonu przygotowała ogólnokrajowy program obchodów, który następnie przystosowano do szczebla diecezjalnego. We wszystkich pięciu diecezjach i wikariacie apostolskim, na jakie podzielony jest miejscowy Kościół, odbywały się uroczystości, połączone m.in. z wyświęcaniem nowych kapłanów i diakonów. Organizowano też spotkania duszpasterskie z udziałem księży, osób zakonnych i świeckich, a także wydarzenia kulturalne – oświadczył dyplomata papieski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył, że "każdy biskup wykorzystał okazję jubileuszu do rozbudzenia życia duszpasterskiego w swej diecezji". Za ważny nuncjusz uznał fakt, iż wszyscy miejscowi hierarchowie brali udział w obchodach jubileuszowych w poszczególnych diecezjach. "Możemy powiedzieć, że była to swoista pielgrzymka narodowa, gdyż delegacje z każdej diecezji ze swoim biskupem udawały się do innej, w której w danym okresie obchodzono jubileusz" – zauważył abp Escalante Molina. Dodał, że na szczeblu ogólnonarodowym odbywały się uroczystości rocznicowe dla polityków, dla ludzi pracujących w oświacie i innych grup z wielkim udziałem wiernych.

Nuncjusz zaznaczył, że "obecność misjonarzy w Gabonie jest ciągle jeszcze bardzo ważna", dodając, że duchacze są działają w całym regionie ACERAC i szereg pracujących biskupów wywodzi się z tego zgromadzenia, "toteż dla Kościoła w Gabonie istotne są powołania do niego".

Uroczystości zakończenia jubileuszu trwają od środy 25 września – w parafii św. Michała z Nkembo odbył się koncert "Magnificat", w czwartek i piątek głoszono w parafiach stołecznych okolicznościowe katechezy, a najwięcej imprez zaplanowano na sobotę 28 września, m.in. nabożeństwo dziękczynne rodziny duchackiej, rekolekcje, spotkania i uroczyste nieszpory w stołecznej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W niedzielę Msza św. pontyfikalna, kończąca ogólnokrajowe obchody jubileuszu, rozpocznie się o godz. 9 w stołecznym Pałacu Sportów. Na poniedziałek 30 września zaplanowano w katedrze Mszę św. dziękczynną z udziałem członków komitetu organizacyjnego i księży obchodzący złoty jubileusz kapłaństwa.

Reklama

W ceremoniach tych zapowiedzieli udział nie tylko wszyscy miejscowi biskupi, ale także delegacja ACERAC, czyli Stowarzyszenia Konferencji Biskupich Regionu Afryki Środkowej, skupiającej hierarchów z Czadu, Gwinei Równikowej, Kamerunu, Konga-Brazzaville, Republiki Środkowoafrykańskiej i oczywiście Gabonu. Przybędzie też abp Giampietro Dal Toso, zastępca sekretarza Kongregacji Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych, który przypomni podstawową rolę misjonarzy w szerzeniu Ewangelii na świecie.

Kościół katolicki w Gabonie tworzy jedną metropolię z ośrodkiem w stolicy – Libreville, w której skład wchodzą archidiecezja stołeczna oraz diecezje: Franceville, Mouila, Oyem i Port-Gentil; ponadto jest wikariat apostolski Makokou, Od 1970 r. istnieje Konferencja Biskupia Gabonu, na której czele stoi obecnie (od 2014 r.) biskup Mouila – Mathieu Madega Lebouakehan. 31 października 1967 r. kraj ten nawiązał stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską – od 2016 r. nuncjuszem apostolskim jest tam 54-letni obecnie Wenezuelczyk abp Francisco Escalante Molina, akredytowany jednocześnie w Kongu-Brazzaville i tam mający stałą siedzibę.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-27 17:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Koronawirus blokuje akcje medyczne w Afryce

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

Coraz więcej organizacji zawiesza misje medyczne w Afryce. Jest to związane z ograniczeniami wynikającymi z epidemii koronawirusa. Dla najuboższych krajów będzie to dotkliwy cios, ponieważ wiele placówek medycznych mogło działać jedynie dzięki wsparciu z zewnątrz.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania